שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בסוריה ספקנים: אולמרט דוחה את שיחות השלום
  מקור סורי אומר בתגובה לדבריו של רה"מ על כך שיש מקום למו"מ עם סוריה רק לאחר הכנה יסודית, כי פירוש הדבר שישראל מסרבת לשיחות שלום במסווה של דחייה. ראש לשכתו של הנייה: יחסו של אולמרט ליוזמה הערבית הוא "ניסיון לרוקן אותה מתוכנה"

  ראש הממשלה אהוד אולמרט התייחס אתמול בתקשורת ובפגישותיו המדיניות לשורת נושאים הקשורים בעולם הערבי, והבוקר מגיעות התגובות הצוננות.

   

  הצהרותיו של אולמרט על הנכונות לשלום עם סוריה, העניין שגילה ביוזמה הערבית ועל מוכנותו להיפגש עם מנהיגים במזרח התיכון לוועידה משותפת, התקבלו בספקנות במדינות ערב. העיתון הסעודי "אל-ווטן" דיווח הבוקר (ב') מפי מקור סורי כי הדגשתו של אולמרט לפיה יש להכין היטב את שיחות השלום – פירושה כי "ישראל דוחה את השיחות בעוד מספר שנים, ולמעשה מסרבת לשיחות השלום במסווה של דחייה".

   

  בתוך כך הגיבו גם גורמים בליגה הערבית בקהיר לדבריו של אולמרט. סגנו של מזכ"ל הליגה הערבית, אחמד בן חלי, דרש מישראל להכריע מהי עמדתה כלפי יוזמת השלום שאושררה בריאד וזאת מעבר להצהרות הוורודות, כהגדרתו, שהיא מפזרת. לדבריו, אם ישראל רצינית בנוגע לשיחות עם סוריה, עליה להכריז על נכונותה לסגת לגבולות ה-4 ביוני 1967 וזאת במקום לשחק בערוצי השיחות השונים.

   

  ובתוך כך הגיב בעזה על הדברים ראש לשכתו של ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אל-מדהון, ומסר כי הצהרותיו של ראש הממשלה אולמרט הן "ניסיון לרוקן את היוזמה הערבית מתוכנה וזאת בשל אי הדבקות בזכויות הפלסטיניות הכוללות את זכות השיבה.

   

  אולמרט במסר לאסד: אין לנו כוונה לתקוף

  אתמול אמר אולמרט בראיון למגזין "טיים" כי איננו פוסל את חידוש המשא ומתן עם סוריה, אך לדבריו יש לעשות זאת בדרך שתבטיח התקדמות ותמנע מהמגעים לעלות על שרטון מיד עם פתיחתם. "אנו זקוקים לסבלנות. עלינו להיות בטוחים שכשמדברים על משא ומתן עם סוריה, מה שאנו חושבים דומה למה שהם חושבים. אינני פוסל משא ומתן עם סוריה, אך זה צריך להיעשות בדרך שתבטיח התקדמות ותמנע מהמגעים לעלות על שרטון מיד בפתיחה", אמר אולמרט.

   

  אולמרט גם שלח לנשיא בשאר אסד מסר באמצעות יו"ר בית הנבחרים האמריקאי, ננסי פלוסי שביקרה אתמול בישראל, כי אין כל כוונה לפתוח בעימות מול הסורים. זאת, על רקע דברים מוקדים יותר שהשמיע ראש אמ"ן בדבר האפשרות כי ארצות הברית תיזום מהלך צבאי באיזור ובעקבותיה גם ישראל. פלוסי תבקר בדמשק בסוף השבוע, זאת למורת רוחם של גורמים רבים בבית הלבן.

   

  בהתייחס ליוזמת השלום הערבית שמובילה סעודיה, אמר ראש הממשלה, כי עיין בעיקרי היוזמה וכי היא מציגה "גישה מעניינת". עם זאת, הוסיף כי המסמך איננו מגובש דיו וזקוק לליבון ודיון נוסף. "זה לא סוד שקראתי בעיון את היוזמה הסעודית והיא מציגה גישה מעניינת. זהו איננו מסמך פוליטי, הוא איננו מגובש דיו, אך הוא מראה על גישה והלך רוח. אני מחבב את הלך הרוח הזה.

   

  מאוחר יותר, בפגישה עם קנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, קרא ראש הממשלה למנהיגי ערב להגיע לישראל והודיע שאם ישראל תוזמן לוועידה עם מדינות ערב המתונות - הוא יגיע בעצמו.

   

  "אני רוצה לנצל את ההזדמנות שאני נמצא כאן עם נשיאת האיחוד האירופי, להזמין את כל מנהיגי ערב, כולל את המלך הסעודי", אמר. "אני מודיע לראשי מדינות ערב שאם המלך של סעודיה ייזום מפגש של ראשי המדינות המתונות ויזמין אותי וגם את יו"ר הרשות הפלסטינית, אני אשמח לבוא לשם ולהשמיע את דעתנו".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט. הצהרות ידידותיות למדינות ערב
  צילום: גיל יוחנן
  צילום: איי אף פי
  בשאר אסד. שומע הצעה מעניינת?
  צילום: איי אף פי
  מומלצים