שתף קטע נבחר

ואנונו שוחח עם עיתונאים זרים והורשע בהפרות צו

בית המשפט הרשיע את מרגל האטום מרדכי ואנונו בהפרות צו שהוטל עליו, לפיו נאסר עליו לקיים מגע עם עיתונאים זרים. פרקליטו מתכוון לערער על ההחלטה

מרגל האטום מרדכי ואנונו הורשע הבוקר (יום ב') בבית משפט השלום בירושלים ב-15 הפרות צו אלוף פיקוד המרכז, שאסר עליו לקיים מגע עם עיתונאים זרים, ולצאת מן הארץ. משפטו של ואנונו ימשיך לשלב הטיעונים לעונש, שבסופו יינתן גזר הדין העשוי לשלוח את המרגל לשנת מאסר. עם זאת, ככל הנראה הפרקליטות לא תבקש עונש מאסר בפועל אלא על תנאי בלבד. 

 

כתב האישום הראשוני אמנם ייחס לואנונו 22 הפרות שונות של הצו, אולם במהלך המשפט הגישה הפרקליטות כתב אישום מתוקן, ובסופו של דבר הוא הואשם ב-19 סעיפים - מתוכם זוכה רק בארבעה.

 

נגד ואנונו נטען כי קיים קשרים עם עיתונאים זרים ומסר להם ידיעות ופרטים על הכור האטומי. כן נטען נגדו כי יצר קשרים עם אזרחים זרים באמצעות האינטרנט, בשיחות צ'אט, וידאו וקול - אך מעבירות אלה הוא זוכה.

 

פרקליטו של ואנונו, עו"ד מיכאל ספרד, אמר כי בכוונתו לערער לבית המשפט המחוזי על ההרשעה: "אני מתקשה לקבל שבישראל של שנת 2007 אדם מורשע על כך שדיבר עם אנשים אחרים, זוהי לא דמוקרטיה", אמר.

 

נציג הפרקליטות, עו"ד דן אלדד, אמר כי הוא שמח שהוא חי במדינה דמוקרטית שבה כל החלטה של מערכת הביטחון נבדקת בביקורת שיפוטית: "איני מופתע מהכרעת הדין, עניינו של ואנונו הועלה שלוש פעמים מאז שחרורו, ובית המשפט העליון קבע שהצווים מידתיים, ואנחנו אכפנו אותם".

 

כאשר שוחרר ואנונו מהכלא הוטלה עליו חבילת מגבלות, שאושרה על-ידי אלוף פיקוד העורף, יאיר נווה, ושר הפנים אברהם פורז. על האזיר לשעבר נאסרה היציאה מהארץ  וכן נקבע כי לא יוכל להשתתף בצ'טים באינטרנט ללא אישור מראש. בנוסף, נאסר עליו לקיים קשרים, ללא קבלת היתר מראש, עם אזרחים ותושבים זרים, או להתקרב לנציגויות זרות.

 

בחודש מארס הוגש נגד ואנונו כתב האישום בו נטען שמרגל האטום הפר מאז שחרורו את הצו שהוצא נגדו באופן שיטתי. הפרקליטות טענה כי הוא קיים קשרים עם עיתונאים זרים רבים, ואף התבטא באזני חלקם תוך שהוא מודע שהוא מפר בכך את ההוראות שקיבל.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ואנונו. הורשע שוב
צילום: רויטרס
מומלצים