שתף קטע נבחר

עידית טפרסון והיהדות

למה השחקנית עידית טפרסון מעריכה את החרדים? היכן חוותה חוויה יהודית מטלטלת? מה בין יהודי לגוי ומהו תפקידה החשוב של האמא היהודיה? השאלון השבועי

החוויה היהודית שלי: כיוון שנולדתי בארץ שלנו לא יצא לי להיתקל באנטישמיות עד שיצאתי לחו"ל. אחרי הצבא נסעתי לשנה ללוס אנג'לס לעבוד וללמוד. במסגרת השנה הזו לימדתי עברית בבית הספר היהודי "סטיבן. ס. וויז". לפני יום העצמאות נערך הפנינג בבית הספר והתגייסתי לעזור. במסגרת ההכנות החניכים של הצופים הכינו מעצים דגם של דגל ישראל גדול בצבעי כחול לבן.

 

הגיע יום האירוע וכשהרמנו את הדגל בפארק הגיח משום מקום גבר מגודל שהתחיל לקלל ולזרוק דברים על הדגל. אני ממש זוכרת את הלהט בעיניו ואת דבריו: "אני אמריקני ונולדתי כאן, מה אתם עושים אצלנו? חזרו לאיפה שבאתם". בסופו של דבר המבוגרים שהיו שם הצליחו להרגיע אותו, אבל החוויה כשלעצמה הייתה מפחידה. פעם ראשונה ששמעתי מישהו שאומר לי דברים על היהדות שלי. זאת הייתה חוויה מטלטלת.

 

דמות תנ"כית עימה הייתה רוצה להיפגש: קיימות המון דמויות כאלה. אני אוהבת את דוד ושלמה אבל הכי הייתי שמחה לנהל שיחה עם דבורה הנביאה. היא הייתה חכמה ואמיצה יחסית לזמנה, והיה צריך הרבה אומץ להגיד את הדברים שאמרה.

 

מצווה שמוצאת חן בעיני: גדלתי בבית חילוני, כך שאיני מתמצאת בכל המצוות. יפה בעיני כאשר "כל ישראל ערבים זה לזה". רואים את זה הרבה בחברה החרדית, כשכאשר יש משפחה במצוקה יש הירתמות גבוהה של כל הסובבים אותה ולדעתי זהו ערך מאוד יפה.

 

מה אמר משה לאלוהים אחרי שקיבל ממנו את התורה על הר סיני? זה מאוד כבד!

 

האוכל היהודי הכי טעים בעיניך? קוגל. אין כמו קוגל.

 

החג האהוב עלייך: כשהייתי ילדה הכי אהבתי את פורים. היום אני אוהבת את כל החגים, הם כולם מאוד יפים בעיני. אני אוהבת את העובדה שחגים הם טקסים סביב משפחתיות, וההתכנסות הזו אכן מיוחדת.

 

מתי בפעם האחרונה התפללת או היית בבית כנסת? בשביל להתפלל לא צריך בית כנסת או דת. גם שיר הוא תפילה בעיני. לא חייבים ספר תפילות בשביל זה.

 

רב או איש דתי שאת מעריכה במיוחד: מאוד הערכתי את הרב אבידור הכהן, שהיה הרב של כפר שמריהו שם גדלתי. הוא היה איש חכם, פלורליסטי, ודאג לקרב אותנו, החילונים. יהודי אמיתי.

 

ברית מילה: בגלל המסורת, בשביל הילד או מנהג פגאני? בגלל הבריאות. זה יותר בריאותי בעיני.

 

מה את זוכרת משיעורי תנ"ך? מאוד אהבתי את שיעורי התנ"ך.

למזלי היו לי מורים נהדרים לאורך השנים, ומאוד נהניתי מהמקצוע ואף הייתי טובה בו. מוריי השכילו להעביר לי את השיעורים במתכונת של ספרות והיסטוריה וכילדה הסיפורים האלה ריתקו אותי.

 

מהי תרבות יהודית לדעתך? בעיני מדובר בהמון רבדים. הדבר הנפלא בתרבות היהודית הן דווקא האמהות שדחפו את ילדיהם ללמוד לקרוא ועוד ללמוד. אולי בגלל זה יהודים נחשבים לחריפי שכל. העניין הזה עודד אותנו להיות סקרנים ולהתפתח וזה פתח אופקים גם לדור החדש. בשלב מסוים זה היה בעוכריהם של אנשי הדת כי ברגע שקראו חומרים של תרבויות אחרות החשיפה הובילה גם לעזיבה ולהתרחקות מערש היהדות. בקיצור: לדחוף, ללמוד, לדעת ולהיות בעלי דעה זה מאוד חשוב בעיני.

 

מה בין יהודי לגוי? הנשמה. "היידישע נשומה".

 

בקשה מאלוהים: אני מבקשת לי ולכל אהובי בריאות.

 

היהדות ואני: 

 

סייעה בהכנת הכתבה: יעל איכנולד

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: צביקה טישלר
עידית טפרסון
צילום: צביקה טישלר
אין כמו קוגל
צילום: שמעון משי-זהב
חרדים. ערבות הדדית
צילום: ישראל ברדוגו
ברית. בשביל הבריאות
צילום: ישראל ברדוגו
מומלצים