שתף קטע נבחר

קצין קבל על מחסור במזון - והושעה מתפקידו

חיילי מילואים שהגיעו לפעילות מבצעית התלונננו על אספקת מזון דלילה: "הגענו למוצב והיו בעיקר שקיות קטשופ. זה היה מביך". מ"פ המפקדה, שהעלה את הטענות בפני קציני החטיבה, הושעה מתפקידו ושוקל כעת שלא להמשיך בשירות המילואים. חבריו: "הוא נלחם עבורנו, ביצע את התפקיד שלו ועל זה מעיפים אותו?". דובר צה"ל: לא היה חסר מזון

קצין בדרגת רב סרן, מ"פ מפקדה, התלונן במהלך שירות המילואים שלו על כך שחבריו לגדוד קיבלו כמויות מזון מועטות לטעמו ובעקבות כך הוזמן לבירור אצל מפקד החטיבה, שהבהיר לו כי לאור התנהגותו הוא מושעה באופן מיידי וככל הנראה אף יודח מהגדוד.

 

חבריו של הקצין הביעו פליאה על הצעד שננקט נגדו: "הגענו למוצב ובפירוש היה חסר אוכל. מ"פ המפקדה עשה שמיניות באוויר כדי שלא נישאר בלי אוכל לסוף השבוע, הוא נלחם עבורנו, ביצע את התפקיד שלו ועל זה מעיפים אותו?". לדבריהם, שוקל הקצין כעת את המשך שירותו במילואים לאור האירוע. בצה"ל מסרבים להתייחס ישירות להשעייה אך מבהירים כי לא הייתה כל בעיה של אספקת מזון.

 

המקרה החל להתגלגל לפני כשבועיים, כאשר גדוד מילואים של החטיבה המרחבית מנשה (השייכת לאוגדת יהודה ושומרון) גוייס לתעסוקה מבצעית בגזרה. הגדוד כבר היה בגזרה זו במהלך מלחמת לבנון השניה ובפעילות הנוכחית החליף חיילים ממערך הסדיר. יש לציין כי במהלך המלחמה ביקר את הגדוד אלוף פיקוד המרכז, יאיר נווה, ששמע מחיילי המילואים לא מעט טענות קשות על היחס שהם מקבלים.

 

טרם הגעת החיילים למוצבים הם ביצעו אימון קצר והכנה, ולפני פסח הגיעו לאזור מבוא דותן, שם התפצלו לשלושה מוצבים שונים בהתאם למשימותיהם. החלק הארי של הגדוד נותר במבוא דותן, שם התגלו הבעיות. "כבר כשהגענו למוצב התברר כי כמעט ולא היה מזון בסיסי, היו בעיקר שקיות קטשופ", תיאר אחד הקצינים את המצב בשיחה עם ynet. "זה היה מביך שאין כמעט מה לאכול ו-150 חיילים וקצינים צריכים לקחת מזון ממוצבים אחרים או לקנות בחוץ".

 

אם אין לחם - שיאכלו מצות, גם לפני החג

מהעדויות עולה כי לאחר שהתבררה בעיית המזון הגיעה ביום שישי אספקה נוספת מהחטיבה, אך זו למרבה הפלא כללה בעקר מעדני חלב וגבינות. בשל החשש כי החיילים ישארו עם כמויות מזון שאינן מספיקות גם בשבת, נסע נציג מהגדוד לחטיבה והביא מזון נוסף ככל שיכל, אולם חזרתו למוצב סמוך לכניסת השבת לא איפשרה לטבח להשתמש ברבים מהמוצרים.

 

החיילים סיפרו כי נאלצו לבסוף לחלוק ביום שישי 13 חלות בלבד ובין היתר העבירו שאריות משולחן לשולחן. מ"פ המפקדה, שהעביר לחם ממוצב אחר בו היו פחות חיילים, הציל במעט את המצב אך בסופו של דבר נאלצו החיילים לאכול מצות כבר מיום שבת - יומיים לפני החג.

 

במוצאי שבת הגיע לביקור במוצב סגן מפקד החטיבה המרחבית ששמע מאנשי המפקדה - ביניהם המ"פ - את הטענות בדבר כמויות המזון. "כנראה שהסמח"ט לא אהב את הטענות שלנו ושל מ"פ המפקדה", תיאר אחד הקצינים, "הוא מאוד התרגז". למחרת הגיע למטבח נציג האוגדה שבא לבדוק את כמויות המזון ובגדוד המילואים טוענים כי גם הוא נוכח לדעת שקיימת בעיה.

 

המ"פ מודח. החיילים בהלם

למרות כל זאת, נקרא מ"פ המפקדה בעקבות שרשרת האירועים למח"ט מנשה, אלוף-משנה הרצי לוי, ולאחר השיחה עימו כבר לא חזר לגדוד. חבריו ששוחחו עימו בטלפון, שמעו קול שבור. "הוא סיפר לנו שהמח"ט אמר לו שהוא מושעה מהתעסוקה, ואחר כך יודח מהגדוד. בקושי שמעו את הגרסה שלו", סיפר אחד החיילים, "כולנו היינו בהלם. על מה? על זה שהוא העיר שהיה חסר מזון? אכלנו סנדוויצ'ים בהתחלה - זה היה המצב".

 

חבריו של המ"פ המושעה מספרים כי בפלוגת המפקדה שוררת תחושה קשה. "הוא בעצמו כבר שוקל אם לחזור לשירות מילואים, הוא מאוד פגוע וגם אנחנו, איזה מין יחס זה?".

 

המ"פ המושעה, שבשירותו הסדיר שירת כקצין לוגיסטי, נחשב לדברי חבריו לקצין מילואים מצויין שמכיר ויודע את העבודה המוטלת עליו - חלקה גם בתחום אספקת המזון לחיילים. "הוא כבר שנים בגדוד, מעולם לא היו טענות נגדו", תיאר אחד החיילים.

 

מדובר צה"ל נמסר: "בצה"ל רואים חשיבות עליונה במערך המילואים ובמתן טיפול מיטבי לאנשי המילואים - כולל דאגה לציוד, מזון וניצול אופטימאלי של משך שירות המילואים אליו הם מזומנים. מבדיקה שנעשתה מול אוגדת יהודה ושומרון לא נמצא מחסור במזון". בצה"ל העדיפו, כאמור, שלא להתייחס לנושא המ"פ.

 

הידיעה הראשונית הגיעה באמצעות המייל האדום .

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מנת קרב. החיילים: אכלנו מצות
צילום: דובר צה"ל
מומלצים