שתף קטע נבחר

עיתוני העולם: אולמרט ננזף, אך לא מתפטר

העיתונים המובילים ברחבי העולם מקדישים מקום נרחב לכותרות דו"ח וינוגרד. "ניו-יורק טיימס" הקדיש את כותרת השער לסיפור. הפרשנים בעולם מעריכים כי ממשלת אולמרט לא תשרוד ימים רבים

הדי דו"ח הביניים של ועדת וינוגרד מכים גלים גם ברחבי העולם. המסקנות החריפות על התנהלות הדרג המדיני והצבאי במלחמת לבנון השנייה תופסות הבוקר (ג') מקום מרכזי וזוכות לסיקור נרחב. העיתונות האמריקנית, הבריטית והצרפתית מקדישות ידיעות ארוכות לפירוט ממצאי הדו"ח, ומאמרי פרשנות בניסיון לעשות סדר בסערה הפוליטית שהתעוררה בעקבותיו.

 

 

"ניו-יורק טיימס" דיווח על מסקנות וינוגרד בכותרת השער - "אולמרט ננזף על מלחמת לבנון". העיתון האמריקני כתב כי ממצאי הוועדה מקטינים עד מאוד את סיכויי של אולמרט, שיציבותו הפוליטית מעורערת גם כך, לשרוד. שר בממשלת ישראל אמר בראיון לעיתון כי למרות החלטתו של אולמרט לא להתפטר "טרם נאמרה המילה האחרונה בנושא וכי 48 השעות הקרובות יהיו מכריעות לעתידו של ראש הממשלה". לדבריו, אולמרט צפוי להשתמש בשלושת החודשים הקרובים לבדיקה האם באפשרותו לשקם את מעמדו הציבורי.


עמודו הראשון של ה"טיימס", הבוקר. אולמרט - בכותרת מימין

 

"וושינגטון פוסט" הסיט מעט את הזרקורים מאולמרט גם לעבר מסקנות הדו"ח כלפי שר הביטחון, עמיר פרץ, והרמטכ"ל לשעבר, דן חלוץ. "מנהיגי ישראל מואשמים בניהול כושל במלחמת לבנון", נכתב בכותרת. עוד מדגיש העיתון כי חרף חוסר הפופולריות הרבה לה זוכה אולמרט בציבור הישראלי, נראה שמסקנות הדו"ח לא יצליחו לערער את יציבות ממשלתו.

 

"ללא שיקול דעת, ללא זהירות - ללא התפטרות", הייתה הכותרת של ה"טיימס" הלונדוני, שציטט את דברי השופט וינוגרד, לפיהם ראש הממשלה החליט לפתוח במלחמה ללא כל היסוס למרות הליקויים בפעולה הצבאית. העיתון הבריטי אף הדגיש בדיווחו כי התמיכה הציבורית באולמרט ירדה באופן תלול מאז המלחמה, דבר המעיד שהישראלים רואים באופן שבו נוהלה המערכה ככישלון.

 

מאמר פרשנות של ראש דסק החוץ של ה"טיימס", ברונוון מדוקס, תוקף בחריפות את ממשלת ישראל בעקבות הדו"ח ומגדיר אותה כממשלה המשועבדת לצבא אימתני. "לחברי ועדת וינוגרד, אשר מונו על ידי ממשלת ישראל, לא היה את הכוח לכפות על אהוד אולמרט או על אחרים במנהיגות הישראלית להתפטר. אך הם תקפו בלשון חריפה מהמצופה את החלטתם החפוזה להיכנס למלחמה מבלי להעריך את סכנותיה", כתבה מדוקס.

 

עוד "קורבן מלחמה" - טוני בלייר

ובכל הנוגע לקורבנות מלחמת לבנון השנייה? מדוקס טוענת כי הקורבן הגדול ביותר כלל אינו מופיע בדו"ח והוא לא אחר מראש ממשלת בריטניה, טוני בלייר. לדבריה, בלייר איבד למעשה את עבודתו עקב תמיכתו הגורפת בפעולה הצבאית של ישראל בלבנון. "סירובו של בלייר לקרוא באופן מיידי להפסקת אש, עורר מחלוקת במשרד החוץ הבריטי ולאחר מכן עורר עליו גם את מפלגתו עד שנאלץ להתפטר מתפקידו כשנה מאוחר יותר", כתבה מדוקס.

 

גם מאמר הפרשנות של ה"דיילי טלגרף" מנבא כי אולמרט ופרץ לא ישרדו בתפקידם. הפרשן לענייני המזרח התיכון של העיתון, טים בוצ'ר, כתב כי הביקורת על אולמרט ופרץ "באה מהקרביים", דבר שלא יאפשר להם להמשיך בתפקידם. "הוועדה ציירה תמונה של מערכת קבלת החלטות נחפזת ולא מעודכנת ואת אולמרט כמי שמיהר למלחמה שאינו יכול לנצח".

 

בוצ'ר הדגיש בדבריו כי הציבור הישראלי הסיק את מסקנות מלחמת לבנון השנייה זמן רב לפני פרסום הדו"ח וינוגרד וכי אולמרט ופרץ זוכים בקרב הציבור הישראלי לכ-2% תמיכה, דבר ההופך את הישרדותם הפוליטית לכמעט בלתי אפשרית.

 

אתר האינטרנט של ה"לה מונד" הצרפתי בחר לרמוז לסיומה האפשרי של כהונת ראש הממשלה בדרך מקורית וצירף לידיעה אודות מסקנות ועדת וינוגרד גלריית תמונות ובה אירועים מרכזיים מתקופת כהונתו של אולמרט. זאת, תחת הכותרת "אהוד אולמרט או המשא הכבד של ירושת שרון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ 10
אולמרט מתגונן
צילום: ערוץ 10
מומלצים