שתף קטע נבחר

מיקרוסופט: קהילת הקוד הפתוח מפרה 235 פטנטים

היועץ המשפטי של החברה טוען כי מוצרי קוד פתוח כמו מערכת ההפעלה לינוקס לינוקס ו-OpenOffice מתבססים על 235 פטנטים השייכים לחברה. בקרוב תביעות?

תוכנות חופשיות ומבוססות קוד פתוח מפרות 235 פטנטים השייכים למיקרוסופט, כך מסר למגזין Fortune יועצה המשפטי של הבחרה, בראד סמית' והאחראי על רישוי התוכנה, הוריישיו גוטירז. לטענתם, מדובר במספר מדהים של הפרות פטנטים, ולא בטעויות שנעשו בתום לב.

 

מנכ"ל מיקרוסופט, סטיב באלמר, הדגיש בעבר כי על חברי קהילת הקוד הפתוח לכבד קניין רוחני ולפעול לפי החוקים. ענקית התוכנה רמזה בעבר כי ההפצות השונות של מערכת ההפעלה לינוקס מפרות חלק מהקניין האינטלקטואלי שלה, אולם עד היום לא פירטה מהם הפטנטים האמורים.

 

גם עכשיו מסרבים גוטירז וסמית' לפרט באילו פטנטים מדובר, וכיצד הם הופרו - כדי לא לאפשר לפעילי הקוד הפתוח אפשרות להתגונן מפני הביקורת. 

 

עם זאת, השניים מפרטים בפני המגזין כיצד נחלקות ההפרות הללו. לטענתם, במערכת ההפעלה לינוקס, או ליתר דיוק בליבתה (החלק שאחראי על התקשורת עם החומרה), מופרים 42 פטנטים, והממשק של לינוקס מפר עוד 65 נוספים.

 

עוד הם טוענים, כי ב-OpenOffice - אלטרנטיבה חופשית לחבילת היישומים Office של מיקרוסופט, מופרים 45 פטנטים, בתוכנות דואר אלקטרוני מופרים 15 פטנטים, ובתוכנות חופשיות ומבוססות קוד פתוח אחרות מופרים כל יותר 68 הפטנטים.

 

הכעס של מיקרוסופט לא נובע רק בגלל ההצלחה של תוכנות קוד-פתוח המהוות תחליף מצויין למשתמשים הביתיים, מבלי שייאלצו לרכוש את התוכנות של מיקרוסופט, אלא גם בגלל המתחרות הגדולות כמו רד האט ואחרות, המתמחות בייעוץ לחברות וארגונים בפתרונות המבוססים על קוד פתוח ועל הטמעת תוכנות כאלה, ולמעשה מרוויחות כסף בזכות תוכנות חופשיות.

 

קו ההגנה: אי אפשר לרשום פטנט על תוכנה

איבן מוגלן, המייעץ משפטית לחברות וארגוני קוד פתוח, חוזר בפני המגזין על הטענה המוכרת של אנשי הקוד הפתוח - שאי אפשר להכריז על פטנט בתחום התוכנה מכיוון שמדובר באלגוריתם מתמטי. הוא אף מאמין שבית המשפט אף יפסול חלק מהפטנטים של מיקרוסופט אם יידרש לדון בכך.

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים