שתף קטע נבחר

הבחירות בעבודה: פרץ שלשל פתק בצל הקסאם

בשעה 8:30 בדיוק ניתן האות - וקלפיות הפריימריז במפלגת העבודה נפתחו ברחבי הארץ. שר הביטחון ויו"ר העבודה הגיע לקלפי בשדרות עם אשתו וילדיו, ובמהלך ההצבעה נשמעה התרעת "צבע אדום". שלוש רקטות נחתו בתוך העיר ואדם נפצע קל. ראש הממשלה לשעבר ברק הצביע בכפר סבא וסיפר על "התלהבות הפעילים", ואילו אילון הצביע בגבע כרמל ואמר: "אצלי לא יהיו מחנות"

גם הבחירות במפלגת העבודה מתנהלות בצל איום הקסאם: שר הביטחון ויו"ר העבודה, עמיר פרץ, הגיע הבוקר (יום ב') לקלפי בשדרות כדי להצביע יחד עם רעייתו וילדיו בפריימריז לראשות המפלגה, שבהן הוא מתמודד. במהלך הצבעתו נשמעה התרעת "צבע אדום" ומאבטחיו של פרץ פינו אותו למקום סגור. פרץ עצמו לא התרגש מההתרעה, ושידר עסקים כרגיל. הוא אמר כי הוא מרגיש "מצויין ואופטימי" ובכוונתו לנצח בבחירות.


פרץ בקלפי, רגע אחרי "צבע אדום" (צילום: צפריר אביוב)

 

מייד לאחר הישמע ההתרעות נחתו שלוש רקטות קסאם בתוך העיר שדרות. אחת הרקטות גרמה נזק למבנה, וצוותי מד"א טיפלו בפצוע קל שנפגע מרסיסים. בסך הכל נחתו בשדרות ובסביבתה שבע רקטות. "אנחנו שבע שנים מחזיקים מעמד", אמר פרץ לאחר הירי וביקש מאנשיו להירגע. "חמאס יבינו שאין לנו כוונה להתפשר. אנחנו נעצור במקום שבו ייעצרו הרקטות, ולכן אנחנו ממשיכים בחיים הדמוקרטיים שלנו. אם יש תשובה לטרור זה שמדינת ישראל חיה ונושמת ובשדרות מתקיימות בחירות". פרץ פנה לתושבים וביקש מהם לבוא להצביע. "חמאס לא ירתיע את תושבי שדרות", הוסיף.

 

עמי אילון, המועמד לראשות מפלגת העבודה, הגיע לקלפי בגבע כרמל, הסמוך למקום מגוריו כרם מהר"ל , וסיפר כי לא ויתר על ריצת הבוקר בטרם הגיעה להצבעה. יחד עם רעייתו בלהה (ביבה) הצביע אילון וזכה גם לתשואות מתושבי המקום. "במפלגת העבודה בראשותי לא יהיו מחנות", אמר אילון. בלהה אמרה ל-ynet כי היא חברה כבר שנים במפלגת העבודה ומאמינה שעמי יכול להביא לשינוי. היא סיפרה כי הם ניסו לשמור על אורח חיים רגיל ככל שאפשר בימים האחרונים: ריצות, ושיחות עם הנכדים.


אילון מצביע, עם אשתו בלהה (צילום: דורון גולן)

 

גם ראש הממשלה לשעבר אהוד ברק הגיע לקלפי - בכפר סבא. ברק הצליח להרגיז לפחות אדם אחד - השכנה ברח' נחשון בכפר-סבא, שדרשה בכל תוקף מפעיליו להנמיך את ווליום הג'ינגל שבקע ממערכת הכריזה שהוצבה בסמוך לקלפי. ברק התקבל בחום על ידי פעיליו ואמר בצאתו מהקלפי: "יש לי תחושה טובה, יש התלהבות גדולה. אני אומר למתפקדים שני דברים: אחד, תחשבו את מי אתם רוצים יותר בעת מלחמה, ושתיים - רק אני יכול לנצח". בקלפי ברעננה נתקל ברק ברעיתו של התמודד נגדו, אופיר פינס, אורלי. ברק לחץ את ידה ואיחל לה הצלחה. פינס עצמו טרם הצביע, וכך גם דני יתום, שיצביע אחר הצהריים.


הקמפיין של פרץ, הבוקר מול אחת הקלפיות (צילום: אמנון מרנדה)

 

הקלפיות עצמן נפתחו כסדרן בשעה 8:30 בבוקר. 6.4 אחוזים ממתפקדי העבודה הצביעו עד לשעה 10:30 בבוקר. ממפלגת העבודה נמסר כי מדובר באחוז הצבעה גבוה יחסית לשעה זו.

 

שיעור ההצבעה הממוצע בשנים האחרונות לראשות מפלגת העבודה עמד על 64.6 אחוזים, וההערכה היא שהמספר לא ישתנה הרבה גם הפעם. המועמדים כולם נערכים לקרב הגדול - הבאת המתפקדים לקלפיות. אילון וברק מעוניינים באחוזי הצבעה גבוהים, במיוחד במגזר הערבי ובקיבוצים, שם יש להם אחיזה איתנה. ברק חותר להכרעה בסיבוב הראשון שכן בהתמודדות ראש בראש מול אילון בסיבוב שני, הסקרים מנבאים לו תבוסה.


ברק בכפר סבא. משחק על קלף המלחמה (צילום: ניב קלדרון)

 

מעטפות כפולות לתושבי שדרות

ואיך מתנהלות הבחירות עצמן? 313 קלפיות נפתחו ב-243 אתרי הצבעה מקריית שמונה ועד אילת. 103,498 חברי מפלגת העבודה יכולים לבחור את יושב הראש הבא של המפלגה מבין חמשת המועמדים. כ-3,000 בעלי זכות בחירה מאזור שדרות ועוטף עזה יכולים להצביע - בשל המצב הביטחוני - במעטפות כפולות, בקלפיות בישובים עירוניים ברחבי הארץ. הקלפיות ייסגרו בתשע בערב ולאחר מכן, יועברו למשרדים של חברת טלדור בפתח תקווה, שם תתבצע הספירה הרשמית.

 

במפלגת העבודה גייסו אמצעים טכנולוגיים שונים כדי למנוע זיופים בהליך הבחירה. יו"ר ועדת הבחירות של המפלגה, השופט בדימוס אמנון סטרשנוב, העריך השבוע כי "הזיופים יהיו תופעה שולית בבחירות האלה". הודעה זו של השופט לא מנעה מהמטה של עמי אילון לנהל במשך יום שלם קמפיין וירטואלי סביב שאלת הזיופים במגזר הערבי ובכלל. אולם, לוועדת הבחירות לא הוגשה ולו תלונה אחת בנושא.

 

בלילה, לאחר סגירת הקלפיות, יחלו התוצאות לזרום אל המשרדים של חברת טלדור. דודו פדות, מנהל הבחירות, סיפר שלכל מועמד יהיה נציג שיוכל לעקוב אחר הספירה. במקביל, בבית המפלגה בשכונת התקווה, יוצגו התוצאות הסופיות. ההערכה היא כי בין 3:00 ל-4:00 לפנות בוקר יתקבלו התוצאות סופיות, כאשר לקראת שעות הצהריים מחר תסתיים גם ספירת המעטפות הכפולות של תושבי עוטף עזה.

 

בהכנת הידיעה השתתפו אטילה שומפלבי, אמנון מרנדה, שמוליק חדד ואבירם זינו
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
הצביע בצל ההתרעות. פרץ עם רעייתו אחלמה
צילום: צפריר אביוב
חותר להכרעה כבר היום. ברק
צילום: ניב קלדרון
רוצה להפתיע. פינס ליד הקלפי
צילום: חגי אהרון
מאמצי שכנוע אחרונים. אילון
צילום: ניב קלדרון
ממשיך עד הסוף. יתום
צילום: עופר עמרם
מומלצים