שתף קטע נבחר

מקרר עם תוספות

תדיראן אמפא הודיעה ללקוחה שרכשה מקרר אמנה כי אם לא תרכוש שקע מיוחד למניעת נפילת מתח לא תינתן לה אחריות, ובנוסף הציע לה הטכנאי שלל מוצרים נלווים למקרר שלא סיפרו לה על המחסור בהם לפני הרכישה. תדיראן אמפא: נרענן את נהלי העבודה

בראשית חודש אפריל השנה רכשה ד' מקרר אמנה מדגם AB1924PEKS נירוסטה. במעמד הקנייה נאמר לה כי ההובלה תעלה 170 שקלים, אך אם יהיה צורך לפרק את דלתותיו, היא תידרש לשלם 100 שקלים נוספים. נוסף על כך התבקשה להתקשר לחברת תדיראן-אמפא, אשר נותנת שירותי אחריות למקרר, על מנת להזמין טכנאי אשר יחבר את המקרר וידריך כיצד להשתמש בו.

 

למחרת היום הגיע המוביל ועמו המקרר. המקרר צר, מציינת ד', וניתן להעבירו בקלות בחדר המדרגות ללא פירוק הדלתות. אלא שהמוביל טען כי יש לפרק את הדלתות. כיוון שחששה פן יפגע המוביל במקרר, נאלצה לשלם לו 100 שקלים נוספים.

 

כך או אחרת, בו ביום התקשרה לתדיראן-אמפא כדי לתאם את בוא הטכנאי. כבר באותה שיחה נאמר לה כי יהיה עליה לשלם 214 שקלים עבור שקע מיוחד למניעת נזקים למקרר עקב נפילות מתח; אם לא תרכשי – נאמר לה – לא תינתן אחריות למקרר. היא עמדה על דעתה כי בעת הקנייה לא נאמר לה על כך דבר וחצי דבר, וציינה כי אין בכוונתה לרכוש פריט זה. ההתעקשות הועילה: ביקור הטכנאי נקבע למרות סרבנותה.

 

הטכנאי – אולי עדיף לומר סוכן המכירות של תדיראן-אמפא, כותבת ד' ל-ynet במרירות לא מוסתרת – לימד אותה כי טרם תמו תלאותיה. תחילה הציע לה לרכוש מעצור לבקבוקים המוצבים בדלת המקרר – תמורת סכום צנוע של 80 שקלים. אחר כך בא תורו של ספריי הניקוי שאינו מותיר כתמים - גם הוא במחיר לא ממש גבוה של 90 שקלים. רגע, אמרה לו ד', הרי יחד עם המקרר הגיע מארצות גם קרם שזו מטרתו. את ההוא תזרקו, פסק הטכנאי, ולא – תדיראן-אמפא אינה אחראית לכתמים, אם ייווצרו (ומה לא טוב בקרם שהחברה עצמה ממליצה עליו? – תוהה ד'). כן, הוא גם הציע לרכוש קרם לשמירת הגומיות והארכת אורך חייהן.

 

כל זה לא עזר לטכנאי. ד' לא רכשה, לא את מה שהציע הטכנאי וגם לא את השקע למניעת נזקי נפילות מתח במחיר 214 שקלים. וכך, בסופו של מסע מכירות לא מוצלח במיוחד מבחינתו, חיבר הטכנאי את המקרר לחשמל – והלך.

 

אז פנתה ד' ל-ynet. היא כעסה, והיו בפיה לא מעט שאלות על התנהלותו של הטכנאי. ננסה לבחון כאן מה בעצם קרה.

ראשית, עניין הדלתות שצריך או לא צריך לפרקן. כל מי שאי-פעם רכש מקרר מכיר את התרגיל הזה. כאשר מדובר במקררים רחבים ובחדרי המדרגות הצרים של הבתים המשותפים בישראל, קשה להתווכח על כך. אך כאן מציינת ד', כי המקרר צר, וכי היא מוכנה להוכיח כי ניתן היה להעביר את המקרר בחדר המדרגות מבלי לפרק את הדלתות. חומר למחשבה למי שמעסיק חברות הובלה מעין אלו.

 

אך הבעיה העיקרית היא עניין השקע נגד נזקי נפילות מתח. לאור האמור בתקנות הגנת הצרכן בעניין אחריות, לא בטוח שתדיראן-אמפא יכולה בכלל להתנות את קיומה של האחריות בקיומו של שקע מעין זה – גם אילו נאמר כך לצרכנית מראש. התקנות מחייבות את היבואן לתקן כל קלקול שמתרחש בתקופת האחריות, והוא פטור מחובה זו רק אם יוכיח כי הצרכן הוא שגרם את הנזק למכשיר, או אם יוכיח כי הנזק נגרם על ידי כוח עליון אחרי מסירת המוצר לצרכן.

 

אם נניח כי אכן ייגרם נזק למקרר עקב נפילת מתח, תצטרך תדיראן-אמפא להוכיח זאת על מנת ליהנות מהגנת התקנות. אך, כאמור, הן אינן מתירות לה להתנות את עצם האחריות ברכישת ההתקן האמור.

 

אשר למוצרים שהציע הטכנאי לד' לרכוש – מעבר לכך שעולה מכך ריח לא נעים, בוודאי אם שוב חוזרת ההתניה של "לא ניתן אחריות לכתמים אם לא תיקנו מה שאנחנו מוכרים לכם", שתקפותה מפוקפקת – יש מוצא גם מכך. אילו התפתתה ד' לרכוש את המוצרים הללו, היא היתה מבצעת מה שבלשון החוק מוגדר כעסקה ברוכלות. וכיוון שכך, היתה לה הזכות לבטל את הרכישה תוך 14 יום, בתנאי שלא השתמשה במוצרים ולא הפחיתה מערכם.

 

תדיראן אמפא: נרענן את נהלי העבודה

מתדיראן אמפא נמסר בתגובה, כי "המקרר נשוא התלונה סופק ישירות ממלאי הסוחר והובל על ידו. הואיל והאחריות להובלה ללא כל פגיעה הינה על חברת ההובלה, רק היא רשאית לקבוע את נחיצות פירוק הדלתות, פנלים, מכסים עליונים וכדו'. לחברתנו, אין כל שליטה על נתון זה.

 

"אודות האביזרים הנלווים וחומרי הניקוי המוזכרים, חובה של נותן שרות ליידע את הלקוח בדבר תחזוקה מונעת של המוצר להפקת מרב התועלת ממנו ו/או אביזרים וחומרי ניקוי העשויים להאריך את חיי המוצר ותפקודו. ההנחיות הניתנות לטכנאים הינם, לא להתנות את אחריות או שרות בכל רכישת שהיא. נפעל לרענן את נהלי העבודה למניעת הישנות אירועים מסוג זה".

 

"שירותי האחזקה למוצר יוענקו ללקוחה בכפוף לתעודת האחריות שברשות הלקוחה".

  

הכותבת היא עורכת דין המתמחה בנושאי צרכנות

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים