שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

חלוץ: לא גלגלתי את האחריות על אחרים

בהודעה שפרסם הרמטכ"ל לשעבר הוא כתב: "אני סבור שראוי להתמקד בהפקת הלקחים ולא במאבקים אישיים. אני בטוח שכל המעורבים בעשייה הביטחונית, פעלו מתוך אמונה שכך ראוי לעשות למען ביטחונה של ישראל". בצה"ל הקימו צוות שייבחן את ממצאי הדו"ח

הרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ, פרסם היום (ב') הודעה לאחר פרסום הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד: "הייתי נכון לשאת במשמעות הערכית והמוסרית של מעשי. לא גלגלתי את האחריות על העשייה הצבאית על אחרים. באותה מידה אני שולל כל נסיון של אחרים לגלגל את האחריות מהם והלאה", כתב הרמטכ"ל לשעבר. חלוץ סירב לדבר עם עיתונאים באוניברסיטת הרווארד בארצות הברית, שם הוא לומד במסגרת תוכנית ללימודי מנהלים.

 

 

חברי ועדת וינוגרד כתבו על חלוץ: "הוא לא העלה בפני הדרג המדיני את המורכבות של הזירה, מגבלות פעולה באש מנגד, ואת המגבלות הגדולות במוכנות הצבא". בנוסף נמצאו כשלים גם בגיוס המילואים ובמניעת ירי הקטיושות לעבר צפון הארץ.

 

חלוץ הוסיף, בהודעה שפורסמה על-ידי דובר צה"ל, כי הדו"ח החלקי של ועדת וינוגרד הוא אבן חשובה בבדיקת מלחמת לבנון השנייה והתקופה שקדמה לה. "אין בליבי ספק שחברי הוועדה עשו עבודתם נאמנה מתוך רצון להגיע לחקר האמת. הדו"ח ארוך ומפורט, ומחייב קריאה יסודית. מאחר שטרם עיינתי בדו"ח בשלומתו אין בכוונתי להתייחס בשלב זה בפירוט לדברים המופיעים בו, אלא באופן כללי בלבד".

 

הרמטכ"ל לשעבר ציין כי מאז ומתמיד הוא הכיר בחשיבותו של הקו המפריד בין צה"ל למערכת האזרחית. "מעולם לא הטלתי ספק באשר לעליונותה של המערכת הממלכתית האזרחית על זו הצבאית, והדבר אף צויין בדו"ח הוועדה. לא המתנתי לסיום עבודתה של ועדת הבדיקה כדי לתת את הפירוש שלי למשמעותה של האחריות שהיתה מוטלת עלי כמפקד הצבא. פעלתי על-פי עקרון זה כאשר ביקשתי מראש הממשלה לסיים את תפקידי, לאחר סיום התחקירים עליהם הוריתי".

 

בסיום דבריו כתב חלוץ: "אני סבור שראוי להתמקד בהפקת הלקחים ולא במאבקים אישיים. אני בטוח שכל המעורבים בעשייה הביטחונית, פעלו מתוך אמונה שכך ראוי לעשות למען ביטחונה של מדינת ישראל ושלום אזרחיה". 

 

מקורבי חלוץ: קשה לומר עליו שהוא אימפולסיבי

קצין בכיר לשעבר, המקורב לחלוץ, אמר ל-ynet: "צריך לזכור שחלוץ עזב את תפקידו לאחר שהשלים את מלאכת התיחקור הפנימית ולא השאיר את צה"ל במצב לא ברור. חלוץ טעה לא מעט במלחמה, אולי חוסר ניסיונו עמד לו לרועץ, אולי אישיותו. בכל מקרה צריך לזכור שהוא כבר קיבל עליו את האחריות ופשט מדים. זה צעד לא פשוט, אלא עם השלכות על כל עתידו של האיש".

 

האלוף (מיל') רן גורן, מבכירי חיל האוויר, מי שהיה מפקדו של חלוץ אמר: "הביקורת נגד חלוץ קשה. קשה לומר עליו שהוא אימפולסיבי ולא מקצועי. נדמה לי שחברי הוועדה הרחיקו מעט לכת בתיאורים אלה. חלוץ חש אמונה עמוקה שניתן לפעול בדרך אחרת, בדומה לאמריקנים בעיראק.

