שתף קטע נבחר

האם פקעה אזרחותו של עזמי בשארה?

עתירה שהוגשה לבג"ץ טוענת כי על פי חוק, אזרח ישראלי המבקר במדינת אויב מאבד את אזרחותו. ארגון "שורת הדין", שהגיש את העתירה, סבור ששלושת חברי סיעת בל"ד שביקרו בסוריה אינם עוד אזרחי ישראל, ולפיכך יש להדיחם מהכנסת

ארגון "שורת הדין" עתר הבוקר (יום ד') לבג"ץ בטענה כי חברי הכנסת עזמי בשארה, ואסל טאהא וג'מאל זחאלקה, שביקרו בסוריה לפני מספר חודשים, איבדו את אזרחותם הישראלית, ואינם יכולים לכהן יותר כחברי כנסת. העותרים מבקשים מבג"ץ שיורה ליו"ר הכנסת, דליה איציק, לפנות את הח"כים האמורים ממשכן הכנסת, ולהשביע את הבאים אחריהם ברשימת בל"ד.

 

בעתירה נטען כי על פי חוק האזרחות, כל אזרח ישראלי המבקר במדינת אויב מאבד אוטומטית את אזרחותו מרגע יציאתו את ישראל. וכי לפי חוק יסוד: הכנסת - מי שאינו אזרח ישראלי אינו יכול להיבחר או לכהן כחבר כנסת. לפיכך, נטען בעתירה, "לאחר ביקורם של הח"כים מסיעת בל"ד בסוריה על יו"ר הכנסת להודיע להם על סיום כהונתם ועל פינוי מקומם לבאים אחריהם ברשימה".

 

בכתב העתירה הוסבר כי חברי הכנסת אינם חסינים מפני איבוד אזרחותם וכי עד עתה לא ננקטו שום הליכים נגד חברי כנסת שביקרו במדינות אויב מפני הנחה מוטעית, כך לדברי העותרים, שלחברי כנסת יש חופש תנועה מוחלט.

 

מתוך העתירה: "חוק חסינות חברי הכנסת, המאפשר לחברי כנסת לצאת מן הארץ ללא הגבלה, אינו מתיר להם להיכנס לארץ אויב ללא רשות. גם החסינות הכללית המוענקת לחברי כנסת אינה מגנה עליהם במקרה זה, הואיל וזו מגנה מפני דין פלילי או אזרחי או מפני פעולה משפטית, ואילו איבוד האזרחות שייך לדין המנהלי והוא נעשה אוטומטית ללא כל פעולה משפטית".

 

העתירה הוגשה על ידי עו"ד ניצנה דרשן-לייטנרף, שטוענת: "הגיע הזמן לאכוף את החוק כנגד ח"כים שרואים דרור לעצמם לבקר במדינות אויב שמטרתן לחסל את מדינת ישראל, ולהיפגש עם מנהיגים שעומדים מאחורי פיגועי הטרור הרצחניים ביותר בישראל. חופש התנועה שהוענק לח"כים הללו מתוך טעות או מתוך פחדנות יסתיים מעתה. ח"כ ערבי שרוצה לחבור למדינת אויב לא יכהן יותר כחבר כנסת".

 

יו"ר סיעת בל"ד בכנסת, ח"כ ג'מאל זחאלקה, אמר בתגובה כי "זו עוד עתירה פרובוקטיבית, והפעם מטעם הארגון הימני שורת הדין האנטי דמוקרטי, שבאה במסגרת הניסיון לזכות בפרסום ופופולריות ברחוב הישראלי על גבם של האזרחים הערבים והנהגתם הנבחרת. בל"ד היא המפלגה הכי דמוקרטית בארץ, ובמאבקה למען דמוקרטיה אמיתית היא נתקלת בפשיסטים וגזענים למיניהם ונאלצת להדוף התקפות שלוחות רסן לא רק מהימין, אלא גם מהממסד הרשמי עצמו, במיוחד מארגון השב"כ. הרי רק בשבועות האחרונים יצא ראש השב"כ בהצהרות לפגוע בכל מי שנאבק למען דמוקרטיה אמיתית ולמדינת כל אזרחיה".

 

זאחלקה הוסיף כי "בנסיעותינו אנו ממלאים את תפקידנו הפוליטי – וזאת במסגרת החסינות המהותית שלנו – אשר גוברת על הסעיף המונע נסיעה למה שנקרא ארצות אויב. אנחנו לא נסענו לארץ אויב. בעיננו סוריה ולבנון הן ארצות אחיות, חלק מהעולם הערבי, ויש לנו זכות על פי החוק הבינלאומי לשמור קשר עם מדינות מחוץ למדינה שבה אנו חיים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: חגי אהרון
בשארה
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
טהא
צילום: חגי אהרון
צילום: חגי אהרון
וזחאלקה. יפנו את מקומם בכנסת
צילום: חגי אהרון
מומלצים