שתף קטע נבחר

סעודיה לישראל: דרושים צעדים בשטח

דיבורים לא יספיקו הפעם, אומר בית המלוכה בריאד: "ישראל חייבת להבין שהשלום דורש קודם לכל קץ לאלימות, לדיכוי ולהשפלה המתמשכת של העם הפלסטיני". בשלב הזה, מדגישה הממלכה, אין טעם בפגישות פסגה

הכדור שגלגל אולמרט למגרש הערבי, ובמיוחד לזה הסעודי - חוזר לישראל: בהודעה מיוחדת, שפרסמה אמש (יום ג') הממשלה בריאד, נדחית הצעתו למפגש פסגה בשלב הזה.

 

בראיונות החג שהעניק, שב ראש הממשלה והביע תמיכה בחלקים מיוזמת

 השלום הסעודית, כבסיס למשא-ומתן אזורי. בראיון למגזין "טיים" הגדיל לעשות והצהיר כי מלך סעודיה "יופתע" כשיגלה, כמה רחוק הוא מוכן ללכת למען השלום. בסעודיה עצמה מצננים את ההתלהבות, ולא מוכנים להסתפק בדיבורים.

 

"כל עוד עושק הפלסטינים וכיבוש האדמות הערביות נמשך", נאמר בהודעת הממשלה הסעודית, אין כל טעם בפגישות בין מנהיגי סעודיה וישראל. "ישראל חייבת להבין שהשלום דורש קודם לכל קץ לאלימות, לדיכוי ולהשפלה המתמשכת של העם הפלסטיני".

 

בשבוע שעבר, לאחר אשרור יוזמת השלום הערבית בפסגת ריאד, הצהיר

 שר החוץ הסעודי כי ארצו מוכנה לשלום מלא עם ישראל - אך לא לפני שייושבו המחלוקות עם הפלסטינים והסורים.

 

דברי בית המלוכה הסעודי נאמרו גם על רקע קריאת אולמרט לסעודים לקיים שיחות רב-צדדיות לפתרון הסכסוך באזור. בפגישתו עם קנצלרית גרמניה והנשיאה התורנית של האיחוד האירופי אנגלה מרקל ביום ראשון השבוע - קרא ראש הממשלה למנהיגי ערב להגיע לישראל והודיע שאם ישראל תוזמן לוועידה עם מדינות ערב המתונות - הוא יגיע אליה בעצמו. ראש הממשלה אמר בפגישה עם מרקל: "אני רוצה לנצל את ההזדמנות שאני נמצא כאן עם נשיאת האיחוד האירופי, להזמין את כל מנהיגי ערב, כולל את המלך הסעודי".

 

ראש הממשלה הוסיף והודיע לראשי מדינות ערב "שאם מלך סעודיה ייזום מפגש של ראשי המדינות המתונות ויזמין אותי וגם את יו"ר הרשות הפלסטינית, אני אשמח לבוא לשם ולהשמיע את דעתנו".

 

הקנצלרית מרקל ציינה את חשיבות המעורבות של מדינות ערב בתהליך ואמרה כי ללא תמיכתן - לא יושג פתרון. "אין לנו חלופה. הדרך ארוכה ואנו עושים צעדים קטנים. השיחות שלי עודדו אותי בעניין זה", אמרה.

 

גם הסורים קיבלו ברוח צוננת את דבריו של ראש הממשלה אולמרט. העיתון הסעודי "אל-ווטן" דיווח השבוע מפי מקור סורי כי הדגשתו של אולמרט לפיה יש להכין היטב את שיחות השלום – פירושה כי "ישראל דוחה את השיחות בעוד מספר שנים, ולמעשה מסרבת לשיחות השלום במסווה של דחייה".

 

יוזמת השלום הסעודית, שהושקה מחדש בפסגת ריאד, באה לאוויר העולם לפני יותר מחמש שנים, ואומצה בפסגת ביירות סביב חג הפסח בשנת 2002. בירושלים רואים בה כעת בסיס לתהליך מדיני, אולם מתנגדים בתוקף לסעיפים הנוגעים לזכות השיבה הפלסטינית - אלה לא נכללו ביוזמה המקורית, כפי שהציגהּ יורש העצר עבדאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אין די בדיבורים: המלך עבדאללה
צילום: אי פי
הפסגה הערבית בריאד
צילום: איי אף פי
מומלצים