שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  היום: יום המבחן של ועדת וינוגרד

  פרקליטות המדינה עשויה לבקש היום מבג"ץ לדחות את פרסום הפרוטוקולים. בג"ץ קבע באחרונה בעקבות עתירתה של ח"כ זהבה גלאון, שיש לפרסם את העדויות עד ערב פסח. הוועדה עשויה לטעון שהצנזורה טרם הספיקה לעבור על כל העדויות

  בג"ץ הורה לוועדת וינוגרד לפרסם את הפרוטוקולים עד ערב פסח, אבל זו לא ממהרת, למרות שהשופטים כבר אמרו שמדובר בכמעט בזיון בית המשפט. היום (יום א') צפוי יום המבחן של הוועדה, כאשר נדע האם תבקש מבג"ץ ארכה נוספת או דיון נוסף בהרכב רחב יותר של שופטים, מהלך שעשוי לדחות את פרסום הפרוטוקולים עד להחלטה חדשה.

   

  פרקליטות המדינה אמורה להגיש היום תשובה משלימה לעתירתה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ), לבקשתו של השופט וינוגרד, במסגרתה היא עשויה לבקש דחייה נוספת בפרסום עדויותיהם של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שר הביטחון, עמיר פרץ, והרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ. בתשובה עשויה הפרקליטות לטעון שהצנזורה טרם הספיקה לעבור על כל העדויות.  

   

  בשבוע שעבר קבע בג"ץ כי עד ערב חג הפסח תפרסם הוועדה את הפרוטוקלים של השלושה ותעביר במקביל הודעה מעדכנת לגבי המועדים לפרסום יתר העדויות. השופטים זעמו על העיכוב הרב שהוועדה נהגה בו והשופטת איילה פרוקצ'יה היתה החריפה ביותר וטענה שמדובר בבזיון בית המשפט.

   

  בדיון הקודם טענו השופטים כי נמנעו מלהוציא צו שיחייב את הוועדה לפרסם את הפרוטוקלים כבר לאחר עתירתה הראשונה של גלאון, כדי לשמור על כבודה. נראה כי הריסון של בית המשפט יעמוד עתה למבחן.  

   

  ח"כ גלאון אמרה אמש ל-ynet: "חבל שפרקליטות המדינה נותנת את ידה לנשיאת שם הביטחון לשווא כפי שמבקש זאת ראש הממשלה. הוא מנסה בתואנות בטחוניות כוזבות לא לפרסם את הפרוטוקולים של ועדת וינוגרד ולמנוע מהציבור לדעת את כל האמת על חלקו באחריות למלחמה".

   

  ח"כ גלאון, שהובילה את המאבק מתחילתו, אמרה עוד כי "בבג"ץ הראשון אמרו בפרקליטות שנזכרתי מאוחר מדי. הפעם נראה לי שהם נזכרו מאוחר מדי. היה להם את כל השבוע שעבר לבקש מבג"ץ לדון בפרסום פעם נוספת, מדוע הם נזכרו פחות מ 24 שעות לפני חג הפסח?"

   

  ועדת וינוגרד עומדת בפני ביקורת ציבורית קשה בעקבות הססנותה בפרסום העדויות, ויש בכירים במערכת המשפט הגורסים כי החלטה זו שלה מחזקת את הרושם שמדובר ב"וועדה מטעם", רושם שממנו מנסה הוועדה להתנער מיום הקמתה. הוועדה הוקמה בעקבות לחץ ציבורי, אבל ראש הממשלה העדיף שלא להקים ועדת חקירה ממלכתית. ועדה ממלכתית מחויבת לעקרון "פומביות הדיון", המחייב פרסום פרוטוקולים שאין בהם פגיעה בביטחון המדינה. עקרון זה - קבע בג"ץ - צריך להנחות גם את ועדת וינוגרד.


  פורסם לראשונה 31/03/2007 20:16

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  האם נדע אולמרט מה אמר אולמרט?
  צילום: משה מילנר לע"מ
  ועדת וינוגרד בדילמה
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  מומלצים