שתף קטע נבחר

ביילין: שר מקדימה אמר לי שאולמרט מסוכן

"אהוד אולמרט כראש ממשלה מהווה סכנה לאומית לישראל". כך אמר שר ממפלגתו של ראש הממשלה, אהוד אולמרט. הדברים נאמרו ליו"ר מרצ, יוסי ביילין, שחשף את השיחה מעל דוכן הכנסת בדיון על הצעות אי-אמון. שלוש הצעות האי-אמון נדחו

מיהו השר מקדימה שחושב שאולמרט מסוכן לישראל? יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין, חושף הערב (יום ב') כי לפני מספר ימים אמר לו שר ממפלגתו של ראש הממשלה ש"אהוד אולמרט כראש ממשלה מהווה סכנה לאומית לישראל". הדברים נאמרו בדיון סוער במליאת הכנסת, שדנה בשלוש הצעות אי-אמון, עם פתיחת מושב הקיץ. ההצעות נדחו. בשולחן הממשלה, ניכר היה שנשבר הקרח בין אולמרט לממלאת מקומו, השרה ציפי לבני. השניים הסתודדו וצחקקו.

 

ביילין פתח את דבריו: "אני רוצה לצטט בפניכם ציטוט מדויק: 'כיום, בחודש מאי 2007, אהוד אולמרט כראש ממשלה מהווה סכנה לאומית לישראל. זה איש במצוקה שיהיה מוכן לעשות כל דבר אשר יציל אותו מהמצב שאליו נקלע. כשם שהוא עלול לעשות מעשה מדיני פזיז, הוא עלול להוביל את ישראל למלחמה מיותרת יהיה מחירה אשר יהיה'".

 

ואז סיפר ביילין ממי שמע את הדברים, לתדהמת הח"כים: "הדברים הללו לא נכתבו בתקשורת. הם לא נאמרו על-ידי יריב פוליטי מספסלי האופוזיציה. הם לא נאמרו בחמת זעם בהפגנת כיכרות מפי המון תוך כדי ויכוח מתלהט. הם לא נאמרו מפי שר ממפלגת העבודה, ש"ס ישראל ביתנו או הגמלאים, הם נאמרו לי מפיו של שר במפלגתו של ראש הממשלה. ואגב, לא מתוך שנאה, אלא מפי מי שיצביע עוד מעט אמון בממשלה. הוא יושב כאן", הצביע ביילין על שולחן הממשלה, אם כי לא כיוון בהכרח למי שישב שם באותו הרגע.  

 

לדברי יו"ר מרצ, "העובדה שהציטוט הוא מפי שר קדימה אינה אומרת בהכרח שהדברים נכונים, אבל היא אומרת דבר אחד: אין זה מצב רגיל שבו אופוזיציה מציעה אי אמון והקואליציה דוחה את ההצעה. אי האמון חלחל לכל מקום ברחבי העולם ובכל שכבות האוכלוסיה בישראל". יש להניח שאנשיו של אולמרט יעשו מאמץ לאתר את השר שאמר את הדברים הקשים.

 

יו"ר הליכוד, בנימין נתניהו, קרא לפני כן לאולמרט ולממשלתו ללכת הביתה, משום שזה רצון העם: "כל העם אומר דבר פשוט: נכשלתם, קבלו אחריות, לכו הביתה". לדברי נתניהו, הכנסת אינה משקפת כיום את הייאוש ואת חוסר האמון הציבורי, "אבל בסופו של דבר - קול הציבור יכריע... התיקון האמיתי לרעידת אדמה כזאת וזה הליכה לבחירות. למה? משום שהתיקון האמיתי היחיד לחוסר אחריות כזה זה אחריות, והנשיאה באחריות מבטיחה שכל ממשלה שתבחר להבא, מראש ממשלה ועד אחרון שריה, יידעו שגם הם יצטרכו ללכת לבוחר אם יהיה כישלון, זה התיקון האמיתי".

 

השר רוני בר-און שהשיב בשם הממשלה אמר ש"בחירות עכשיו זה שיתוק לאומי, זה סחרור, זה קיפאון מערכות, זה מעצור מוחלט לכל התהליכים החיוניים שכולנו רוצים בהם". הוא הודה: "היו כשלים במלחמה. צריך להודות בזה ביושר ואיש לא יכול להתחמק מלומר בזה ולהכיר בזה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
יוסי ביילין חושף את פרטי השיחה בכנסת
צילום: ערוץ הכנסת
מי מהשרים אמר שאולמרט מסוכן?
צילום: איי פי
מומלצים