 

בנוסף אמר האלוף (מיל') גורן כי "חלוץ האמין שזאת הדרך הנכונה שתביא לתוצאות הרצויות ותמנע נפגעים. בסופו של דבר הוא טעה והטעות הנוספת שלו היא שהוא לא הכין אלטרנטיבות. בסופו של דבר היו לחלוץ טעויות והוא שילם על כך. ההתפטרות שלו היתה בלתי נמנעת, הוא לא היה יכול לאור ההתנהלות בסופו של דבר לסיים את הקדנציה שלו הן ציבורית והן פיקודית".

 

בצה"ל יבחנו את ממצאי הדו"ח

בכירי צה"ל, בראשות הרמטכ"ל רב-אלוף גבי אשכנזי, שמעו לראשונה על ממצאי דו"ח וינוגרד בזמן אימון של פורום מטכ"ל ובכירי הצבא בבסיס צריפין. למעשה, מדובר בדיון שנועד להכין את בכירי צה"ל למלחמה הבאה, כפועל יוצא ממסקנות מלחמת לבנון השנייה. יש לציין כי מדובר במפגש שנקבע מראש ללא קשר לפרסום הדו"ח,והוא נערך במקביל לאימונים של היחידות בשטח, אימונים שהם גולת הכותרת של מסקנות המלחמה כפי שבאו לידי ביטוי בתחקירי צה"ל.

 

בצה"ל החליטו לבחון את ממצאי הדו"ח החלקי, כאשר בראש הצוות יעמוד ראש אגף התכנון בצה"ל, האלוף עידו נחושתן. גורמים בכירים בצה"ל ציינו כי בדו"ח עולים טענות קשות על תפקוד צה"ל, על כלל מערכיו. "נצטרך לקרוא היטב את מה שנכתב ולבחון את הדברים", אמרו הבכירים.

 

עם זאת, לאחר פרסום הדו"ח הביעו כמה בכירים בפורום מטכ"ל הקלה מסוימת שהוועדה לא מצאה אותם אחראים באופן ספיצפי למחדלים ולמדיניות טרם המלחמה ובזמן הקרבות עצמם. בסביבתם של סגן הרמטכ"ל, האלוף משה קפלינסקי, האלופים בני גנץ ועמוס ידלין, ציינו כי הם מתעסקים בשיקום צה"ל וזה הנושא שעומד כרגע בראש מעיניהם.

 

אמנם אין בדו"ח התייחסות ישירה למפקדים וביקורת על מעשיהם, אבל ניתן מאחד הסעיפים ללמוד על כישלנו של מפקד אוגדת הגליל, תא"ל גל הירש, על רקע אותה מחלוקת שהביאה בסופו של דבר להחלטתו להתפטר מצה"ל. חברי הוועדה מציינים כי הכתובת באשר לחטיפה היתה על הקיר. תא"ל הירש ניסה אמנם להכין תוכנית שעיקרה למנוע חטיפה, אך חברי הוועדה התרשמו, בדומה למסקנות ועדת האלוף אלמוג, שבדקה את אירועי החטיפה כי "בהיעדר ביקורת ותרגול, היתה התוצאה שחיקה בעירנות הכוחות ובהכרתם את הפקודות והנהלים".

 

בדו"ח הביניים אין התייחסות לפגיעה בספינת הטילים אח"י חנית (הנושא יפורט בדו"ח הסופי), כך שגם עבור מפקד חיל הים, האלוף דודו בן בעש"ט, חש הקלה מסוימת, ולו זמנית.

 

בהכנת הידיעה השתתף יצחק בן חורין, וושינגטון
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חלוץ. "לא אימפולסיבי"
צילום: תומריקו
אשכנזי. קיבל את הדו"ח בתרגיל
צילום: גיל יוחנן
צילום: אפי שריר
תא"ל גל הירש. ניתן ללמוד על כישלונו
צילום: אפי שריר
מומלצים