שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  פורטוגל: הנשיא אישר את החוק המתיר הפלות
  לאחר שהפרלמנט חוקק חוק שמאפשר לנשים הרות לעבור הפלה עד השבוע העשירי להריונן, אישרר אותו הנשיא, אך המליץ להוסיף לו סייגים. מנתונים שפרסמו ארגוני נשים עולה כי מדי שנה מאושפזות במדינה 10,000 נשים עקב סיבוכים שנבעו מהפלות בלתי חוקיות

  היסטוריה בפורטוגל: נשיא המדינה אישרר הבוקר (יום ג') חוק חדש שמקנה תוקף חוקי לביצוע הפלות, בתנאי שיבוצעו עד לשבוע העשירי להריון. בכך יישרה פורטוגל הקתולית קו עם מדינות האיחוד האירופי, שבו היא חברה.

   

  עם זאת, הנשיא אניבל קוואקו סילבה המליץ כי הפרלמנט שכבר אישר את החוק בחודש שעבר יוסיף לחוק מדדים שיהפכו את ההפלה למוצא אחרון עבור נשים שאינן רוצות בו.

   

  הפרלמנט אישר את החוק למרות שבמשאל עם שנערך בנושא בחודש פברואר השתתפו מעט מדי מצביעים. חוקי המדינה מחייבים אישור נוסף של הנשיא במקרים כאלה.

   

  החוק ייכנס לתוקפו מיד לאחר שהממשל יפרסם רשמית את תוכנו, ככל הנראה בחודש הבא.

   

  על פי החוק שנהוג בפורטוגל עד היום, ניתן לבצע הפלה עד השבוע ה-12 להריון רק אם ההריון מסכן את בריאותה של האם. במקרים של אונס מותרת הפלה עד לשבוע ה-16 להריון.

   

  בממשלת פורטוגל מקווים כי החוק החדש ישים קץ לסיכון הגדול שלקחו על עצמן נשים הרות שרצו להפיל, כשערכו הפלות באופן בלתי חוקי. מנתונים שאספו ארגוני נשים במדינה, מתאשפזות בכל שנה כ-10,000 נשים עקב סיבוכים שנובעים מהפלות שכאלה.

   

  החוק החדש אינו כולל הגבלות על הסיבה המאפשרת בקשה להפלה, אך היא תבוצע רק לאחר שלושה ימים מיום קבלת האישור, כדי לאפשר "זמן למחשבה" על ההליך. הנשיא, כאמור, דורש מהפרלמנט להוסיף סייגים לחוק, כדי להבטיח שלא

  תירשם עליה חדה במספר ההפלות במדינה. לדברי הנשיא, על אשה הרה להיות ערה לאפשרות שהתינוק שברחמה יכול לעבור לאימוץ, וכן עליה להיות מודעת לסיכונים הבריאותיים שבביצוע הפלה. הוא אף המליץ כי הפלה תתבצע רק לאחר יידוע אבי העובר, אך המליץ כי לאם תינתן זכות המילה האחרונה בנושא. עוד הבהיר, כי על הרשויות להבטיח פיקוח מקיף על ההליך גם אם יבוצע במרפאות פרטיות, והמליץ שלא לאפשר פרסום שיתפרש כעידוד לבצע הפלות.

   

  בנוסף צפויה הממשלה לשפר את שירותי החינוך המיני שמספקת המדינה, כמו גם את התוכניות לתכנון המשפחה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אישה מתפללת בכנסייה בליסבון. ארכיון
  צילום: רויטרס
  מומלצים