שתף קטע נבחר

סקר: האנטישמיות מושרשת באירופה

סקר שהזמינה הליגה נגד השמצה בחמש מדינות אירופיות מגלה: 51 אחוז מאמינים שהיהודים נאמנים יותר למדינת ישראל; 39 אחוז - ליהודים יש השפעה רבה מדי בעולם העסקים. בספרד ובפולין שיעור המחזיקים בעמדות אנטי-יהודיות היה רב באופן משמעותי לעומת המדינות האחרות

עלילות הדם לא תמו: שיעור גבוה של אירופים נגוע בעמדות אנטי-יהודיות ובאמונות הקשורות בתיאוריות קונספירציה אנטישמיות ישנות - כך עולה מסקר שהזמינה הליגה נגד השמצה, ונערך בקרב כ-2,000 איש בחמש מדינות אירופיות - ספרד, איטליה, צרפת, גרמניה ופולין - בחודשים מרס ואפריל.

 

על פי הסקר, 51 אחוז מהנשאלים מאמינים שהיהודים נאמנים יותר למדינת ישראל מאשר למדינה בה הם חיים. נתוני הסקר גילו כי בספרד ופולין יש לעמדות אלה אחיזה עמוקה יותר בחברה. בספרד מחזיקים בעמדה זו 60 אחוז לעומת 51 ב-2005, ובפולין 69 אחוז - לעומת 52 ב-2005.

 

47 אחוז מאמינים שהיהודים מזכירים לעיתים קרובות מדי את מה שאירע להם בשואה. בכל חמש המדינות הנתונים היו מעל 40 אחוז ביחס לשאלה זו. בפולין סבורים כך 58 אחוז מהנשאלים.

 

39 אחוז מהנשאלים מאמינים שליהודים יש השפעה רבה מדי בעולם העסקים, ו-44 אחוז מאמינים שליהודים יש השפעה רבה מדי בשווקי ההון העולמיים. גם לגבי שאלות אלה, באיטליה, ספרד ופולין הנתונים היו באופן ברור גבוהים יותר מאשר במדינות האחרות. 20 אחוז ממשיכים להאשים את היהודים במותו של ישו.

 

הסקר בדק גם את יחסם של הנשאלים לישראל ולמצב במזרח התיכון. 25 אחוז אמרו כי דעתם על היהודים מושפעת מפעולת שנוקטת מדינת ישראל, ו-52 אחוז מבין המושפעים אמרו כי דעתם על היהודים גרועה יותר בשל פעולות שנוקטת ירושלים. כמעט חצי מהנשאלים סבורים שיהודי ארצות הברית קובעים את המדיניות של ארצות הברית במזרח התיכון.

 

51 אחוז מהנשאלים אמרו כי הם סבורים שתוכנית הגרעין של איראן נועדה לצרכים צבאיים. 16 אחוז אמרו שמטרתם היא לייצר נשק גרעיני וגם ייצור אנרגיה. 14 אחוז סבורים כי מדובר בתוכנית אזרחית בלבד.

 

"הסקר מלמד כי מיליוני אירופים ממשיכים להסכים עם מגוון של סטראוטיפים ותיאוריות קונספירציה, כולל אלו המאשימות את היהודים בכך שהם נאמנים יותר למדינת ישראל מאשר למדינתם. עמדות אלו תורמות להתעוררות ולהכשרת האנטישמיות, כולל אלימות נגד יהודים, ומדאיגות אותנו מאוד", אמר אברהם פוקסמן, המנכ"ל העולמי של הליגה נגד השמצה.

 

"איננו מופתעים לגלות כי אחוז גבוה מבין המשיבים בספרד ובפולין מחזיקים בדעות שליליות נגד יהודים. בהתחשב בהיסטוריה של האיבה במדינות אלה כלפי יהודים, נראה שהאנטישמיות מושרשת במרקם החברתי של שתי המדינות הללו", הוסיף פוקסמן.

 

"הממצאים בסקר מוכיחים כי הממשלות האירופיות והאיחוד האירופי, אשר גינו בעבר את האנטישמיות וחיפשו דרכים להילחם בה, חייבים למצוא דרכים ולהוציא אל הפועל תוכניות, אשר ירסקו את הסטראוטיפים הישנים שמסרבים להעלם ולהפגין מנהיגות על מנת שהאנטישמיות תהפוך לתופעה בלתי מקובלת בחברות שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נאמנים יותר לישראל. יהודים בהפגנה
צילום: רויטרס
באדיבות ה-UJC
הם מכתיבים. יהודי ארצות הברית. ארכיון
באדיבות ה-UJC
מומלצים