שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

חיזבאללה: הדו"ח הוכיח כי ישראל הובסה

פרסום המסקנות "הוכיח את הבלבול ששרר בישראל", הסביר בכיר בארגון. רשת "אל-מנאר" שידרה את הודעת הוועדה ודיווחה: "הנוסח שהוקרא היה חמור יותר מהמצופה"

הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד מאשר כי ישראל הייתה מצויה במצב של בלבול במהלך הקיץ - כך הגיבו בחיזבאללה על המסקנות שפורסמו היום (ב') כלפי בכירי הדרגים המדיני והצבאי. חסן עז א-דין, בכיר בארגון שנלחם מול ישראל, אמר לסוכנות הידיעות איי-פי כי הדו"ח "מוכיח את חוסר היציבות של הפוליטיקה בישראל ובקרב ההנהגה הצבאית, אשר הובילה לקבלת החלטות לא נכונות במהלך המלחמה מול חיזבאללה".

 

טלטלת וינוגרד: כל הדיווחים, התגובות והפרשנויות

  

האחראי על היחסים הבינלאומיים של הארגון, נוואף מוסאווי, אמר בראיון לתחנת "אל-מנאר": "הדו"ח הוכיח שהניצחון האלוהי אכן התגשם. יש מי שהובס – וזהו הצד הישראלי. ההתנגשות הזאת בין ההתנגדות (חיזבאללה) לישות העויינת (ישראל) הוכיחה את נקודות התורפה של מי שחשבו כי לא ניתן לנצח אותו. מה שקרה היה מוכיח את מה שאמרנו כל העת – שניתן להביס את האוייב הזה, ושאופציית ההתנגדות יכולה להביא ניצחון".

 

מוסאווי ביקש לנצל את הדו"ח לרווח פוליטי בתוך לבנון ונגד המשטרים הערבים שהתייצבו נגד חיזבאללה במהלך המלחמה (סעודיה, מצרים ולבנון): "הדו"ח השלם יוכיח ל-14 במרס (אנשיו של סעד אל-חרירי ופואד סניורה) ולמשטרים הערביים שמדובר היה במבצע שהוכן מראש. האם הציבור הישראלי יצליח להפיל את הממשלה האימפוטנטית של אולמרט? נחכה ונראה. הדבר טרם הוכרע".

 

רשת החדשות של חיזבאללה, "אל-מנאר", כמו גם תחנות לוויין מרכזיות בעולם הערבי, העבירה בשידור חי את מסיבת העיתונאים שקיימה ועדת וינוגרד בבנייני האומה בירושלים ולא הסתירה את שביעות רצונה מהמסקנות שעלו מהדו"ח החלקי. ההודעה שמסרו חברי הוועדה - בעברית ובאנגלית - הועברו במלואן ובתרגום סימולטני לערבית.

 

כבר בפתח מבזק החדשות שלה עם תום מסיבת העיתונאים, בישרה רשת החדשות של חיזבאללה לצופיה כי "ועדת החקירה אישרה כי משולש המלחמה – ראש הממשלה אהוד אולמרט, שר הביטחון עמיר פרץ והרמטכ"ל המתפטר, דן חלוץ, נכשלו בניהול המלחמה בלבנון. "הדו"ח הבהיר כי ראש הממשלה הוכיח כשלון מסוכן בהחלטותיו, כאשר החליט ללכת למלחמה באופן נמהר", דיווח כתב הרשת. גם הפרשן לענייני ישראל של הערוץ, חסן חיג'אזי, בישר לצופים כי "הנוסח שהוקרא היה חמור יותר מהמצופה. הוא כלל דברי ביקורת קשים יותר ממה שחשבו תחילה".

 

ב"אל-מנאר" המתינו בימים האחרונים בציפייה דרוכה לדברה של הוועדה, ואף הפיקו סרטון חדש שהוקרן בסוף השבוע. בסרטון נשמע הביטוי "מעֵבר לאולמרט", כשהרמז הוא להתפטרותו הקרבה של ראש הממשלה על משקל דבריו של מזכ"ל הארגון, חסן נסראללה, שטבע את המשפט הבלתי נשכח במהלך המלחמה - "מעֵבר לחיפה" – בנוגע לירי רקטות לעבר מרכז ישראל.

 

שורה של תחנות טלוויזיה וכלי תקשורת נוספים בעולם הערבי עוקבים מקרוב אחרי המהלך הדרמטי והמעניין בישראל. "סופת וינוגרד תכה היום בישראל", בישרה כותרת הבוקר של היומון הלבנוני "א-ספיר". "ראש הממשלה, אהוד אולמרט, והקבוצה השלטת בישראל יעמדו היום בפני צומת מכריע כאשר תגיש להם ועדת וינוגרד את הדו"ח", דיווח הפרשן לעניינים ישראלים של העיתון, חלמי מוסא.

 

"ישראל בכוננות פוליטית לקראת רעידת האדמה של וינוגרד היום", קרא העיתון הלבנוני "אל-אחבאר", המקורב לחיזבאללה. "את ישראל תפקוד רעידת אדמה פוליטית. השעה: ארבע אחר הצהריים. הכותרת: דו"ח וינוגרד. במרכז – ראשות הממשלה ומשרד הביטחון".

 

בזמן הקרוב, יש להניח, יימצאו גורמים מטעם חיזבאללה שיבקשו להגיב בשמחה על הדו"ח. כל שנשאר עתה הוא להמתין למזכ"ל חיזבאללה, חסן נסראללה, שלבטח ישמח לעשות שימוש פוליטי בדו"ח הביניים, ממש כפי שעשה מהתפטרותו של הרמטכ"ל, דן חלוץ.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
חיזבאללה בלבנון. דיווחים שוטפים מישראל
צילום: איי פי
מומלצים