שתף קטע נבחר

זוועה בתחנת ההסגר העירונית בטבריה

בעקבות הוצאת צו מניעה נגד הווטרינר העירוני של טבריה, האוסר עליו להתקרב לתחנת ההסגר עליה הוא אחראי בשל עדויות על התעללות חמורה בחיות המוחזקות בה, אנשי "תנו לחיות לחיות" הגיעו אמש למקום. "חילצנו כלבים במצב קשה והבהלנו אותם לטיפול", הם מתארים, "ולזוועתנו - בפח גילינו גוויות כלבים שהיו עדיין חמות". משרד החקלאות: הם חטפו כלבים עם חשש לכלבת

משך תקופה ארוכה הגיעו לידי עמותת "תנו לחיות לחיות"  עדויות קשות על התנהלותו של ד"ר אמנון אור, הווטרינר העירוני של טבריה, בתחנת ההסגר העירונית עליה הוא מופקד: "השארת גורים ללא טיפול עד מותם האיטי, דחיסת מספר רב של כלבים בכלובים עד לקרבות ביניהם והריגתם זה את זה, הזנחת כלבים פצועים וחולים ללא טיפול מינימלי, הרעבה והכאה של כלבים באגרופים ובבעיטות, הריגת חתולים בניגוד לחוק ועוד", נכתב בבקשה הדחופה להוצאת צו מניעה זמני כנגדו, שהוגשה לבית משפט השלום בנצרת.

 

אתמול (ה') נעתרה השופטת עירית הוד לבקשה, אסרה על ד"ר אור לקיים כל מגע עם התחנה עד לדיון בנושא ואשרה לפעילי העמותה להגיע לתחנה כדי לטפל בכלבים. "לאחר שבחנתי את התמונות שהוצגו לפניי, שהינן קשות למראה, הגעתי למסקנה כי בעלי-החיים המצויים במכלאה זקוקים באופן דחוף לטיפול רפואי", היא קבעה. אלא שהחלטת השופטת, מתברר, לא סיימה את הפרשה - אלא חוללה דרמה חדשה.

 

מצוידים בצו הגיעו אמש למקום אנשי "תנו לחיות לחיות", בהם שלושה וטרינרים ועורך הדין ערן לב, כדי לטפל בכלבים החולים והפצועים. להפתעתם, חיכו להם שם הווטרינר האחראי על מחוז הצפון ד"ר בוריס אבן-טוב ולצדו פקחי פיצו"ח, יחידת הפיקוח על הצומח והחי של משרד החקלאות. אלה סירבו לאפשר להם להיכנס לתחנה, ורק לאחר שהוזעקו למקום שוטרי משטרת טבריה הם הצליחו לעשות זאת. לדברי סנ"צ אילן סרדל, מפקד תחנת טבריה, "היה ויכוח משפטי בנוגע לתוקף הצו וחילופי דברים בין הצדדים, ולאחר ששמעתי את שניהם אפשרתי לווטרינרים להיכנס כדי להוציא כלבים חולים מהמקום".

 

  • אזהרה: הסרט כולל תמונות קשות לצפייה שצולמו השבוע ובמהלך החילוץ

 

 

גופות מושחתות בפח האשפה

"כשנכנסנו לבסוף לתחנה הבחנו להפתעתנו שהיא נוקתה ביום האחרון. הרצפה היתה שטופה, לכלבים היו שמיכות ואוכל בשפע - והיה ברור שמישהו עשה שם טיפול שתי וערב לפני שהגענו", משחזר הווטרינר ד"ר יובל סמואל שלקח חלק בחילוץ. "בין הכלבים שמצאנו היו חמישה שנזקקו לטיפול רפואי מידי ושתי כלבות אחרי המלטה. ביקשנו לקבל לידינו את הכלבים החולים ואת הכלבות וגוריהם, אך הווטרינר המחוזי התנגד", הוא מוסיף. "רק לאחר שהזעקנו שוטרים ממשטרת טבריה, שהכריחו אותו לכבד את צו בית המשפט, הוא התיר לנו לקחת את הכלבים החולים בלבד, אותם הבהיל אמבולנס של "תנו לחיות לחיות" לטיפול חירום".

 

אלא שהנורא מכל, מעיד סמואל, נגלתה לעיניו רק לקראת חצות, כשעזבו את המקום. "הבחנו שכמה כלבים פצועים, שתועדו בתמונות שצולמו בכלבייה השבוע, אינם נמצאים שם. כשיצאנו מהתחנה עצרנו ליד פחי האשפה, ובתוכם גילינו גופות כלבים שהושלכו טרם הגעתנו. חלקן היו עדיין חמות, אחרות מרוטשות מנשיכות ומצאנו גם שלדי כלבים, חלקם ללא הגולגולת". את דבריו מגבה שי ארז, פעיל למען בעלי-חיים שהשבוע תיעד במצלמתו את המתחולל בתחנה ולקח חלק בחילוץ.

"הפקחים טענו שהכל בסדר במקום, אבל כשד"ר סמואל הפך את אחד מפחי האשפה התגלתה הזוועה. גוויות חמות של כלבים שהומתו לפני הגעתנו הוסתרו בתחתית הפח וכוסו באשפה, מה שמלמד על ניסיון להעלים את הכלבים האומללים שבגלל מצבם הוצא הצו מלכתחילה".

 

"את הגורים הקטנים לא נתנו לנו להציל", סמואל ממשיך בצער. "הצלחנו לחלץ משם חמישה כלבים שהיו חולים בכלבלבת, דלקת ריאות וסקביאס, שאם היה ניתן להם טיפול רפואי לא היו מגיעים למצבם החמור הנוכחי. לא היינו צריכים לבדוק אותם כדי לגלות שכל גופם מכוסה בפצעי נשיכה קשים. מניסיוני המקצועי אני יכול להעיד שכלבים נושכים אחד את השני בגלל מתח, הרי בלתי אפשרי להיות כלוא בתא בגודל שני מטר על שני מטר עם עוד מספר כלבים. כנראה שבמקום היה גם מצב של הרעבה, שהוביל לכך שכלבים פשוט אכלו כלבים אחרים".  


"שיטה נוחה לקבל פרסום בחינם". ההתקהלות בתחנה אמש (צילום: שי ארז)

 

 

"כל הדברים הם שקר אחד גדול"

למרות העדויות הקשות הווטרינר ד"ר אור, העומד במרכז הפרשה, טוען כי שמו מוכפש. "כל מה ש"תנו לחיות לחיות" אומרים הוא שקר אחד גדול", הוא פוסק בשיחה עם ynet. "יש מלחמה בין העמותה לשירותים הווטרינריים במדינת ישראל, והיא פשוט מצאה שיטה נוחה מאוד לקבל פרסום בלי לשלם כסף, וכתוצאה מכך לקבל תרומות בלי שבודקים מה עושים איתן. הם רוצים להיות אלה שאוכפים את החוק, הם יחליטו מתי ואיך לוכדים כלבים וממי לוקחים כלבים. המערכת לא עושים להם שום דבר, ולאט-לאט השתן עולה להם לראש והם חושבים שהם יכולים לעשות הכל ולספר סיפורים".

 

- אבל בית המשפט הוציא נגדך צו מניעה זמני.

"יש בעיה חוקית עם הצו. היחיד שהוא בר סמכות גם לחוק צער בעלי-חיים וגם להיות רופא של כלבייה שהיא תחנת הסגר הוא רופא רשותי, שהוסמך לכך על-ידי שר החקלאות ומנהל השירותים הווטרינרים. כשיהיה דיון במעמד שני הצדדים אני אתן תגובה לכל מה שהם הציגו כראיות. בית המשפט ישמע את מה שיש לי להגיד, ואני סמוך ובטוח שהוא יסתכל על הדברים ממש אחרת. אני זכאי מכל אשמה,

ואני יכול להציג מסמכים שיוכיחו שכל מה שאני דורש הוא בתוקף סמכותי. העמותה פונה לתקשורת ואומרת ש'הדגים טיפסו על העצים', שהווטרינרים שאחראים על חוק צער בעלי-חיים דווקא הם המתעללים. זה רק עושה נזק לחיות.

 

"היה בתחנה מי שהאכיל, ניקה וחיטא, אבל הם צילמו רק תא אחד של כלבים שחלו", אור מסביר. "מה לעשות, כשכלבים נשארים כמה שעות לבד, החיים אוכלים את הגופות של הגורים האחרים, ולא בגלל שחסר להם אוכל. למי שצילם היתה מטרה פוליטית, הוא רצה לדפוק את המערכת ואת הווטרינר. במקום לדווח לרופא שיפנה את הגופות הוא רק צילם, ולא רק שצילם - אלא אסף כמה גורים ביחד בשביל לעשות את התמונה יותר גדולה ומרשימה. אז מה? זה אומר שהווטרינר הלך והרג את הכלבים האלה? זו דיס-אינפורמציה שהתגובה אליה היא רק אחת: האשמה על הוצאת דיבה ולשון הרע".

 

"הבריונות של השירותים הווטרינריים עברה כל גבול", אומרת בתגובה דוברת "תנו לחיות לחיות" אתי אלטמן. "הם מתעללים בכלבים ובחתולים, הם מתעמרים באנשים שרוצים לעזור והם מתעלמים מצו בית המשפט. מנהל השירותים הווטרינריים ד"ר משה חיימוביץ' הוא האחראי על המדיניות הזו במשך שנים רבות, והוא מגבה את הווטרינרים העירוניים ומכפה על מעשיהם הנפשעים", היא מתקוממת. "לצערי הרב, זוועות כמו אלה שנחשפו בטבריה קיימות בתחנות נוספות בארץ, ואני קוראת לממשלת ישראל להקים ועדת חקירה ארצית לבדיקת הנושא". 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ההסגר בטבריה
באדיבות תנו לחיות לחיות
ההסגר בטבריה
באדיבות תנו לחיות לחיות
ההסגר בטבריה
באדיבות תנו לחיות לחיות
ההסגר בטבריה
באדיבות תנו לחיות לחיות
מומלצים