שתף קטע נבחר

העישון אסור? תלוי את מי שואלים

אנשי "לנשום נקי" החליטו לצאת בכל מוצאי שבת לבר אחר ולבקש מהיושבים בו להפסיק לעשן. תמי לויאב התלוותה אליהם בשבוע שעבר. היה מעניין

ביום חמישי הקרוב, ה-31 במאי, יצויין בארץ ובעולם "יום ללא עישון". נושא איסור העישון במקומות ציבוריים תופס תאוצה בזמן האחרון, עם ריבוי תביעות ופסיקות שניתנו באחרונה כנגד בעלי מסעדות ובתי קפה שלא אכפו את החוק.

  

אנשי "לנשום נקי", שעומדת להפוך בעתיד הקרוב לעמותה, החליטו לקחת את המאבק בעישון צעד אחד קדימה. במוצאי שבת האחרון הם יצאו לבילוי בבר "לילינבלום 19", בקבוצה של למעלה מעשרים איש, במטרה לבקש מבאי המקום ומבעליו לאכוף את החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים.

 

 

מאחר שבישראל נורמת העישון בברים כל-כך מקובלת, רבים סבורים שהחוק חל רק על מסעדות ובתי קפה ולא על ברים. בגלל עובדה זו החליטה חבורת המבלים של "לנשום נקי", לצאת דווקא לברים ולהגביר את מודעות הציבור לכך שהחוק בהחלט חל גם על עליהם.

  

"אנחנו מתכוונים לצאת בכל שבת לבר אחר, ולבקש מהמבלים ומבעלי המקום לאכוף את החוק ולא לעשן", אמר עו"ד גיא אופיר מלנשום נקי. "המטרה שלנו היא שעוד אנשים יעירו כשצריך, ולא יסבלו רק בגלל שכך מקובל".

  

הבילוי של מוצאי שבת הסתיים בטונים צורמים (כפי שניתן לראות בווידאו) לאחר שמנהלת הבר, אליו הגיעה החבורה, סירבה להשתכנע ואף הגיבה בזלזול מופגן וסילקה את החבורה מהמקום, תוך שהיא מסרבת לספק חשבוניות מס עבור התשלום.

  

גם שתי ניידות המשטרה שהגיעו לא הצליחו לפתור את המחלוקת, מעבר להרגעה כללית של הרוחות. למרות שהשוטרים מודעים לחוק, הם אינם אוכפים אותו, וכמוהם גם הרשויות המקומיות. זה כמובן מעמיד את בעלי הברים מול סיטואציה בלתי אפשרית שבה עליהם להחליט אם לעבור על החוק, או לאכוף אותו ולהסתכן באובדן מקור ההכנסה שלהם.

  

עם זאת, נראה כי גם אנשי "לנשום נקי" מבינים שהאחריות לא חלה על בעלי המקום בלבד. "אנחנו מתכוונים לפעול משפטית מול העירייה, המשטרה ובעלי הבר", הם אמרו לאור התפתחות האירועים.

 

לילינבלום 19: החוק אינו רלוונטי לגבי המקרה המדובר  

מ"לילינבלום 19" נמסר בתגובה, כי "חוק הגבלת העישון במקומות ציבוריים, התשמ"ג-1983 אינו אוסר על עישון בברים ובכלל זה ב"לילנבלום 19" שהינו בר בן 2 קומות כשבקומה הראשונה ממוקם הבר המרכזי ובקומה השנייה לאונג' בו מתקיימים אירועים המוזמנים מראש ולכן החוק אינו רלוונטי לגבי המקרה המדובר.

 

"יתרה מכך, חשוב לציין כי החוק שחל בין היתר על מסעדות אינו מטיל חובה על בעלי מסעדות למנוע עישון בשטחן אלא להקצות אזור למעשנים. חשוב להדגיש כי "לילנבלום 19" הינו בר ולא מסעדה ובמועד המדובר המטבח היה סגור ולא הוגשו דברי מזון.

 

"עוד יצוין כי נציג הקבוצה הזמין בטלפון מקום לכ-25 איש למוצ"ש ה- 19/5 ללאונג' שבקומה השנייה, מבלי ציון העובדה שהוא מעוניין באזור ללא עישון. חברי הקבוצה הגיעו לבר במועד האמור, יחד עם עיתונאית וצלם מטעם ynet, ויצרו פרובוקציות החל מרגע כניסתם לבר ועד לרגע עזיבתם.

 

"ראשית, הקבוצה החליטה על דעת עצמה לשבת על הבר המרכזי שבקומה הראשונה וסירבה בתוקף לעבור ללאונג' שבקומה השנייה למרות שהוסבר להם כי שם הם יכולים לשהות לבדם ללא כל מעשנים. חברי הקבוצה שכאמור התעקשו לשבת על הבר המרכזי שבקומה הראשונה יחד עם לקוחות אחרים, שחלקם מעשנים, החלו להטריד לקוחות אלה בדרישה שיפסיקו לעשן ואף הודיעו בהתרסה ללקוחות אחרים שהתכוונו להיכנס לבר, כי מדובר במקום בילוי שמעשנים בו.

 

"בנוסף, חלק מחברי הקבוצה צילמו את הבר, עובדיו ולקוחותיו למרות שנאמר להם מפורשות על ידי עובדי הבר כי מדובר במקום פרטי והם מתבקשים שלא לעשות כן. חברי הקבוצה לא שעו לבקשות אלה והמשיכו בשלהם תוך חדירה לפרטיות של עובדי הבר ולקוחותיו ותוך הפרעה לניהולו התקין והשוטף של המקום.

 

"לאחר הפצרות חוזרות ונשנות בחברי הקבוצה להימנע מפרובוקציות אלה, פנתה מנהלת הבר בלית ברירה אל המשטרה במטרה להתייעץ עמם כיצד עליה לפעול. מהמשטרה נמסרה לה כי החוק נגד עישון לא חל על ברים, כי אין לצלם במקום פרטי ללא אישור הבעלים וכי הקבוצה הזו מוכרת למשטרה מפרובוקציות דומות במקומות בילוי אחרים. בעקבות פניה זו, הגיעה המשטרה למקום ופיזרה את ההפגנה הלא חוקית של הקבוצה, שהפגינה מחוץ לבר.

 

"טוב היו עושים חברי הקבוצה לו היו נמנעים מפרובוקציות מיותרות והיו מבלים באזור שהוקצה להם ללא מעשנים, זאת במקום להתנהג באופן פרובוקטיבי ובוטה תוך רמיסת זכויותיהם של אחרים. במאמר מוסגר יצוין כי אחדים מחברי הקבוצה גם עזבו את הבר מבלי לשלם את החשבון. כנראה שהם שכחו את הארנק בבית כמו גם את דרך הארץ".

  

המשטרה: הרשות המקומית אחראית

ממשטרת מחוז תל-אביב נמסר בתגובה, כי "ניידת משטרה הוזעקה למקום בעקבות דיווח על קטטה. לשוטרים שהגיעו הובהר כי לא מדובר בקטטה, אלא רצונו של המתלונן כי המשטרה תתערב בהפסקת העישון במקום. הוסבר למתלוננת כי החוק אוסר על עישון במקום ציבורי והפנו את המעורבים לתחנת המשטרה להגשת תלונה אם ימצאו לנכון לעשות כך.

סמכות אכיפת החוק האוסר על עישון במקומות ציבוריים ורישום דו"חות בהתאם היא בידי הרשות המקומית".

   

מעיריית תל אביב נמסר בתגובה, כי "עיריית תל-אביב-יפו אוכפת את חוק העישון במסגרת כח האדם הקיים ובהתאם לחלוקת המשאבים בין משימות הפיקוח השונות בעיר. היות והמדינה לא הקצתה משאבים לטובת אכיפת חוק זה, מתמקדות פעולות האכיפה במתן אזהרות, קביעת שילוט בבתי אוכל ואכיפה כנגד מעשנים בשטחי ביה"ח איכילוב.

 

"בשנת 2006 הוגשו כ–250 דו"חות כנגד מעשנים בפועל במקומות ציבוריים ו–6 דו"חות כנגד בתי אוכל שלא הציבו שלט איסור עישון.  בתקופה הקרובה העירייה נערכת להגברת האכיפה, באופן מדורג, בקניונים שברחבי העיר".

 

תומכים בפעילות אנשי "לנשום נקי"? שילחו תגובה בעד. חושבים שפעילותם מציקה ומטרידה? שילחו תגובה נגד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
סיגריה. אסור גם בבארים
צילום: רויטרס
מומלצים