שתף קטע נבחר

"המדינה מעודדת חברות כוח אדם לעבור על החוק"

משרד הפנים פרסם מכרז למאבטחים בשירות הציבורי. ח"כ שלי יחימוביץ' טוענת במכתב לשר הפנים בר-און שהמחירים שהמדינה מציעה במכרז כה נמוכים שהם גורמים למעסיקים להפר את חוקי העבודה. משרד הפנים: "הזכייה במכרז מותנית בעמידה בחוקי העבודה. המכרז עודכן עם השנים ותנאי העבודה שופרו". בר און: "נבדוק את הנושא"

"הרשויות השוכרות מאבטחים באמצעיות חברות קבלניות משלמות לקבלנים סכומים שמראש אינם מאפשרים להם לעמוד בכל הדרישות החוקיות להעסקת המאבטחים". כך טוענת חברת הכנסת שלי יחימוביץ', במכתב ששלחה היום (ג') לשר הפנים רוני בר-און.  

 

משרד הפנים פרסם לאחרונה מכרז לחברות קבלן וכוח אדם להעסקת מאבטחים ושומרים בבתי ספר ומוסדות חינוך, מוסדות ציבור, ביישובים, בליווי טיולים, בשירותי מוקד ובאבטחה היקפית. יחימוביץ' דורשת מבר-און לשנות את המכרז, כיוון שלטענתה המדינה מציעה במכרז מחירים כה נמוכים המחייבים את חברות כוח האדם לשלם לעובדים פחות כסף מכפי שמחייבים אותן חוקי העבודה. 

 

"המכרז מעורר שאלות כבדות משקל בדבר שמירה על זכויות העובדים ועל הפרת חוקי עבודה וחוקי המגן", כתבה יחימוביץ' לבראון, "קבלנים שיעמדו בכל הדרישות החוקיות לא יוכלו להרוויח. זו עמדת פתיחה המזמינה הפרת חוק בחסות המדינה, ואני פונה אליך בבקשה להיכנס בהקדם לעבי הקורה בטרם תאשר את המכרז".

 

בנוסף, כותבת יחימוביץ' כי: "אני מבקשת כי תאשר את המכרז רק אחרי שתיווכח לדעת כי אין בין החברות שזכו במכרז כאלה שהתגלה כי בעבר הפרו את זכויות עובדיהן".

 

"הובאו לידיעתי מקרים שבהם הקבלנים מגלגלים את הקנסות שהטילו עליהם הרשויות, ומטילים אותם על העובדים באמצעות קיצוץ בלתי חוקי בשכרם, שממילא בקושי מגרד את שכר המינימום", מוסיפה יחימוביץ', "זאת, כמובן, בניגוד גמור לדיני העבודה. אני מבקשת, איפוא, כי תורה לרשויות שלא לאפשר לחברות לגלגל קנסות על העובדים".

 

ממשרד הפנים נמסר בתגובה: "את המכרז מכין המשרד לביטחון פנים. ואולם, יש להדגיש כי הזכייה במכרז מותנית בכך שהחברה הזוכה תחייב ותקפיד לבצע את כל חוקי העבודה ותשלם לעובדים שכר מינימלי הקבוע במכרז וגבוה משכר המינימיום במשק. המכרז עודכן במשך השנים באופן ששיפר משמעותית את השכר שהחברות נדרשות לשלם לעובדים ולכן לא ברור לנו על מה התלונה".

 

מלשכת שר הפנים בראון נמסר כי לא קיבל את המכתב וכי כאשר המכתב יגיע הנושא ייבדק ויטופל. 

 

 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דן בלילטי
מאבטחים: פוגעים בהם עוד במכרז? (צילום אילוסטרציה)
צילום: דן בלילטי
מומלצים