שתף קטע נבחר

פרץ: ברק קומבינטור, אילון אופורטוניסט

תוך שהוא מכוון היטב לאהוד ברק ולעמי איילון תקף פרץ בחריפות את ה"קומבינטורים" וה"אופרטוניסטים" המתמודדים מולו במפלגת העבודה. את ברק תקף אישית כשתהה באזני מחנה הקיבוצים בעבודה: "הקיבוצניק החדש הוא הקיבוצניק שהגיע למגדלי אקירוב? זו האידיליה החדשה?"

רגע לפני סוף המירוץ, ועל רקע פיגורו בסקרים האחרונים, כינס בצהריים (יום ו') יו"ר העבודה עמיר פרץ, כנס פעילים באור יהודה, ושילח חיצים לעבר יריביו במירוץ לראשות העבודה. "מי מתמודד היום? יש שלושה מחנות: מחנה של קומבינטורים, שעומד בראשם אהוד ברק, מחנה של אופורטוניסטים שמתמודדים רק כי לא שולבו, ומחנה של אידאולוגים שמתמודדים בו מי שכאן", אמר. הקהל כולו הבין מיהם הקומבינטורים והאופורטוניסטים - אהוד ברק ועמי אילון.


התלהבות ואנרגיות (צילום: ניב קלדרון)

 

בהמשך תקף באופן אישי את ברק עצמו: "אני רוצה לפנות לחבריי בתנועה הקיבוצית. אין, ולא יהיה מחנה שכל כך מזוהה עם דרככם ההיסטורית, מאמין בערך האדם. מה אתם רוצים לשדר היום? שהקיבוצניק החדש, הוא הקיבוצניק שהגיע למגדלי אקירוב (מגדלי יוקרה שבהם מתגורר אהוד ברק - א.ש) ? זו האידיליה החדשה?", אמר פרץ .

 

"תראו איזו ציניות", המשיך פרץ במתקפה על הקשר שבין אהוד ברק ליו"ר ההסתדרות, עופר עיני. "לפני שנה וחצי היה מועמד שרדף את העובדים, את מנהיגי העובדים. מה, עכשיו אנחנו בעידן חדש? זה הרננסס החדש של ברק? מנהיגי ההסתדרות הפכו ליקירייך? אחרי שהיה להם קשה לצאת לרחובות, כי הדביקו להם סטיגמות? אני פונה מכאן לכל חבריי: אל תתנו שיוליכו אתכם שולל.

 

פרץ המשיך ותקף באומרו כי "אין הבדל בין תרבות שמנסה להנחיל מיליארדר כזה או אחר, בשיטות כאלה ואחרות, ובין תרבות של 'אני עושה לביתי'. זו אותה התרבות. זה אותו המסר. זה מסר שאומר: עשיתי לעצמי יותר, האם יש לי סיבות לבוא ולדבר על מה צריך הנוער הישראלי".


פיקדה על הבנייה. עם אחלמה (מימין) וחיים אברהם (צילום: ניב קלדרון)

 

הוא טפח לעצמו על השכם ואמר: "מנהיגים צריכים לדעת צניעות, חיבור לאנשים. פעם, לנקר עיניים זה היה מושג מרכזי בשאלה האם מנהיג ראוי להיות מנהיג. פעם, אורח החיים האישי שלך קבע איך מתייחסים אליך. אתם יכולים להיות בטוחים, שאינני חושש מדבר. אתם יודעים למה? כי אין לי כלום. אין לי כלום. כל מה שיש לי זה בית בשדרות, אותו בניתי לפני 25 שנים. כשבנינו אותו, היה שווה 200 אלף דולר. אחלמה ניצחה על הבנייה. אבל היום, בגלל המצב בשדרות, הוא שווה אולי מאה. תדעו לכם דבר אחד: בשבילי, הבית שלי בשדרות שווה מיליונים, כי יש בו את כל מה שאדם יכול לחלום ולחפש. יש בו ערכים, יש בו תרבות פנימית של אנשים התומכים האחד בשני, יש שם את העוצמות שלי, משם אני שואב את האנרגיות שלי ואת תפיסת עולמי.

 

"הגנרלים העדיפו הרצאות באמריקה"

ומה הלאה? יו"ר העבודה הבטיח כי אם ישוב לקדם את הנושא החברתי. "תחת תרועות הניצחון ביום שני בלילה, אודיע לראש הממשלה כי אני רוצה לפתוח את ההסכם הקואליציוני. לא אלף דולר צריך שכר המינימום להיות, אלא אלף יורו. בואו נקדם את הנושא הזה, נשדרג אותו".

 

הכנס המסכם של עמיר פרץ באור יהודה היה עמוס באנרגיות והתלהבות. מאות הגיעו. חבר הכנסת יורם מרציאנו אמר על פרץ: "זה הפוליטיקאי היחידי שרוצים ממנו דין וחשבון אחרי שנה. בזמן המלחמה, הגנרלים והאדמיראלים לא הרימו טלפון כדי לעזור לעמיר. הם העדיפו לעשות הרצאות באמריקה. עכשיו הם רוצים להדיח אותו".

 

יולי תמיר סיפרה: "אני עם עמיר בגלל סוג האדם שהוא. כשאני מסתכלת על מנהיג פוליטי, אני מסתכלת מי מסתתר מאחורי הכותרות. אני רואה אדם ישר, צנוע, שפיו וליבו שווים. תארו לעצמכם אם ראש מערכת הביטחון לא היה חווה מקרוב את הקסאמים. הוא תמיד היה שם, תמיד האמין בדרך שלו. זה מעיד עליו רבות".

 

גם אופיר פינס כינס את פעיליו ותקף את ברק. "האיש שבכה על מפקד האנוסים מנסה היום לאנוס את הבוחרים בשיטות חמורות יותר של הפחדה ואיומים. הוא לא מצליח לאנוס את אנשינו כי הם אנשים ערכיים עם עמדה ודרך אבל הוא מנסה ללא כל מעצור", אמר פינס. גם לפרץ הוא לא נשאר חייב ואמר: "הוא עושה שימוש פוליטי וציני בתפקיד שר הביטחון. לא מעניין אותו הביטחון אלא הפריימריס. הוא משמש דוגמא למנהיגות חלולה".

 

ומה אומרים הסקרים? סקר מכון "דחף" שנערך עבור "ידיעות אחרונות" בקרב מדגם של מתפקדי העבודה, מגלה כי את המירוץ בסיבוב הראשון מוביל חבר הכנסת עמי אילון. אילון זוכה ל-35 אחוזים של תמיכה, אולם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק לא מפגר הרבה מאחוריו, עם 31 אחוזים. מדובר בהפרש שמצוי בטווח טעות הדגימה הסטטיסטית. כלומר, מדובר במירוץ צמוד במיוחד.

  

שר הביטחון ויו"ר המפלגה הנוכחי, עמיר פרץ, זוכה לקצת נחת מהסקרים של הבוקר, המצביעים על מגמת עלייה עבורו. סקר מכון "דחף" מעניק לו 20 אחוזי תמיכה בקרב של הסיבוב הראשון. המועמדים האחרים - אופיר פינס ודני יתום - זוכים לתשעה אחוזים ולשני אחוזים (בהתאמה). לפי שעה, איש מהמועמדים לא חוצה את רף 40 האחוזים, שיבטל התמודדות בסיבוב השני. "ידיעות אחרונות" בדק בסקר איך יראה הסיבוב השני בין ברק לאילון. במקרה כזה, ברק מפגר מאחור עם 39% תמיכה, לעומת אילון, שמקבל 49 אחוזים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
תקף את יריביו. פרץ
צילם: ניב קלדרון
וגם טפח לעצמו על שכם. פרץ
צילם: ניב קלדרון
מומלצים