שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  אילון ופרץ: פותחים בגיבוש דרכי שיתוף הפעולה

  שר הביטחון והמועמד לתפקיד יו"ר העבודה נפגשו בעקבות הפריימריז והחליטו לפתוח במגעים לגיבוש דרכי פעולה משותפות, לקראת הסיבוב השני מול ברק. בפגישה, שהוגדרה כ"טובה וערכית", מצאו השניים מכנה משותף בנושאים האידיאולוגיים. במקביל נפגש ברק עם יועציו והודיע להם כי המסר לקראת הסיבוב השני הוא: "תחשבו את מי אתם רוצים לראות בראש מערכת הביטחון בזמן מלחמה"

  יומיים לאחר הסיבוב הראשון בפריימריז במפלגת העבודה וכשבועיים לפני שיוכרע סופית מי יהיה היו"ר הבא, נפגש היום (ד') לראשונה עמיר פרץ עם עמי אילון כדי לדון באפשרות שיעניק לו את תמיכתו מול אהוד ברק. בסביבתו של אילון אמרו כי הפגישה, שנערכה במשרד הביטחון בקריה בתל אביב, היא חלק מההיערכות לסיבוב שני ובימים הקרובים הוא ייפגש גם עם שני המועמדים האחרים שהתמודדו בפריימריז - אופיר פינס ודני יתום.

   

  במהלך הפגישה סיכמו פרץ ואילון לפתוח במשא ומתן בין המטות על חבירתו של שר הביטחון למועמד לתפקיד היו"ר ולשיתוף פעולה לקראת הסיבוב השני ב-12 ביוני ולאחריו.

   

  מקורבי אילון אמרו כי הוא הציג בפני פרץ את תפיסתו הסוציאל-דמוקרטית והשניים מצאו מכנה משותף בנושאים האידיאולוגיים. כעת יחלו אנשיהם של שני האישים לגבש הבנה מוסכמת כדי להתחיל את שיתוף הפעולה באופן ממשי. ממטה של פרץ נמסר כי הפגישה הייתה "טובה וערכית" וכי השניים דנו בשיקום המפלגה ואחדותה ובנושאים החברתיים והמדיניים.

   

  פרץ יקיים הערב ומחר התייעצויות נוספות עם אנשיו וידווח להם על תוכן הפגישה, שנערכה בארבע עיניים. לדברי מקורביו, מבחינת המשא ומתן עם אילון ישנן כמה אופציות שייבדקו: אחת מהן היא מסלול הידברות ישיר של פרץ מול אילון, אפשר אחרת היא משא ומתן באמצעות צוותים.

   

  בתוך כך טענו גורמים בעבודה כי בין אבישי ברוורמן, איש מחנה אילון, לבין אילון עצמו שורר מתח סביב נושא החבירה עם פרץ והשניים צפויים להיפגש ולדון בנושא כדי להחליט כיצד לנהוג בהמשך הדרך. מקורבי ברוורמן הבהירו כי לא קיימת כל מתיחות כזו.

   

  ברוורמן עצמו אמר ל-ynet לאחר הפגישה:  "אני מעריך שיידרשו עוד שתיים-שלוש פגישות לכל היותר בין עמי אילון ועמיר פרץ כדי שיגיעו להבנות סופיות. לא יהיו שום דילים וכל שיתוף הפעולה יהיה על בסיס אידיאולוגי נטו, בלי קומבינות". ברוורמן ציין כי קיים דימיון אידיאולוגי רב בנושאים הכלכליים והחברתיים בין השקפותיהם שלו, של פרץ ושל אילון ולכן טבעי שתומכיו של שר הביטחון יצביעו בעד אילון בסיבוב השני.

   

  התנאים: הישארות בממשלה וסיכום מהיר 

  מה בעצם רוצה עמיר פרץ לקבל בשלב זה מעמי אילון, לפני שהוא מכריז על תמיכתו בו? ראשית, הבטחה של אילון כי העבודה לא תצא מן הממשלה לאחר הסיבוב השני. אם אילון ייבחר, דורש ממנו פרץ שלא ינסה לקבוע מי יהיה יו"ר קדימה ולא יטיל וטו על אהוד אולמרט בראשות הממשלה, זאת בנוסף להתחייבות שיעסוק בנושאים החברתיים והכלכליים.

   

  מקורביו של פרץ אומרים כי אם יושגו הבנות בנושאים אלה, הרי שביום ראשון הקרוב יוכל שר הביטחון להכריז על תמיכתו בעמי אילון בכינוס שיערוך. פרץ מעוניין מאוד בהישארות העבודה בממשלה ובהמשך כהונתו של אולמרט כראש הממשלה.

   

  מקורביו של פרץ אומרים כי החשש הגדול ביותר הוא ש"לא יצליח לספק את הסחורה" למועמד שאליו יחבור. לכן, התנאי לתמיכה במועמד זה או אחר הוא סיכום עד יום ראשון לכל המאוחר. לדברי גורם בסביבתו הקרובה של פרץ, "צריך להתחיל לעבוד כבר ביום ראשון. הדבר הכי נורא שיכול לקרות זה שעמיר יתמוך במישהו, ובסוף הוא יביא רק כמה אחוזים בודדים לקלפי שלא ישנו בהרבה את המצב, או שהמועמד שבו יתמוך יפסיד בבחירות. זה תסריט אימה שיכול לגמור את עמיר פרץ פוליטית".

   

  מקורביו של פרץ הכחישו הערב שוב דיווחים לפיהם היו מגעים בין אילון ובין פרץ עוד לפני הסיבוב הראשון של הבחירות. בכיר במטה פרץ אמר: "לא היה ולא נברא, הכל ספינים של מטה ברק שנמצא במתח ובלחץ. השיחות היחידות שהשניים ניהלו היו אחרי הבחירות, ואז קבעו להפגש. גם הדיווחים על טיוטאות הן קשקוש מוחלט. לא היה ולא נברא".

   

  במקביל לפגישה בין אילון לפרץ ערך היום ברק התייעצות נוספת עם יועציו ומקורביו בבית קפה בתל אביב. בפגישה אמר ברק כי המסר המשולש של מטהו לקראת הסיבוב השני בבחירות לראשות מפלגת העבודה הוא "לכו להצביע, תחשבו מי אתם רוצים לראות בראש מערכת הביטחון בזמן מלחמה ורק אני בראש הכוורת יכול לנצח את ביבי".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אילון בדרך לפגישה עם פרץ
  צילום: ניב קלדרון
  פרץ. למי ייתן את תמיכתו?
  צילום: חגי אהרון
  אולמרט. פרץ ידרוש: אין להטיל עליו וטו
  צילום: גיל יוחנן
  מומלצים