שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  אבו מאזן הציג: תכנית פריסה בציר פילדלפי
  יו"ר הרשות הפלסטינית נועד בירושלים עם ראש הממשלה אולמרט, והניח בפניו תכנית מפורטת על פיה יפעלו כוחותיו למנוע הברחות נשק ופעולות טרור ברצועה. השניים סיכמו על המשך אופן הפעלת המעברים ברצועה כדי לסייע במשבר ההומינטארי של אזרחי הרשות. הפגישה הבאה - כנראה ביריחו

  ראש הממשלה אהוד אולמרט ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן, נועדו היום (א') בירושלים וסיכמו ביניהם מספר נושאים לשיתוף פעולה, בהם מניעת הברחות הנשק ממצרים אל תוך רצועת עזה. אבו מאזן ואנשי צוותו הציגו תוכנית ביטחונית על פיה יש לפרוס כוחות של משמר הנשיאות הפלסטיני לאורך ציר פילדלפי כדי למנוע את ההברחות.

   

  התכנית - על פי מתווה הגנרל האמריקני דייטון - עוסקת גם בפריסת כוחות משמר הנשיאות בגבולות סביב רצועת עזה כדי למנוע ירי קסאם, הנחת מטענים ופעילות טרור אחרת. התכנית במהותה נועדה להקים משמר נשיאות פלסטיני חזק במימון אמריקני תוך תיאום עם ישראל, מצרים וירדן.


  אולמרט ופרץ עם אבו מאזן. אווירה נינוחה (צילום: עמוס בן גרשום)

   

  אולמרט ואבו מאזן סיכמו גם על המשך הפעלת ועדה ביטחונית מרובעת בה שותפים ארצות הברית, ישראל, מצרים והפלסטינים, אשר תעסוק בנושא מניעת ההברחות. ועדה זו התכנסה בעבר מספר פעמים, אך עתה מבקשים השניים כי עבודתה תהיה רצופה יותר.

   

  מלבד סוגיית הברחות סיכמו שני האישים כי ישראל והרשות יבקשו את המשך הפעלת מעבר רפיח על ידי האיחוד האירופי וכי מעבר קרני יפעל החל מהיום בכל יום עד שעה 23:00 על מנת לאפשר הוצאת סחורות פלסטיניות מהרצועה ולסייע במשבר ההומינטרי.

   

  ראש הממשלה אולמרט העמיד שורת תביעות בפני יושב ראש הרשות הפלסטינית. בנושא ירי הקסאם תבע אולמרט לעשות כל שנדרש כדי לעצור את הירי לאלתר. בנוסף הוא תבע מעמיתו הפלסטיני למנוע את התעצמות החמאס ולפעול ביתר שאת לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט.

   

  בעניין האופק המדיני אשר יקבע את מהות היחסים בין ישראל למדינה פלסטינית עצמאית, דנו השניים בארבע עיניים במשך כמחצית השעה. גורם רשמי ציין שסוגית יוזמת הוועדות מטעם הליגה הערבית בהשתתפות ישראלית לא עלו בפגישה המורחבת, בה לקחו חלק גם שר הביטחון עמיר פרץ ושרת החוץ ציפי לבני. הוא לא היה מוכן לומר אם הנושא נידון בפגישה בארבע עיניים בין שני האישים. השניים סיכמו כי פגישתם הבאה תיערך, ככל הנראה, ביריחו.

   

  עם תום חלקה בפגישה נסעה ממלאת מקום ראש הממשלה ושרת החוץ לבני לירדן, שם תדון ביוזמת הליגה הערבית ובהתפתחויות האחרונות במשא ומתן עם הפלסטינים. לבני תיוועד עם עמיתה אל-חטיב במלון במזרח ים המלח ותשוב עוד הערב לפתיחת ארועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אולמרט ואבו מאזן בפגישתם היום
  צילום: עמוס בן גרשום
  מומלצים