שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ביטולי אימונים - רק באישור אישי מהרמטכ"ל
  צה"ל בעידן אשכנזי עומד להתאמן והרבה. הרמטכ"ל אסר לבטל אימונים מרמת גדוד ומעלה ללא אישור אישי ממנו. גם מתכונת האימונים השתנתה. החיילים מתאמנים קודם כל לקראת מלחמה, ורק אחר כך למלחמה בטרור בשטחים

  הרמטכ"ל, רב-אלוף גבי אשכנזי, הורה באחרונה לקצינים שלא לבטל אימונים והכשרות ברמת גדוד ומעלה בלי אישור אישי ממנו. אשכנזי רואה באימוני היחידות השונות, כולל בהכשרות היסוד, מרכיב חיוני בבניית הכוח ובהיערכות לתרחישים שונים במזרח התיכון. מבחינתו, מדובר ב"פרח מוגן".

    

  מתכונת האימונים בצה"ל עוברת בימים אלו שינוי מהותי, שאותו מוביל הרמטכ"ל. החיילים המתאמנים מתמקדים קודם כל בהכנה למלחמה בכל זירה אפשרית. לצד זאת, נערכים הכוחות ומתאמנים במטרה לשפר את היכולות הקשורות למלחמה בטרור בעזה ובגדה. בצה"ל גם מגבשים תוכנית פעולה ברורה של כל גדוד מול כל תרחיש, שבה יהיו הגדרות ברורות למעבר ממצב למצב.

   

  עם כניסתו של אשכנזי לתפקיד, הוא שם את נושא האימונים וההכשרות בראש סדר העדיפויות. רק בשבוע שעבר, בעת פינוי חומש, גרס צה"ל שיש להקצות למשימה כמה שפחות חיילים, כדי להימנע מפגיעה באימון של הנח"ל שנערך באותה עת. במסגרת ההקפדה על האימונים, פועל גם אשכנזי לביטול מינויים כפולים של קצינים, כך שקצין המחזיק בתפקיד כפול יוכל להתפנות לתפקיד אחד בלבד ולרכז בו את מירב המאמצים ותשומת הלב. מדובר למשל בקצינים שמפקדים במקביל על מתקן אימונים וגם על יחידת מילואים.

   

  במסגרת השינויים שעובר צה"ל ויעבור גם בעתיד הקרוב, צפוי להשתנות במעט, תפקידו של סגן הרמטכ"ל. הוא יעסוק בצורה הדוקה יותר גם בבניין הכוח, וגם בהפעלתו. המודיעין יקבל חיזוק, ויוקם מעין פיקוד לוגיסטי שיפקח וינהל את כל הנושא. כמו-כן, לא צפויים להתבטל חילות, כפי שדובר בעבר. בצה"ל אף קיימת כוונה להקים גיס נוסף מעבר לזה שפועל בפיקוד הצפון בראשות האלוף (מיל') משה סוקניק. 

   

  יותר השקעה בחי"ר 

  אשכנזי גם מתכוון לחזק את מרכיב כוחות היבשה - טנקים, חי"ר וארטילריה. עם זאת הוא גורס שאסור להזניח את חיל האוויר.  

   

  מעבר לנושאים הללו, בצה"ל מתכוונים לחזק את כל מה שקשור בכוח האדם. באחרונה זינק שיעור החיילים בחובה, שאינם מסיימים שירות מלא ל-17 אחוז, לעומת 11 עד 12 אחוז בשנים קודמות. במקביל לכך, ינסו לטפח את הקצונה הזוטרה על-מנת להשאיר אותה בצבא.

   

  ראש אגף מודיעין בצה"ל, האלוף עמוס ידלין, דיווח בישיבת הממשלה השבועית כי סוריה ואיראן וכן חיזבאללה מתכוננים לאפשרות של מלחמה בקיץ, שתיפתח ביוזמתם של האמריקנים. לדבריו, "לא מדובר על התכוננות למלחמה יזומה שלהם. ההיערכות שלהם היא הגנתית לקראת מלחמה על פי הראייה שלנו. הם חוששים למעשה ממלחמה יזומה על ידי האמריקנים, כיוון שהם מבינים שעלולה להיות תקיפה בקיץ כלפי איראן, אך לא על ידי ישראל". ידלין חזר והדגיש, כי לא מדובר בכוננות לתקיפה מצדה של ישראל.

    

  אבל בצה"ל אין תמונה ברורה על מלחמה קרובה. עם זאת המגמה המרכזית המצטיירת היא שיש פוטנציאל לחוסר יציבות אזורי. גם בזירה הפלסטינית אין חדש וההתעצמות של ארגוני הטרור, בעיקר של חמאס, מדאיגה והיא עשויה להביא בסופו של דבר לפעולה צבאית בעזה. בלבנון - חיזבאללה ממשיך להצטייד באמצעי לחימה, בעיקר ברקטות באמצעות הברחות בגבול עם סוריה. בצה"ל אמנם מביעים סיפוק מתפקוד כוחות האו"ם בדרום לבנון, אך פוקחים עין ועוקבים בדריכות אחר פעילות אנשיו של נסראללה. 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  קשה באימונים. אשכנזי
  צילום: ניב קלדרון
  התרגיל האחרון של פיקוד העורף
  צילום: ניב קלדרון
  מומלצים