שתף קטע נבחר

לקראת הסיבוב השני: ברק ואילון רוצים את פרץ

עמיר פרץ, שהגיע למקום השלישי בפריימריז של מפלגת העבודה, עשוי להכריע מי יהיה היו"ר הבא של המפלגה. גורמים המקורבים לאהוד ברק החלו לנהל מגעים עם אנשיו של שר הביטחון לגבי שיתוף פעולה. גם במטהו של עמי אילון ינסו ליצור ברית עם פרץ. שני המועמדים בסיבוב השני ינסו לצרף אליהם גם את אופיר פינס

חיזורים אחר המפסידים בפריימריז: מקורביו של ראש הממשלה לשעבר, אהוד ברק, אמרו לפנות בוקר (יום ג') לנוכח התוצאות בפריימריז כי יש להיערך לקראת הסיבוב השני וכי הדבר החשוב ביותר הוא להגיע להבנה ולהסכמה עם שר הביטחון, עמיר פרץ. ברק עצמו צפוי לשוחח היום בטלפון עם פרץ, על מנת לפתוח ציר הדברות עם היושב ראש שהפסיד בבחירות. "אהוד חייב לדבר איתו בהקדם", אמר אחד הבכירים במטהו של ברק.

 

העבודה בוחרת ראש - סיקור מיוחד ב-ynet

 

בסיבוב הראשון בפריימריז איש מחמשת המועמדים לא זכה ל-40 אחוזי תמיכה. שני המועמדים שיעברו לסיבוב השני הם ברק שזכה ל-35.7 אחוזים ועמי אילון שקיבל 30.7 אחוזים מהקולות. פרץ שהגיע למקום השלישי עם 22.3 מהקולות הפך להיות האיש המחוזר ביותר במפלגה. גורמים במטהו של ברק אמרו כי התוצאה שהשיג פרץ בבחירות היא משמעותית, וברור כי לא ניתן להתעלם מכוחו במפלגה. "צריך לפעול בכל הכוח כדי לסגור הסכם עם עמיר", אמרו הבוקר גורמים המקורבים לברק.

 

בסביבתו של ראש הממשלה לשעבר אומרים כי מגעים בין מקורבים לפרץ ולברק החלו כבר לפני כמה שבועות במגמה לנסות ו"לפרק את המוקשים", החשדנות והמתח בין שני האישים. אנשיו של ברק מעוניינים מאוד בשיתוף פעולה עם פרץ, למרות שזה תקף את ברק בשבועות האחרונים בחריפות במהלך קמפיין הבחירות, ואף הגדיר את מועמדותו של ברק לראשות המפלגה כלא לגיטימית.

 

בכיר במטהו של ברק אמר הבוקר ל-ynet: "יש לעשות מאמץ כדי להגיע להבנה. אנחנו לא רוצים לפגוע באף אחד, אבל צריך לפעול בכל הכוח. אם לא יילך בדרך הטובה, ננסה לפרק את המחנה של עמיר".

 

אלא שמהלך מן הסוג הזה עשוי להתגלות כקשה למדי, שכן פרץ וחברי הכנסת שתמכו בו במירוץ, קבעו כבר אמש כי ידונו כקבוצה מאוחדת במי מן המועמדים לתמוך. פרץ שוחח עם כל אחד מהח"כים שבמחנהו כדי לוודא "שלא יברחו לו", וכדי לשמור על מחנה מלוכד ומגובש. אחד התנאים שמתכוון להציב פרץ הוא קיום בחירות למוסדות המפלגה כבר בחודש אוקטובר, וקיום מפקד לצורך כך. במהלך מערכת הבחירות, אמר פרץ כי אחד הדברים שעליהם הוא מצטער, היא העובדה שלא פירק את מוסדות המפלגה הישנים מיד לאחר שנבחר ליושב ראש. במטהו של פרץ אמרו כי "הפוליטיקה מתחילה רק עכשיו. אנחנו נראה להם מה זה פוליטיקה".

  

אחת השאלות המרכזיות במטה ברק בעניין חבירה לפרץ היא מעמדו של שר התשתיות, בנימין בן-אליעזר, מראשי מטהו של ראש הממשלה לשעבר. נוכח ההערכה לפיה יהיה ניסיון להשיג הסכם עם פרץ - הרי שיהיה צורך להבטיח לו את המקום השני במפלגה, ואולי אף תיק בכיר בממשלה.

 

במטהו של ברק העריכו כי למרות שמדובר בנושא מורכב ורגיש, כדי להשיג הסכם עם פרץ יופעל לחץ כבד על בן אליעזר. גורמים במטה אמרו כי על-אף העובדה כי שר התשתיות פעל באינטנסיביות במגזר הערבי, שם השיג ברק קולות רבים, "צריך לזכור שלא רק פואד עבד שם, אלא גם יצחק הרצוג, שלום שמחון ואיתן כבל".

 

המקשר: איתן כבל

השמות הבולטים המוזכרים כמי שצפויים לנהל את המגעים בין ברק ופרץ הם מזכ"ל המפלגה כבל, מראשי מטהו של ברק. כבל נחשב לציר החשוב ביותר בין ברק לפרץ, שכן על-אף המתיחות בעבר בין פרץ לכבל, המזכ"ל זוכה לאמונם של שני האישים.

 

עוד צפויים לנהל את המשא ומתן: אחיו של כבל, בועז, המשמש כיועץ הפוליטי של פרץ, ח"כ יורם מרציאנו, ראש מטהו של פרץ וח"כ שלי יחימוביץ', שאמנם הביעה תמיכה בפרץ בסיבוב הראשון, אולם בסיבוב השני היא עשויה לתמוך בברק.

 

בימים הקרובים יתפרסמו בוודאי ספקולציות רבות סביב ההבטחות והתמורה שיבטיחו אילון וברק לתת לפרץ תמורת תמיכה, כולל תיקים בכירים בממשלה. עו"ד אלדד יניב, שניהל את הקמפיין הנוכחי עבור ברק, סבור שיש להציב לצידו של ברק, את פרץ ופינס כדי להיערך לבחירות הכלליות מול הליכוד.

 

בכל מקרה, הימים הקרובים צפויים להיות אינטנסיביים בבחינת מגעים וניסיונות ליצור בריתות גם בין עמי אילון לבין פרץ. אילון וברק יחזרו לבטח גם אחרי אופיר פינס, שלמרות התוצאה הנמוכה לה זכה נחשב לנכס פוליטי ואסטרטגי בשל תדמיתו הציבורית. ההערכה היא גם ח"כ דני יתום שזכה לאחוז תמיכה נמוך מאוד יחבור בסופו של דבר לאהוד ברק.

 

במטהו של אילון, שם ציפו לנצח כבר בסיבוב הראשון, שמרו בעת ספירת הקולות על פרופיל נמוך. הערכה במפלגת העבודה ובמערכת הפוליטית היא כי כעת תיערך במטהו של אילון הערכה מחודשת לגבי האסטרטגיה לסיבוב השני.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ. מחוזר משני הכיוונים
צילום: צפריר אביוב
ברק. צפוי להתקשר
צילום: עופר עמרם
אילון. הערכות לסיבוב השני
צילום: דורון גולן
בן-אליעזר. יזוז הצידה?
צילום: ניב קלדרון
כבל. מתווך
צילום: עופר עמרם
מומלצים