שתף קטע נבחר

אנליסטים: השעיית הירשזון - מאורע זניח וצפוי

ורד דר מפסגות אופק: "את תגובת השוק צריך לפרש כמפגן כוח מרשים. מסתבר שאיש אחד, בעל תפקיד מרכזי ככל שיהיה, לא יכול לשנות את מהלכי השוק ואת כיוון התפתחותו של המשק"

בעקבות החלטתו של שר האוצר אברהם הירשזון להשעות את עצמו עקב החקירות נגדו, סבורים אנליסטים בשוק כי צעד זה הוא אירוע זניח מבחינת שוק ההון. ואכן, לפי שעה הבורסה דווקא עולה. יצוין, כי עם התפטרותו של שר האוצר הקודם, בנימין נתניהו, ערב ההתנתקות צנחה הבורסה, אולם עלתה למחרת.

 

חיים ונציה, מנכ"ל בית ההשקעות פרוקסימה, סבור כי השעיית הירשזון לא תשפיע על השוק. "הסיבה העקרית לכך היא שכל שר אוצר שיחליף אותו מטעם מפלגת קדימה לא ישנה את המדיניות הכלכלית של ישראל, כך שעזיבתו של זה, וכניסתו של האחר, לא תביא לשינוי כלכלי .

 

"לגבי אלטרנטיבות אחרות במידה ותיק האוצר יעבור לליכוד או לעבודה, הרי שהמועמדים הפוטנציאלים להחליף את הירשזון מגיעים משני קצוות מנוגדים לחלוטים: אם ניקח את שני הקצוות, עמיר פרץ וביבי נתניהו, שכרגע שניהם לא נראים מועמדים ריאליים להחליף את הירשזון, נראה שלטווח הארוך נתניהו ישפיע לטובה בעוד פרץ ישפיע לרעה על השוק. נתניהו ישפיע לחיוב כיוון שהוא נחשב בשוק ההון לשר אוצר מצוין שהזיז דברים למען הכלכלה בישראל. לעומתו, עמיר פרץ נחשב בשוק כאחד שלא מבין בכלכלה".

 

ורד דר, כלכלנית ואסטרטגית ראשית פסגות אופק: "את תגובת השוק להודעת ההשעיה של הירשזון צריך לפרש כמפגן כוח מרשים. מסתבר שאיש אחד, בעל תפקיד מרכזי ככל שיהיה, לא יכול לשנות את מהלכי השוק ואת כיוון התפתחותו של המשק.

 

"למרות שמתבקש להשוות את תגובת השוק להשעיתו העצמית של הרשזון (עליות בהתאם למגמה בשוקי העולם) לתגובה שנרשמה עם ההודעה על התפטרותו של נתניהו - אביר הרפורמות וחביבו של שוק ההון - הרי שגם במקרה נתניהו, השוק הגיע מהר מאוד למסקנה, שלא אדם אחד הוא שיקבע את הכיוון. נזכיר, שבזמן הקצר שחלף בין הודעת ההתפטרות של נתניהו ועד לסגירת יום המסחר, ירדו מדדי המניות חדות. למחרת היום, כבר נרשמה עלייה חדה.

 

"משרד האוצר משותק מזה זמן, עוד בטרם פורסם דבר החקירה נגד הרשזון. ההבדל עתה הוא שהמשך השיתוק נקצב בזמן שלושה חודשים", אומרת דר.

 

אורי פישמן, מנכ"ל בית ההשקעות אור- גאפ סבור כי השעיית הירשזון לא תשפיע על השוק. "הרי היה ברור לכולם כמעט חודש שזה מה שהולך לקרות. השוק לא מופתע מהמהלך, והוא היה מוכן לו. זהות המחליף לא משנה בעיני, כיוון שהוא לא ישנה את המדיניות. הכלכלה שלנו כבר נוסעת בכוון מסוים, ואף שר אוצר שיכנס לא ירצה לשנות את זה".

 

רפאל מנשהוף, אנליסט פינוטק: "אנו מעריכים שלא שתהיה דרמה סביב הסיפור בכל הנוגע ליחס שקל-דולר, מאחר והשוק כבר ציפה שנראה צעד כגון זה של שר האוצר. התוצאה הייתה כבר מגולמת בציפיות של הפעילים בשוק.

 

"מעבר לכך, הפעילות בשוק הינה נמוכה יחסית. היום יום א', ואין מסחר. אנו ערב יום הזיכרון ויום העצמאות מה שאומר שגם בימים הקרובים היקף המסחר בשוק ההון יהיה נמוך יחסית", אומר מנשהוף.

 

מכלכלני לידר שוקי הון, נמסר כי ההתפטרות של שר האוצר לא צפויה לזעזע את השווקים. הירשזון לא נתפס כדמות דומיננטי בעשייה הכלכלית וכמעט ולא השאיר את חותמו בשנה שכיהן בתור שר האוצר. היוזמה לתוכנית במלחמה בעוני לא נתפסת כתוכנית מיידית ומשמעותית. הירשזון נהנה מגל צמיחה חיובי במשק הישראלי ולכן מגידול מהיר בהכנסות ממסים אשר אפשר גם גידול מסוים בהוצאות הממשלה. השווקים מניחים שהאמינות הפיסקלית תישמר כאשר יימצא שר אוצר חדש".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חיים ונציה. "השוק לא יושפע"
מומלצים