שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  מצרים: 15 שנות מאסר על ריגול לישראל
  אזרח מצרי שהורשע כי אסף מידע עבור ישראל בדבר יעדים מצריים בטורקיה ובקנדה נידון לעונש מאסר, למרות שהכחיש את האישומים נגדו. במהלך משפטו טען כי שירותי הביון עינו אותו כדי שיודה בעבירות הריגול. שלושה אזרחים ישראלים הואשמו בהיעדרם כי גייסו אותו למשימה
  בית משפט מצרי גזר 15 שנות מאסר על אזרח המדינה, מוחמד עיסאם רנימי אל-עטאר, שהורשע כי ריגל לטובת ישראל. במהלך משפטו הכחיש אל-עטאר את המיוחס לו וטען כי ההודאה בדבר הריגול חולצה ממנו בכוח על ידי שירותי הביון המצרים.

   

  רשת החדשות הקטארית, אל ג'זירה, דיווחה כי הדיון ארך זמן קצר בלבד ובו נכחו נציגים מהשגרירות הקנדית וכן נציגים מארגון זכויות אדם. לפי החוק המצרי, פסקי דין של בתי המשפט הביטחוניים הינם סופיים וניתן להופכם רק באמצעות חנינה נשיאותית. שלושה ישראלים, דניאל לוי, כמאל קוסבה וטונקאי בובאי, הואשמו אף הם בהיעדרם בפרשת הריגול.

   

  התובע המצרי הכללי לענייני ביטחון, הישאם בדאווי, סיפר כי על פי החשדות שלושת הישראלים גייסו את אל-עטאר, וסייעו לו לרגל אחרי יעדים מצריים בטורקיה ובקנדה. עוד עלה מכתב האישום, כי אל-עטאר עסק באיסוף פרטים עבור ישראל, בדבר ערבים שמתגוררים בטורקיה ובקנדה, תמורת שכר הולם. באישום נטען כי שלושת הנאשמים שפעלו עמו הם שהעבירו לו הוראות פעולה. כמו כן הוא מואשם באונס של ילד.

   

  בשנת 2001 עזב אל-עטאר את מצרים, לאחר שבמשפט אחר שהתנהל נגדו בעוון הונאה, נגזר עליו עונש מאסר. הוא פנה לסוכנות הפליטים של האו"ם בטורקיה, ושם נטען כי פגש בישראלים שמוזכרים כנאשמים לצדו. העיתון "אל-מסרי אל-יום" דיווח כי "אל-עטאר מונה על ידי המוסד לחדור לתוך קהילות של מצרים מהעדה הנוצרית-קופטית בחו"ל ולהיטמע בהם וזאת כדי ללמוד את תנועותיהם ורעיונותיהם כדי להעביר את המידע לידי המודיעין הישראלי".


  מוחמד אל עטאר בבית המשפט (צילום: רויטרס)

   

  אל-עטאר, סטודנט מצרי, נעצר בעקבות החשדות בנמל התעופה של קהיר, בשעה שהגיע לביקור מולדת משפחתי. באישום נכתב עוד, כי הוא התבקש להגר לקנדה, ומשם שלח עדכונים על מצרים נוצרים שמתגוררים בסביבתו, ובתמורה קיבל 65 אלף דולר.

   

  "מרגל" נוסף ממתין למשפט

  גזר הדין של אל-עטאר ניתן בתקופה טעונה במצרים: רק לפני ארבעה ימים דווח  על דבר מעצרו של המהנדס המצרי, מוחמד סייד סאבר, על ידי כוחות הביטחון המצריים. לפי הדיווח הוא הודה כי ריגל עבור ישראל. עוד דווח כי סאבר מסר "הודאה מלאה" על קשריו עם שני סוכני מוסד שעל פי האישומים הפעילו אותו.

   

  סאבר, כך דיווח העיתון המצרי הממסדי "אל-אהראם", עבד כמהנדס בסוכנות לאנרגיה גרעינית של מצרים. מאוחר יותר, הצטרף לעבודה בכור הגרעיני המצרי באינשאס, בעקבות גיוסו כביכול למודיעין הישראלי, וציודו במידע הקשור למתקן הדלק הגרעיני בכור. סאבר קיבל סכומי כסף גדולים בתמורה למידע שמסר, שעל פי כתב האישום "עלול לפגוע באינטרסים העליונים של המדינה".

   

  עוד מסר העיתון כי המידע אשר מסר סאבר נכלל בשני דיווחים סודיים על סוכנות הגרעין הקשורים בהפעלת הכור וכן בייצור הדלק באינשאס. סאבר מסר בכלל זה מידע מדוקדק על תהליך הייצור, כמויות האורניום, נהלי הביטחון וההגנה, התרכובות הכימיות, דרך הפעלת הכור ואופן ייצור הדלק הגרעיני.

   

  סאבר מסר, "הודאות מלאות" על קשריו עם סוכני המוסד ועל המפגשים שקיים עם שני הסוכנים בהונג קונג – האחד, אזרח אירי בשם בריאן פיטר והשני, אזרח יפני בשם שירו איצו. השניים, שטרם אותרו, עובדים בחברה המתמחה בחקר החלל, כאשר לפי הדיווח מדובר בכיסוי לפעילות המודיעין לטובת ישראל. לפי הדיווחים סאבר קיבל מהשניים תוכנת מחשב שבאמצעותה חדר למחשב הראשי של סוכנות הגרעין המצרית.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים