שתף קטע נבחר

מכונית התופת הגיעה לת"א, אך פוצצה בקלקיליה

מחבל מתאבד נושא תעודת זהות ישראלית הגיע לגוש דן ברכב עמוס ב-100 ק'"ג חומרי נפץ, אך מסיבה שאינה ברורה שב לקלקיליה, שם התפוצץ הרכב ב"תאונת עבודה". צה"ל ושב"כ עצרו 19 חברי תשתית חמאס שעומדים מאחורי הפעולה. מדובר בתשתית שתיכננה את הפיגוע הגדול בדולפינריום ביוני 2001

נמנע פיגוע גדול שתוכנן להתבצע בתל אביב בימי החג. הבוקר (יום ג') הותר לפרסם כי 19 חברי תשתית חמאס בקלקיליה נעצרו באחרונה בפעילות משותפת של שב"כ וצה"ל. הם תיכננו לפוצץ בתל-אביב מכונית תופת מסחרית ובה 100 ק"ג חומר נפץ. מהחקירה עולה כי המחבל המתאבד, בעל תעודת זהות ישראלית שקיבל במסגרת איחוד משפחות, כבר היה בתוך ישראל עם הרכב – אך חזר לשטחים. גורמי ביטחון: "חשיפת התשתית מראה למעשה כי חמאס מתחיל לממש את ההתעצמות שלו בצורה של פיגועים".

 

במסגרת גל מעצרים שנעשה באחרונה בקרב פעילי חמאס בקלקיליה, התקבלה תמונה שלפיה הפעילים בעיר מתכוננים למימוש מיידי של פיגועים קשים, בהם גם פיגועים בעורף ישראל. זאת, לאחר תקופה של התעצמות ובניית יכולות. סיכול התשתית התבצעה לקראת חג הפסח במטרה לבלום את תוכניות חמאס לעשות פיגועים במשך ימי החג. בימים אלה ממשיכים בשב"כ ובצה"ל בחקירה ובמאמץ לסיכול פעילות התשתית.

 

בית המשפט הצבאי בשומרון האריך את מעצרם של 19 הפלסטינים ב-15 עד 20 ימים. חלקם חשודים במעורבות ישירה בניסיון הפיגוע ואחרים בחברות בתשתית הארגון.

 

מחקירות המתנהלות בימים אלה בשב"כ עולה כי כוונת חברי התשתית היתה לממש כמה פיגועים במתווים שונים. רכב התופת כבר הוכן וחומש בכמות אדירה של חומרי נפץ, ואף הוחדר לישראל כשהוא מלא במטענים רבי עוצמה וברסס רב. המחבל המתאבד הגיע עם רכב התופת למרכז גוש דן, אך הפיגוע לא התממש והרכב הוחזר לקלקיליה. הנסיבות לאי מימוש הפיגוע עדיין לא הובררו בחקירות עד כה. בד בבד עם גל המעצרים, התפוצץ רכב התופת ב"תאונת עבודה" באזור קלקיליה.

 

המחבל המתאבד שאמור היה לבצע את הפיגוע נושא תעודת זהות ישראלית, שקיבל הואיל והוא בן לתושב קלקיליה שהתחתן עם תושבת טייבה. במערכת הביטחון מסבירים כי תעודת הזהות הכחולה שבה אחז המחבל המתאבד איפשרה לו כניסה ויציאה חופשית מתחומי קלקיליה, כולל איסוף מודיעין באזור המרכז. כמו כן התעודה איפשרה לתשתית להשתמש ברכבו של המתאבד הנושא לוחיות זיהוי ישראליות.

 

אך גורמי חמאס בקלקיליה הכחישו כי אנשי הארגון בעיר היו מעורבים בתוכנית לבצע פיגוע בחג. גם גורמים במשטרה הפלסטינית בעיר אמרו כי 19 החשודים שנעצרו אינם קשורים לפיגוע כלשהו.  

 

סיוע מאיראן ומסוריה

במערכת הביטחון אומרים כי החל בנובמבר 2006 התמקד חמאס בבניין הכוח - קרי, התעצמות והצטיידות באמצעי לחימה - תוך אימונים והכנות ל"פיגועי מדף" שניתן להוציא לפועל בהתרעה קצרה. כמו כן עסק הארגון בשדרוג יכולותיו ברחבי יהודה ושומרון תוך סיוע סורי ואיראני.

 

על פי התמונה שהתקבלה בחקירות העצורים, תשתית חמאס עברה משלב "בניין הכוח" לשלב הפעלת הכוח ומימוש פיגועים, כולל פיגועי התאבדות בעורף ישראל. על פי המידע, התשתית עוסקת עדיין בתכנון הוצאת פיגועים משמעותיים, כולל בטווח הזמן המיידי.

 

סמיכותה של קלקיליה לערים מרכזיות בישראל מאפשרת תנועת ישראלים ערה - הן על רקע עסקי, הן לצורכי פעילות פלילית. הניסיון להימנע מפגיעה במרקם החיים של תושבי קלקיליה והאזור מאפשר לבעלי תעודת זהות ישראלית להיכנס ולצאת באופן חופשי מהעיר. במערכת הביטחון מציינים כי מקרה זה נוסף למקרים אחרים שבהם תשתיות טרור מנצלות פעילים אשר קיבלו תעודת זהות ישראלית בתהליך איחוד משפחות לצורכי קידום פיגועים, איסוף מודיעין והסעת מפגעים.

 

תשתית חמאס בקלקיליה שאליה משתייכים הפעילים שנעצרו היתה מעורבת בעבר בפיגועים קשים ביותר, ובהם הפיגוע הקשה בדולפינריום בתל-אביב ביוני 2001. גל המעצרים האחרון ממחיש כי התשתית הצליחה לשקם עצמה ולהגיע לידי מוכנות מבצעית לביצוע פיגועי תופת קשים בעורף ישראל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
פיצוץ מכונית תופת בקלקיליה, ארכיון
צילום: איי פי
צילום ערוץ 2
הפיגוע הקשה בדולפינריום, יוני 2001
צילום ערוץ 2
מומלצים