שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  הסטודנטים והממשלה; הדיונים יימשכו אל תוך הלילה
  נציגי משרד האוצר וראש הממשלה לא הגיעו להסכמות עם נציגי מאבק הסטודנטים על הפחתת שכר הלימוד. מחר תעלה המחאה מדרגה כאשר הקמפוסים יינעלו בשלשלאות וברחבי הארץ ייערכו מספר הפגנות - אחת מול משרדו של אולמרט

  אין מוצא. נציגי הסטודנטים טרם הגיעו להסכמות עם ראשי משרד האוצר ונציגי ראש הממשלה וימשיכו את הדיונים עימם אל תוך הלילה. הסטודנטים ונציגי הממשלה דנים בתכנית שהציע אולמרט לפני שבוע במטרה להביא לסיום המשבר במוסדות להשכלה גבוהה ובכך לאפשר את חזרתם של הסטודנטים לכיתות כבר מחר. נכון לעכשיו השביתה תימשך והמאבק אף יחריף (ראו בהמשך הידיעה).

   

  המחלוקת העיקרית בין הצדדים היא בנוגע להצעתה של שרת החינוך יולי תמיר להפחתת שכר הלימוד בשלושה עד ארבעה אחוזים בשנה הבאה ולכך מתנגדים אנשי האוצר. כמו כן קיימת מחלוקת לגבי זכות הווטו שתהיה לסטודנטים בתום דיוניה של ועדת שוחט בנוגע לגובה שכר הלימוד. הסטודנטים דורשים השפעה של חמישים אחוז לפחות בהצבעה על ההחלטות ואילו נציגי הממשלה מתנגדים לכך וטוענים כי אין אפשרות להפחית את שכר הלימוד.

   

  יו"ר ארגון הסטודנטים במכללות, איתי ברדה, אמר היום: "כל עוד לא נשיג הסכם הולם מראש הממשלה, שיבטיח כי לא תהיה כל רפורמה בכפייה על הסטודנטים ונכונות מצד הממשלה לכבד החלטות קודמות - נמשיך במאבק ונעלה בסולם דרגות הפעולה. אני קורא לחבריי להמשיך ולגלות נחישות בהפגנות ובמחאות ולא להתרגש מאיומי הסרק באמצעותם מנסים להכשיל אותנו". ברדה הוסיף כי במסגרת המשא ומתן דורשים ראשי המאבק שהסטודנטים לא ייפגעו כתוצאה מהשביתה וכי לא יבוטל הסמסטר.

   

  יו"ר התאחדות הסטודנטים הארצית, איתי שונשיין, אמר: "נילחם עד אשר תהיינה תוצאות ממשיות לציבור הסטודנטים בישראל. עד אז נמשיך במאבקנו הצודק ובשביתה. אנו נערכים לכך בהתאם עד שננצח. אנו מחריפים את צעדינו, בעקבות ההתנהלות הכושלת של הממשלה".

   

  היום הוא יומה ה-23 של השביתה, לאחר שכבר אתמול החליטו נציגי הסטודנטים להחריף את המאבק. ההחלטה התקבלה בתום ישיבה שקיימו על רקע האולטימטום שהציב להם ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה), לפיו סטודנט שלא יתייצב מחר ללימודים עלול לאבד את כל הנקודות האקדמיות והציונים שצבר במהלך הסמסטר האחרון.

   

  בישיבת לילה שערכו במוצאבי שבת החליטו הסטודנטים כי דווקא לאור האיומים האחרונים. במסגרת החרפת פעולות המחאה ינעלו הסטודנטים בשלשלאות ברזל את שערי הקמפוסים ברחבי הארץ ולא יאפשרו כניסה לחבריהם שירצו לעשות זאת. במקביל מתוכננות שלוש הפגנות ברחבי הארץ, בחיפה, בתל אביב ובירושלים. בשעה שמונה בבוקר יפגינו הסטודנטים בחיפה בסמוך לטכניון, בשעה 11:00 בכביש ההלכה בתל אביב ובשעה ארבע אחר הצהריים מול משרד ראש הממשלה בירושלים.

   

  אתמול פרסמה המועצה המתאמת של הסגל במכללות האקדמאיות והאקדמיות לאמנות, הודעת תמיכה בסטודנטים. המרצים מסרו כי הם מסכימים עם מאבק הסטודנטים "להחזרת הקיצוץ הדרמטי בתקציב ההשכלה הגבוהה בישראל ועם המאבק בנושא שכר הלימוד".כמו כן, הודיעו המרצים כי הם מגנים את "הנסיון האנטי-דמוקרטי של ראשי האוניברסיטאות וחלק מראשי המכללות לשבור את השביתה". 

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  לא חוזרים ללמוד. הסטודנטים
  צילום: עופר עמרם
  מומלצים