שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  ארה"ב מברכת: דברי אולמרט - צעד חיובי
  דובר מחלקת המדינה האמריקנית אמר כי דבריו של ראש הממשלה אולמרט על כוונתו להשתתף בוועידה עם מדינות ערב המתונות - הוא צעד חיובי. הדובר הוסיף כי קונדוליזה רייס תשוב לאזור בחודש הבא

  ארצות הברית מקבלת בברכה את דבריו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט, שקרא למנהיגי ערב להגיע לישראל והודיע שאם ישראל תוזמן לוועידה עם מדינות ערב המתונות - הוא יגיע בעצמו. בוושינגטון אמרו שמדובר בצעד חיובי.

   

  דובר מחלקת המדינה האמריקנית, שון מק'ורמק אמר הלילה (ג') במסיבת עיתונאים בוושינגטון כי "הרעיון שישראל ומדינות ערב יכולות להיפגש בתנאים מסויימים, רק כדי לדון במצב הנוכחי ולעלות רעיונות איך להניע את תהליך השלום קדימה, הוא צעד חיובי".

     

  מק'ורמק הוסיף כי מזכירת המדינה האמריקנית, קונדוליזה רייס, שביקרה בישראל וברשות הפלסטינית בשבוע שעבר, תחזור למזרח התיכון בקרוב כדי לנסות לקדם את המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. "אני חושב שהיא תחזור למזרח התיכון כנראה בחודש מאי. עדיין אין לנו את התאריך המדויק". הדובר הוסיף כי גם לא נקבע תאריך בו יבקרו נציגי חברות הקוורטט במזרח התיכון.

   

  אך לעומת התגובה החיובית בארצות הברית להצעתו של ראש הממשלה, במדינות ערב התגובות היו צוננות. העיתון הסעודי "אל-ווטן" דיווח אתמול מפי מקור סורי כי הדגשתו של אולמרט לפיה יש להכין היטב את שיחות השלום – פירושה כי "ישראל דוחה את השיחות בעוד מספר שנים, ולמעשה מסרבת לשיחות השלום במסווה של דחייה".

   

  גם הפלסטינים הציגו עמדה דומה. ראש לשכתו של ראש הממשלה הפלסטיני, מוחמד אל-מדהון, מסר כי הצהרותיו של אולמרט הן "ניסיון לרוקן את היוזמה הערבית מתוכנה וזאת בשל אי הדבקות בזכויות הפלסטיניות הכוללות את זכות השיבה".

   

  אולמרט: היוזמה הערבית - "גישה מעניינת"

  בראיון למגזין "טיים", שהתפרסם בסוף השבוע, אמר ראש הממשלה כי הוא עיין בעיקרי יוזמת השלום הערבית שמובילה סעודיה ושהיא מציגה "גישה מעניינת". עם זאת, הוסיף כי המסמך איננו מגובש דיו וזקוק לליבון ודיון נוסף. "זה לא סוד שקראתי בעיון את היוזמה הסעודית והיא מציגה גישה מעניינת. זהו איננו מסמך פוליטי, הוא איננו מגובש דיו, אך הוא מראה על גישה והלך רוח. אני מחבב את הלך הרוח הזה".

   

  בנוגע לסוריה, אמר אולמרט כי איננו פוסל את חידוש המשא ומתן עם דמשק, אך לדבריו יש לעשות זאת בדרך שתבטיח התקדמות ותמנע מהמגעים לעלות על שרטון מיד עם פתיחתם. "אנו זקוקים לסבלנות. עלינו להיות בטוחים שכשמדברים על משא ומתן עם סוריה, מה שאנו חושבים דומה למה שהם חושבים. אינני פוסל משא ומתן עם סוריה, אך זה צריך להיעשות בדרך שתבטיח התקדמות ותמנע מהמגעים לעלות על שרטון מיד בפתיחה". 

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  רייס. תחזור לישראל במאי
  צילום: חיים צח
  אולמרט. בארה"ב מברכים
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים