שתף קטע נבחר

מאבטחים של הגדר ירו אש חיה לעבר עיתונאים

חמישה עיתונאים שהגיעו לסקר הפגנה נגד הגדר ליד אפרת מצאו את עצמם מוקפים באש חיה שירו ארבעה מאבטחים פרטיים של משרד הביטחון. צלם AFP מספר ל-ynet: "כדורים שרקו במרחק 20 סנטימטר מאיתנו"

ארבעה מאבטחים של גדר ההפרדה ירו אחר הצהריים (ב') לעבר קבוצה של חמישה עיתונאים, שניסו להתקרב למפגינים נגד הגדר באזור ההתנחלות אפרת. בתמונות שצילם מוסא א-שאער, צלם סוכנות AFP, נראה בבירור אחד המאבטחים כשהוא יורה ברובה עוזי לעבר המפגינים. המאבטחים האחרים ירו אש חיה באוויר, למרות שלא היו בסכנה בשום שלב.  


עומד ויורה לעבר העיתונאים (צילום: AFP)

 

וכך סיפר א-שאער ל-ynet: "ניסינו לעבור לצד השני כדי להתקרב למפגינים הפלסטינים והזרים. אחד המאבטחים החל לצעוק ולירות ישירות לכיווננו. הוא לא הזהיר קודם אלא פשוט פתח באש. גם החברים שלו ירו באוויר. צעקנו להם 'אנחנו עיתונאים, אתם משוגעים?', אבל הם המשיכו לירות במשך כ-10 דקות. הם היו ארבעה מאבטחים ועמדו בטווח של כשבעה מטר מאיתנו כשהחלו לירות אש חיה.

 

"רק כאשר אחד מהם ירד אלינו, הפסיקה האש. הרגשנו את הכדורים שורקים 20 סנטימטרים מאיתנו. אמרנו לו 'אם אתה רוצה, תהרוג אותנו'. כעבור כעשר דקות נוספות הצבא הגיע. אמרנו להם 'יש כאן משוגעים שיורים לעברנו', אבל לא נראה שזה הזיז להם. גם הקבלן שבונה את הגדר ירד אלינו לאחר מכן ואמר לנו 'אם הייתי פה במקום המאבטחים, גם אני הייתי יורה לעברכם'".

 

פדי טנאס, כתב סוכנות הידיעות הפלסטינית העצמאית "מען", מספר שהכל החל בהפגנה שקטה של המפגינים הפלסטינים נגד הנחת התשתיות באפרת: "היו שם עשרות אנשים וכשהם הגיעו למקום, החלו לרדת המאבטחים עם כלי הנשק שלהם לכיוון ההתקהלות. המפגינים התפזרו. אנו כאנשי תקשורת היינו בטוחים כמו תמיד שיש לנו מעמד וחסינות מיוחדים ולכן לא התפזרנו, אבל תוך שניות מצאנו את עצמנו בתוך מטווח מטורף כשכדורים שורקים ממש לידנו בטווח של סנטימטרים. לא ידענו איפה להתחבא ומה לעשות עם עצמנו".

 

המפגינים, סיפר טנאס, לא היוו בשום שלב סכנה כלפי המאבטחים ולא החזיקו ולו אבן. כ-15 דקות אחרי האירוע החלו להגיע למקום כוחות צבא ומשטרה. הם עלו מייד להתעדכן מהמאבטחים על המתרחש וכשירדו לכיוון המפגינים עצרו שניים מהם, "כנראה בעקבות ויכוח ביניהם", לדברי טנאס.

 

הבעייתיות באירוע, אומר טנאס, נגזרת מכך שמדובר במאבטחים פרטיים: "החיילים והשוטרים יודעים למרות הכל מה הגבולות, מה הסמכויות שלהם ומה הזכויות של איש תקשורת, אבל במקרה הזה נקלענו לסיטואציה עם איש אבטחה פרטי שבידו הנשק והוא מרגיש שיש לו כל הסמכויות שבעולם. אם היית נפגע, אין כתובת, אין למי לפנות".

 

"למרות הירי החי", מספר העיתונאי הפלסטיני, "הם לא היססו לאיים עלינו שהם ידאגו שהצבא והמשטרה יעצרו אותנו. אחד המאבטחים אמר שהם צילמו אותנו ושהלילה לא נישן בבתים שלנו". 


מאבטח נוסף ירד לעבר העיתונאים (צילום: AFP)

 

גם תושבים שהיו במקום מאשרים את הפרטים. אחד מהם מספר שהמאבטחים התנהלו באופן שסיכן חיי אדם. "עם חיילים עוד ניתן להתווכח. אלה לא היו מוכנים לשמוע ולא מוכנים לדבר, רק צעקות קללות איומים וירי, הרבה ירי. האירוע יכול היה להיגמר עם הרבה נפגעים ולא רק עיתונאים. אם המאבטחים היו מאבדים את העשתונות לגמרי, זה היה נגמר באסון", אומר ג'מאל, אחד התושבים שהשתתפו בהפגנה.

 

חמשת העיתונאים מ-AFP, רויטרס, מסוכנות הידיעות הפלסטינית "מען" ומגוף תקשורת אינטרנטי פלסטיני הצליחו להיחלץ בשלום מהתקרית.

 

גורמי צבא מסרו כי מאבטח של משרד הביטחון ירה ירייה אחת באוויר, אולם כאמור מהעדויות מהשטח עולה תמונה קשה יותר. לטענת אותם גורמים, מאבטח נפצע באורח קל מיידוי אבנים ושני מפגינים נעצרו במהלך ההפגנה של כ-100 פלסטינים, פעילי שמאל וזרים נגד הגדר. לטענת צה"ל, המפגינים יידו אבנים לעבר הכוחות במקום. 

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולפים רובה
צילום: איי אף פי
מעצר של פלסטיני בהפגנה נגד הגדר
צילום: איי אף פי
מומלצים