שתף קטע נבחר

תובע 80 אלף שקל: מצ"ח התרשלו, אני נפגעתי

צלף בגדוד "שמשון" תובע את הצבא, לאחר שזוכה במשפט מאשמת ירי בפלסטיני לפני כארבע שנים: "נתתי הכל למען המדינה והרגשתי קורבן, ניסו בכל דרך להפליל אותי". השופטים שזיכו את החייל מתחו ביקורת קשה על מחדלים בעבודת חוקרי מצ"ח

"שלוש וחצי שנים הייתי בתחושה קשה של חוסר ודאות מוחלטת, האשימו אותי בעבירות חמורות שלא עשיתי וניסו לעשות הכל כדי לשלוח אותי לכלא. החוקרים הפעילו עלי לחץ בלי פוסק, לא רצו לשמוע לי, אבל בסוף הצדק יצא לאור", כך אמר ל-ynet סמ"ר (מיל') ארטיום אגונוב, לוחם לשעבר בגדוד שמשון, לאחר שבית הדין הצבאי זיכה אותו מעבירה של חבלה חמורה בפלסטיני.

 

אגונוב הגיש השבוע לבית הדין הצבאי של פיקוד הדרום תביעת פיצויים על סך כ-80 אלף שקל, בעקבות הזיכוי. הסכום מורכב מפיצוי כספי בגין ההליך, הוצאות הגנה, פיצוי על נזקים פסיכולוגיים ונפשיים, פגיעה בשם הטוב ו"מניעת אפיקי הגשמה עצמית" לאחר השירות. "מצ"ח היו שבויים בקונספציה של קו חקירה מבלי לבדוק שום אלטרנטיבה, זאת התרשלות רבתי", טוען פרקליטו, עו"ד דוד טובול.

 

הלוחם לשעבר שירת כצלף והועמד תחילה לדין על עבירה של חבלה חמורה בנסיבות מחמירות, עבירה שדינה עד 20 שנות מאסר. בכתב האישום המקורי ייחסה לו התביעה פגיעה באזרח פלסטיני בעת סיור בצפון רצועת עזה בשנת 2003. התביעה טענה שהחייל ירה לכאורה לעבר הפלסטיני 3-4 כדורים מנשקו האישי. במשפט התברר כי בפועל לא היו רישומים אודות האזרח שנפגע, והחייל טען לאורך ההליך כי לא פגע בפלסטיני.

 

עו"ד טובול ניהל משפט הוכחות ארוך, שבו הציג טיעונים לחפותו של אגונוב. ככל שהתקדמו הדיונים, נחשפו פערים של חוקרי מצ"ח, שגרמו להחלשות הראיות. בהכרעת הדין הביעו השופטים, בראשות סא"ל אורלי מרקמן, ביקורת נגד מצ"ח על עבודה רשלנית שביצעו. בין היתר התברר כי החוקרים איבדו סרט ותמונות, כמו כן לא תיעדו מידע חשוב והתמהמהו בעריכת השחזור. זיכויו של אגונוב מהעבירה החמורה היה מוחלט ולאור חומרת הדברים - הועבר העתק מהכרעת הדין למפקד מצ"ח ולתובע הצבאי הראשי.

 

סבל, השפלות ופגיעה בחירות

בדרישת הפיצויים, כתב פרקליטו של אגונוב כי ספג לאורך כל ההליך המשפטי כאב וסבל, השפלות והתעמרות, התנהגות שאינה הולמת מערכת שלטונית, שמו הטוב נפגע, כמו גם כבודו וחירותו. עוד נכתב כי גם לאחר האירוע המשיך החייל לבצע פעילות מבצעית על פי דרישת מפקדיו, אך לאחר שחרורו, לאור המשפט, נסגרו בפניו אפיקים רבים בחייו האזרחיים.

 

בנוסף, מפורטים בתביעה כשלים רבים בהתנהלות התביעה הצבאית וחוקרי מצ"ח, לרבות "אוזלת ידם והעדר הפעלת שיקול דעת". אגונוב עצמו מרגיש פגוע: "נתתי הכל למען המדינה", אמר, "והרגשתי קורבן, ניסו בכל דרך להפליל אותי. אני לא מאחל לאף אחד לעבור את מה שעברתי ומודה לבורא עולם שהצדק יצא לאור".

 

בימים הקרובים יתקיים דיון בבית הצבאי בנוגע לשאלת הפיצויים. "אפיון הכשל בהתנהלות החקירה במצ"ח הוא העיקביות בחקירה מבלי שאף אחד ניסה למנוע ולתקן את הכשל בצורה אובייקטיבית. אני משוכנע שלאור הדברים, כפי שגם נקבעו בהכרעת הדין, מגיע לחייל את מלוא הפיצוי. לא יתכן שלאחר מסכת כה קשה של מחדלים להם נפל קורבן, איש לא יתן על כך את הדעת", סיכם עו"ד טובול.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ארטיום אגונוב. זוכה ותובע
צילום: אבי מועלם
עו"ד דוד טובול. "מצ"ח התרשלו"
צילום: אבי מועלם
מומלצים