שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  מילואימניקים מאיימים: לא נגיע למלחמה הבאה

  מפגינים בודדים התקבצו מול הקריה בתל אביב, בקריאה לבטל את יום ההוקרה לחייל המילואים. לטענתם, המלחמה האחרונה הסבה להם נזקים תעסוקתיים ומשפחתיים, והטיפול הכושל בבעיותיהם יתבטא בהשתמטות במערכה הבאה: "אנשים שהם מלח הארץ, שאלו אותי: 'למה לי להרוס את החיים?"

  למרות התקווה לגל מחאה גדול, התייצבו בצהריים (א') 15 מפגינים בלבד מול הקריה בתל אביב, ומחו על הטיפול הכושל שהם מקבלים, לטענתם, בתור מילואימניקים. לדבריהם, יום ההוקרה לחיילי המילואים המצויין היום מאפשר להתעלם ממצוקותיהם במשך שאר ימות השנה.

   

  נציגי ארגוני המילואים ותנועות התנדבות א-פוליטיות סיפרו כי החליטו להתאחד ולקרוא לכל המילואימניקים ובני משפחותיהם להצטרף למאבקם. המפגינים נשאו שלטים עליהן נכתב: "יבוטל יום ההוקרה החלול", ו-"די לניצול, לזלזול ולעושק".

    

  ניצן פלס, מילואימניק וסטודנט ששירת במלחמה האחרונה כחייל מילואים ביחידה קרבית, התריע על תסכול שחשים המילואימניקים: "לא רואים זאת עכשיו, אבל אנשים לא מתכוונים להגיע למלחמה הבאה. יש להם בעיות כלכליות, תעסוקתיות ומשפחתיות. כל אחד והבעיה שלו".

   

  לדבריו, "אני מכיר סטודנט שכל שלוש שנות הלימוד שלו נהרסו בגלל המלחמה האחרונה. אנשים פונים אלי ושואלים אותי איך להשתמט. מדובר באנשים שהם מלח הארץ, ששאלו אותי: 'למה לי להרוס את החיים?'".

   

  פלס ניסה להסביר מדוע לא התייצבו היום לצידו חיילי מילואים נוספים ואמר: "כבר שש שנים שאנחנו נאבקים נגד יום ההוקרה הזה, אבל זה לא מעניין אף אחד. הייאוש מחלחל לכולם ולכן אנשים כבר לא מתאמצים להגיע".

   

  יו"ר תנועת בלת"ם (בלי תנאי מילואים) רועי רון, אמר ל-ynet כי "לתדהמתנו, דווקא אחרי מלחמת לבנון השנייה ודו"ח וינוגרד, הממשלה וצה"ל מקדמים חוק אנטי-מילואים. צריך להסדיר את עניין כשירות צבא המילואים ולתת לחיילי המילואים להתעסק רק באימונים. בנוסף, יש לטפל בפגיעה הכלכלית, התעסוקתית והאקדמית של החיילים".

   

  לטענת המפגינים, יום ההוקרה והיער שננטע עבור חיילי המילואים רק מעיד על מידת הזלזול בהם. צבי רביב, שלחם במלחמה האחרונה, הסביר: "ממשלת ישראל עושקת אותנו ושולחת אותנו למלחמה בלי ציוד מתאים. כאשר אני אומר עושקת, אני מתכוון לכך שמשלמים לנו 121 שקלים ליום מילואים, כאשר שכר המינימום עומד על 148 שקלים. וכאשר אני אומר ללא ציוד, אני מתכוון לכך שבמלחמה האחרונה, כשפתחנו את הימ"חים לא היה שם שום ציוד שאני מכיר מהשירות הסדיר שלי. כאילו שאנחנו לא יחידה לוחמת אלא מאבטחי מתקנים".

   

  לדברי רביב: "הממשלה מטפטפת לציבור שהכל בסדר, אבל במלחמה הבאה, הימ"חים עדיין יהיו ריקים. אני אתייצב בכל מקרה, אך בינתיים נלחם עבור צבא מתגמל יותר".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  הוקרה? לא, תודה. המפגינים היום
  צילום: דנה קופל
  מומלצים