שתף קטע נבחר

וינוגרד יסרס

ראש ממשלה אינו רמטכ"ל-על, והשופט אינו בהכרח חכם ממנו. אם ועדות ידיחו ממשלות, זה יהיה קץ הדמוקרטיה

משך שנים ביקרתי את חברי ועדת אגרנט, שבדקו את כשלי מלחמת יום-הכיפורים, על שהפרידו בין הדרג המדיני לצבאי. האמנתי שהיה צריך "לשפוט" גם את הפוליטיקאים ובעיקר את ראש הממשלה ושר הביטחון דאז, גולדה מאיר ומשה דיין. כעת, עם פרסום דו"ח וינוגרד, אני מבין שאני טעיתי - והם צדקו.

 

מאוד קל להצטרף לצונמי נגד ראש הממשלה, שר הביטחון ושאר השרים. זה פופולרי ונוח. מי יעז לצאת ולבקר את כותבי הדו"ח, הנהנים כיום מהסכמה לאומית מקיר לקיר? אבל אני מבקש להתריע מפני סכנה גדולה שהדו"ח עלול לגרום לנו, בדרך ואופן קבלת ההחלטות בעתיד של ראשי ממשלות ושרים בכירים.

 

אני חולק על ועדת וינוגרד בעוצמת הטלת האשמה על הדרג המדיני. אני לא רוצה שוועדה תשפוט נבחרי ציבור - בעיניי, רק הציבור צריך לשפוט אותם. אני לא רוצה שוועדה תחליט האם נכון נהג אהוד ברק כשנסוג מלבנון בשנת 2000, או מתי היה נכון לצאת למלחמה ומתי לא. אלו הן החלטות של מדינאים. העם צריך לשפוט, ולרוב הוא יעשה זאת על-פי התוצאה. אני חושש ממצב בו מדינאים יחששו לקבל החלטות, שמא ועדת חקירה עתידית תסלק אותם מתפקידם. זה מוביל לבינוניות, לחוסר תעוזה ולפחדנות.

 

מעבר לכך, אני לא מקבל את הרעיון לפיו לחמשת חברי הוועדה יש יותר שכל וניסיון מדיני רב ועמוק מאשר לממשלה. לפי ההיגיון הזה, אם הם כל-כך חכמים - אז אולי אין צורך בבחירות: בואו נמנה אותם לנהל את המדינה, כי הם יודעים הכל.

 

על מי כן נופלת האחריות? אני מטיל משקל רב יותר על אחריותו של הרמטכ"ל. המדינאים צריכים להטיל על הצבא משימות - והוא בתורו צריך לומר האם הוא מסוגל לבצען או לא. אם השיב בחיוב - האחריות עליו. ראש ממשלה ושר ביטחון אינם צריכים להיות רמטכ"לי-על.

 

אני לא מעלה בדעתי מצב בו בארצות-הברית למשל תקום ועדת חקירה לא-פוליטית, שתחליט להדיח את הנשיא משום שלדעתה, כשל בעיראק. הציבור האמריקני ראה את התמונות ושמע את הקולות - והעניש בבחירות את מפלגתו של הנשיא, המפלגה הרפובליקנית. כך נוהג משטר דמוקרטי.

 

אם ועדות, ואפילו שופט עומד בראשותן, ידיחו ראשי ממשלה (ועדת וינוגרד רמזה שזו זכותה) - זה יהיה סוף המשטר הדמוקרטי. בעיניי, העם נתן - והעם ייקח, אם ירצה. עד אז, תנו למדינאים את שיקול הדעת ואת חופש הפעולה. אם לא נעשה כן, נמצא עצמנו תחת ממשלות מסורסות.  

פורסם לראשונה 01/05/2007 22:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים