שתף קטע נבחר

שי לחג מכביש 6: התעריפים יזנקו ב-18%

הסיבה לעליית המחירים: כיום נוסעים בכביש בממוצע כ-82,000 כלי רכב ביום חול, שהם 15% מתחת לתחזית. במקביל, הופחתו הקנסות על איחור בתשלום בשיעור של 23%

חברת חוצה ישראל החליטה לתת "מתנה" לחג לציבור הנהגים. ביום ראשון הקרוב, יום לפני ערב פסח, יעלו תעריפי הנסיעה בכביש בשיעור של 18%. כביש חוצה ישראל צפוי להיות עמוס מהרגיל במהלך חול המועד פסח וגם בערב החג, כך שהכנסותיו בעקבות המהלך צפויות לגדול משמעותית. 

 

לכביש 6 יש אישור להעלות תעריפים שלוש פעמים בשנה. עם זאת, הפעם האחרונה שהתעריפים זינקו בשיעור כה חד היתה באפריל 2004, אז הם הם עלו ב-15%. בדרך כלל התעריפים צמודים למדד. בחברת כביש חוצה ישראל מסבירים את העלייה הנוכחית, כי "בהסכם הזיכיון עם חברת דרך ארץ נקבעה תחזית הנסיעות שמתחת לה המדינה משלימה לחברה את הפער בהכנסות בחלקו, ואחת לשלוש שנים מבוצע עדכון תעריפים להתאמת ההכנסות בפועל לתחזית הנסיעות"       

 


תעריפי הנסיעה החדשים בכביש 6

תעריפי הנסיעה החדשים בכביש 6
סוג הרכב המחיר
עד 4 טון 3.5 שקלים לקטע
4 טון ויותר 10.5 שקלים לקטע
אופנוע 1.75 שקלים לקטע

 

לפי החברה, כיום נוסעים בממוצע ביום חול כ-82,000 כלי רכב, שהם 15% מתחת לתחזית. יהודה כהן, מנכ"ל חברת כביש חוצה ישראל, אומר כי "אחת הסיבות העיקריות לפער ההכנסות שבגללה מועלים התעריפים, היא שעד היום - שלוש שנים לאחר השלמת כל הקטע המרכזי מעירון ועד שורק, עדיין לא הושלמה סלילתם של כל כבישי הרוחב שאמורים היו להזין את הכביש בכלי רכב".

 

לדברי כהן, "על פי התכנון היינו אמורים לפתוח בימים אלו לנסיעה את קטע 18 מעירון לאלייקים, דבר שהיה מעלה גם הוא את מספר הנסיעות בקטע המרכזי של הכביש והיה מביא להפחתת האגרה בעתיד. אולם העבודות בתוואי מושבתות עקב מציאת קברים והתנגדות חריפה של החרדים להמשך העבודה"

 

עם זאת, בחברה מאמינים כי בעדכון התלת שנתי הבא, לא יועלו המחירים ואולי אף יוזלו.

 

מפחיתה את הקנסות

במקביל להעלאת המחירים, הופחתו הקנסות על איחורים בתשלום בשיעור של 23%. זאת, בהתאם להחלטת שר התחבורה, שאול מופז.

 

הקנס למי שצבר חשבונית אחת שלא שולמה במועד יעמוד על 21 שקל במקום 28 שקלים כיום (ההצעה הראשונית של החברה להפחתה לפני מספר חודשים עמדה על 18 שקלים). מי שצבר שתי חשבוניות שלא שולמו במועד ייקנס ב-41 שקלים, במקום 56 שקלים כיום (ההצעה הראשונית להפחתה עמדה על 36 שקלים), ומי שצבר 3 חשוניות שלא שולמו במועד ייקנס ב-84 שקלים במקום 111 שקל.

 

מופז קבע בנוסף, כי באפריל 2008  יפחתו קנסות אלו ב-8% נוספים.

 

הקנסות שנגבים מנהגים שלא משלמים אגרה לכביש 6 בזמן, נגבים מכוח חוק על ידי מפעיל הכביש, חברת דרך ארץ. כנגד החברה הוטחו טענות קשות בגין הקנסות הכבדים שמוטלים על הנהגים, שמגיעים לעיתים גם לאלפי שקלים. הנושא אף עלה לדיון לפני כחצי שנה בוועדת הכלכלה של הכנסת, כאשר אז דרשו הח"כים מהמפעילה להפחית את הקנסות, או שהדבר ייעשה באמצעות חקיקה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים