שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "סוריה מבטיחה לתווך בעניין השבויים"
  העיתון "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון מדווח שבכירים סורים שעמם נועדה יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, הבטיחו לה שסוריה "תשקיע את כל מאמציה בקרב חמאס וחיזבאללה", כדי להגיע לעסקת חילופי שבויים שתכלול את שלושת חיילי צה"ל החטופים באסירים ערביים. חבר הקונגרס ניק רחאל יתווך בין הצדדים
  יו"ר בית הנבחרים האמריקני, ננסי פלוסי, קיבלה הבטחה מסוריה שהיא "תשקיע את כל מאמציה בקרב חמאס וחיזבאללה" כדי להגיע לעסקת חילופי שבויים שתכלול את שלושת חיילי צה"ל החטופים, גלעד שליט, אהוד גולדווסר ואלדד רגב באסירים ערביים. כך מדווח הבוקר (יום ה') העיתון הערבי "אל-חיאת" היוצא לאור בלונדון.

   

  פלוסי, שביקרה במשך יומיים בדמשק - ביקור שעורר מחלוקת בארה"ב - נועדה אתמול עם נשיא סוריה, בשאר אסד. לפי הדיווח, היא שמעה מהנשיא אסד שסוריה "מוכנה לשלום צודק וכולל" הכולל את החזרתה של כל רמת הגולן, בעקבות מסר שהעביר בעניין זה ראש הממשלה, אהוד אולמרט. עוד דווח כי מי שימונה למתווך בנושא זה יהיה חבר הקונגרס האמריקני, ניק רחאל.


  אסד ופלוסי בדמשק  (צילום: איי.אף.פי)

   

  במסיבת עיתונאים לאחר פגישתה עם אסד, הדגישה פלוסי את דאגתה של ארצות הברית מחטיפת החיילים הישראלים על ידי חמאס וחיזבאללה. פגישתם של פלוסי ואסד התקיימה בארמונו הנשיאותי בדמשק. לטענת עדי ראיה, מאוחר יותר, לקח אסד את פלוסי לארוחת צהריים במסעדה בבית משוחזר ברובע העתיק בבירה.

   

  במהלך ביקורה במזרח התיכון נפגשה פלוסי גם עם משפחות החטופים בישראל, ואמרה כי לא תשקוט עד שהחיילים הישראלים החטופים ישובו הביתה. במהלך נאום שנשאה בקבלת הפנים שנערכה לה בכנסת - היא הציגה את הדיסקיות של החיילים שניתנו לה על ידי בני משפחותיהם של החיילים החטופים.

   

  לאחר הפגישה עם בני משפחות החיילים החטופים, אמרה קרנית גולדווסר, רעייתו של אהוד. "היא סיפרה שהיא פותחת את פגישותיה בעולם בהציגה את הדיסקיות ובדברים על אודי וחבריו. אנחנו הבענו תקווה שתצליח להביא לפחות אות חיים מהפגישות שיהיו לה בלבנון".

   

  חילוקי דעות בנושא חמאס וחיזבאללה

  בכיר סורי בכיר אמר לעיתון "אל-חיאת" כי פלוסי היא האישיות האמריקנית הבכירה הראשונה המבקרת בדמשק מזה שנתיים, "שברה את המחסום הפסיכולוגי" אצל האמריקנים בעניין זה וכי "דלתות הדיאלוג בין דמשק לקונגרס נפתחו". אותו גורם הוסיף שבדמשק "יקבלו בברכה את הצטרפותו של הממשל האמריקני לדיאלוג הזה".

   

  בשיחות בין המשלחת האמריקנית לבין הנשיא אסד, סגנו, פארוק א-שרע, ושר החוץ, וליד אל-מועלם, התברר כי עדיין נותרו מחלוקות בעניין עיראק, החמאס וחיזבאללה בלבנון. אולם פלוסי שוחחה עם הצד הסורי על "החייאת המלצות בייקר-המילטון", הקושרות בין כל הסוגיות באזור.

   

  אל-מועלם אמר כי "טבעי שיהיו חילוקי דעות בין סוריה לארה"ב. המחלוקות הללו נוצרו בין אם בשל העובדה שלא היה דיאלוג, או בשל העובדה שסוריה חיה באזור והיא בקיאה בבעיותיה". הוא שיבח את "האומץ והנחישות של פלוסי" לבוא לדמשק כדי לגשר על חילוקי הדעות בין הצדדים.

   

  במסיבת עיתונאים שקיימה בתום שיחותיה בדמשק, התייחסה פלוסי גם לנושאים האחרים במזרח התיכון: "הבענו את דאגתנו כלפי אלה שמסתננים דרך הגבול ומאיימים על העם העיראקי והאמריקני. הבענו את דאגתנו גם כלפי הקשר שבין סוריה לחמאס וחיזבאללה. מדובר בנושאים חשובים - לא במלחמה נגד הטרור, אלא הם נמצאים בראש סדר העדיפויות שלנו בנוגע לשלום במזרח התיכון. הבענו את העניין שלנו בהשגת השלום ואת החשיבות שסוריה תמלא תפקיד אצל חמאס כדי לעודד אותם להגיע לשלום עם ישראל".

   

  פלוסי המשיכה מדמשק לריאד - התחנה האחרונה בביקורה במזרח התיכון. לפי מקורות דיפלומטיים, פלוסי נפגשה עם המלך הסעודי, עבדאללה בן עבד אל-עזיז. בביקורה בסעודיה היא צפויה לקיים שיחות עם שר החוץ הסעודי, סעוד אל-פייסל, בטרם תעזוב מחר את הממלכה. עניין עיראק צפוי לעמוד במרכז ביקורה בסעודיה.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים