שתף קטע נבחר

צילום: אבי אוחיון, לע"מ

שרים: הספירה לאחור החלה

ביום שאחרי הדו"ח הקשה על המלחמה, אומרים ל-ynet בכירים במפלגת השלטון: "ועדת וינוגרד הבהירה היטב כי אם אולמרט לא יארוז עכשיו, היא תעשה זאת עבורו בדו"ח הסופי". חברי ממשלה משוכנעים: "עם גיבנת כזאת, הוא לא יוכל להמשיך". בזמן הקרוב מתכוון אולמרט להוכיח פעלתנות ביישום ההמלצות - ולנסות להוביל סדר יום מדיני וכלכלי. ואחרי השופט וינוגרד, מדינה שלמה מחכה למוצא פיה של השרה לבני

עם הרבה סימני שאלה, אחרי חודשים ארוכים של המתנה בעצבים מתוחים, נכנסת המערכת המדינית, הפוליטית והצבאית ליום שאחרי - אחרי הביקורת הקשה של ועדת וינוגרד, ששפכה אור על מחדלי מלחמת לבנון השנייה. האופוזיציה מיהרה אמש (יום ב') לומר את דברה, כך עשו גם המילואימניקים המוחים, והפגנות הענק - ואולי גם הבג"צים נגד המשך כהונתה של ממשלת אולמרט - כנראה כבר בדרך. כעת מופנות העיניים בעיקר לעבר מפלגת השלטון. על פניו, שריה מתייצבים ברובם לימינו של ראש הממשלה. אולם מתחת לפני השטח, בשקט בשקט, בקדימה מדברים על מרד.

 

 

במילים חריפות, בכתב ובעל-פה, הטיחו השופט בדימוס אליהו וינוגרד וארבעת עמיתיו ביקורת נוקבת על הדרג הצבאי והמדיני. בראש האחראים ל"כשל", כהגדרתם, עומדים שלושה: ראש הממשלה, שר הביטחון ו הרמטכ"ל הקודם. אהוד אולמרט נמצא "אחראי מיניסטריאלית ואישית לליקויים בהחלטות שהתקבלו ולליקויים בהליך קבלתם". עמיר פרץ "לא מילא את תפקידו כמנחה הצבא. חוסר הידע שלו וחוסר ניסיונו גרמו לכך שהוא כשל במילוי מכלול תפקידיו". דן חלוץ, איש החיל ה"כחול", לקה ב"אמונת-יתר בכוחו של חיל-האוויר" ונמצא "אחראי אישית ופיקודית לעובדה כי ביום הפקודה לא היו באמתחתו תוכניות ריאליות למצב הסלמה בזירת לבנון". מליאת הממשלה, כמו גם ממשלות ברק ושרון, נושאות אף הן באחריות, לדעת הוועדה.   


מסיבת העיתונאים של ועדת וינוגרד (צילום: גיל יוחנן)

 

"צריך להיות עיוור ולא לראות בכלל, על מנת שלא לקרוא בין השורות של הדו"ח הזה", אמרו ל-ynet גורמים מתוך מפלגתו של אולמרט. "המסקנות ברורות לחלוטין, והדו"ח מאפשר לראש הממשלה לארוז את עצמו ולעזוב את התפקיד. ועדת וינוגרד הבהירה היטב כי אם הוא לא יעשה זאת כעת, היא תעשה זאת עבורו בדו"ח הסופי - לכן, עליו להתפטר כעת". שלא לייחוס, אומרים גם שרים שהדו"ח הקשה מסמן את תחילת הסוף: "עם גיבנת כזאת, הוא לא יוכל להמשיך הלאה; הספירה לאחור החלה; הוא גמור, אבל אין טעם לרקוד על הדם שלו - כך או כך הוא ימצא את דרכו החוצה" - אלו רק מקצת ההתבטאויות הקשות, שנשמעו הלילה מפי שרים ובכירים בקואליציה, חלקם ממפלגת השלטון.

 

ראש הממשלה מצידו נחוש להיאבק על מקומו - ואף להוביל סדר יום. מקורביו מסמנים ארבעה כיווני פעילות מרכזיים: עיסוק פומבי ומואץ במסקנות ועדת וינוגרד, דרך ועדת המעקב הממשלתית שבכוונתו להקים - כדי שגם חברי הוועדה וגם הציבור יזהו עשייה בשטח; הגברת המאמצים להביא לשחרורו של החייל החטוף גלעד שליט; ניסיון לקדם תהליך מדיני מול הפלסטינים וארצות ערב; והאצת התוכנית הכלכלית-חברתית.  

 

כבר היום יוועד ראש הממשלה עם הרמטכ"ל, ראש המוסד, ראש המועצה לביטחון לאומי, שר המשפטים והיועץ המשפטי לממשלה. הוא ינסה "לפרק" בעזרתם את הדו"ח לפרטים, כדי להבין את מסריו על בוריים. בין הפגישות הללו גם ימנה את המפכ"ל החדש, דודי כהן, שיחליף את משה קראדי. מחר יכנס ישיבת ממשלה מיוחדת, במהלכה יוחלט על מינוי צוות מקצועי או ועדת שרים, שתעקוב אחר יישום המלצות וינוגרד. במקביל, צפוי ראש הממשלה להשתתף במושב מיוחד של הכנסת, שיוקדש אף הוא לנושא.

 

אולמרט, הסבירו אנשיו, נתלה בכך שהוועדה בעצמה מעדיפה את תיקון הליקויים על פני המסקנות האישיות. "זה חלק מהבחינה עבורו, לקראת הגשת חלק ב' של הדו"ח. הוא אינו מתפטר - ודווקא

 בכך לוקח אחריות". לחיזוק עמדתם, מצטטים מקורבי ראש הממשלה הערת שוליים מתוך הדו"ח: "תרבות שאינה מאפשרת למי שטעה להמשיך בתפקידו במקרים מתאימים, אינה תרבות לומדת. היא עלולה לאבד את האנשים המנוסים ביותר שלה רק על מנת לאפשר לאנשים שעדיין לא טעו לחזור על הטעויות, שמהם היו נמנעים אלה שכבר טעו בהם". הם רואים בהערה מתן הזדמנות לאולמרט לתקן בעצמו את הכשלים החמורים שנחשפו.

 

בשורה התחתונה, הקואליציה נראית יציבה, ומבין השרים - רק איתן כבל מהרהר בקול רם באפשרות של פרישה. באופק, לפחות עד לדו"ח המלא, לא מסתמן מנהיג אפשרי ל"פוטש". אך גם ביום שאחרי מרחף סימן שאלה גדול מעל תוכניותיה של שרת החוץ, שצפויה לומר במהלך היום את דברה. גם אמש, בישיבת "שרינו", נמנעה ציפי לבני מלהביע תמיכה בראש הממשלה. "ניסו לגרור אותי לוויכוח הפוליטי, אבל הנושא הזה חשוב משנינו", הסבירה מאוחר יותר ממלאת-המקום, שמוסיפה למלא פיה מים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דודי ועקנין
שיעורי בית, לקראת מועד ב': אולמרט
צילום: דודי ועקנין
ממלאת פיה מים: לבני
צילום: ניב קלדרון
כדור השלג: וינוגרד
צילום: גיל יוחנן
מומלצים