שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "מדינות ערב המתונות לא רואות בישראל אויב"
  בשיחה עם עיתונאים, אמר מזכיר ההגנה האמריקני בממשל קלינטון, וויליאם כהן, כי הוא סבור שהמשטרים הערבים הסונים חוששים מפני שאיפתה של איראן להשיג נשק גרעיני, ולכן הם מנסים להפיח רוח חיים בתהליך השלום הישראלי-ערבי

  מי שהיה מזכיר ההגנה בממשל קלינטון, וויליאם כהן, סבור כי רוב מדינות ערב כבר אינן רואות בישראל אויב. הסכנה העיקרית מבחינתן כעת היא איראן ולכן הן מעוניינות בשיתוף פעולה עם ישראל.

   

  בשיחה עם עיתונאים הערב (יום ה') העריך כהן, המבקר בישראל, כי המשטרים הערבים הסונים, במיוחד מדינות המפרץ הפרסי, חוששים מפני שאיפתה של איראן להגיע להגמוניה במזרח התיכון באמצעות השגת נשק גרעיני ובאמצעות סיוע לאירגוני טרור וגרילה המשרתים את האינטרסים שלהם.

   

  מדינות ערב המתונות, אומר כהן, סבורות כי הסכסוך הישראלי-פלסטיני מעניק לאיראן הזדמנות להדק את אחיזתה בלבנון, בסוריה ובשטחים הפלסטינים באמצעות תמיכה בחמאס, בחיזבאללה ובג'יהאד האיסלאמי. לכן מנסות אותן מדינות להפיח רוח חיים בתהליך השלום הישראלי-ערבי. כהן עצמו מייעץ לישראל ולממשל בוושינגטון למקד את מאמציהם בבידוד החמאס ולהגביר את התמיכה הכלכלית והצבאית בנשיא הפלסטיני, מחמוד עבאס (אבו מאזן), כדי שזה יוכל לנתק את הרחוב הפלסטיני מתלות בסיוע האיראני המגיע באמצעות החמאס.

   

  מזכיר ההגנה לשעבר אומר שמחויבותה של ארה"ב לביטחונה של ישראל היא איתנה ואינה מושפעת מחילופי ממשל. מסיבה זו הוא גם מאמין שוושינגטון תתייחס באהדה לבקשת ישראל אם תרצה לרכוש את מטוס הקרב האמריקני העתידי F-22. חיל האוויר של ישראל מגלה לאחרונה עניין רב במטוס זה שיהיו לו יכולות חמקנות וחימוש ייחודיים.

   

  כהן (בן לאם אירית ואב יהודי) נתמנה לשר ההגנה בממשל הדמוקרטי של הנשיא ביל קלינטון, למרות שהיה בעת מינויו סנטור רפובליקני. הוא נחשב מומחה לענייני ביטחון לאומי וכעת הוא מנהל חברת ייעוץ גדולה שבין לקוחותיה נמנות חברות ענק כמו ג'נראל דיינמיקס. הוא גם משמש פרשן קבוע ברשת CNN.

   

  בישראל הוא מבקר במסגרת סיור במזרח התיכון ואמש נפגש לשיחה עם ראש הממשלה, אהוד אולמרט. השנים שוחחו על המצב בעיראק, על ההתחמשות הגרעינית של איראן ועל הזירה הפלסטינית.

   

  בלי יציבות, ארה"ב לא תיסוג מעיראק

  מזכיר ההגנה האמריקני לשעבר סבור כי איראן מהווה כעת את האיום הגדול ביותר ליציבות במזרח התיכון ואם תרכוש לעצמה יכולת צבאית גרעינית היא תהווה סכנה לשלום העולם כולו. לדבריו, אם תיסוג ארה"ב מעיראק לפני שתושג יציבות במדינה זו, תשתלט עליה איראן באמצעות השיעים העיראקים.

   

  ערב הסעודית, לדבריו לא תוכל לעמוד מנגד ותסייע לסונים בעיראק במלחמת הכל בכל שתפרוץ במדינה זו. מלחמה זו עשויה לערער את היציבות במזרח התיכון כולו. נשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, יחליט להערכתו של כהן בעוד כמה חדשים אם ומתי להסיג את כוחותיו מעיראק בהתאם להתפתחויות. אם יראה שהאסטרטגיה החדשה שלו מניבה פירות, הוא ישאיר את צבא ארה"ב בעיראק עד שתושג יציבות. אבל אם לא יהיו תוצאות לאסטרטגיה החדשה ולתגבור הכוחות שיזם הוא עשוי בלחץ דעת הקהל האמריקנית להחליט על מועד לתחילת נסיגה בהדרגה מעיראק.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: זום 77
  וויליאם כהן. איראן מסוכנת מישראל
  צילום: זום 77
  מומלצים