שתף קטע נבחר

הולנד: התוכנית לתרומת כליה התבררה כמתיחה

אנשי תוכנית טלוויזיה שבמסגרתה תיכננה כביכול אישה הסובלת מגידול במוחה לתרום כליה למועמד שיזכה באהדת הקהל, חשפו כי מדובר במתיחה שנועדה להפעיל לחץ על הממשלה בנוגע לחוקי תרומת האיברים. המתמודדים, חולים אמיתיים הזקוקים להשתלה, ידעו כי מדובר בתעלול יחצ"ני

תוכנית טלוויזיה הולנדית שבמסגרתה אישה תיכננה כביכול לתרום כליה לאחד המתמודדים התבררה אמש (יום ו') כמתיחה. אנשי התוכנית אמרו כי בסך הכל ניסו להפעיל לחץ על הממשלה, כדי שתשנה את החוקים הנוגעים לתרומת איברים.

 

זמן קצר לפני שהתוכנית השנויה במחלוקת הייתה אמורה לעלות שוב לשידור, אמר מגיש "תוכנית התרומה הגדולה", פטריק לודירס, כי ה"תורמת" אינה באמת גוססת עקב גידול במוחה וכי הכל תעלול שנועד להפעיל לחץ על הממשלה ולעלות את המודעות לחשיבותן של תרומות האיברים.

 

לפי אנשי התוכנית, שלושת המתמודדים על כלייתה של האישה הם חולים שבאמת זקוקים להשתלות, אך היו מודעים למתיחה. התוכנית זכתה לביקורת רבה ברחבי העולם עקב טענות להיותה לא אתית וחסרת טעם.

 

אולם לשיטתו של לודירס, "המציאות היא שמזעזעת", מכיוון שכ-200 אנשים מתים בארצו מדי שנה בעודם ממתינים להשתלת כליה וזמן ההמתנה הממוצע הוא למעלה מארבע שנים. לפי החוקים בהולנד, על תורמי איברים להיות חברים, ועדיף קרובי משפחה, של מקבלי התרומה. היכרות במסגרת תוכנית טלוויזיה אינה עומדת בקריטריונים הללו.

 

"לדעתי זה גאוני, באמת", אמרה קרולין קלינגרס, הסובלת ממחלה בכליה ואשר צפתה בתוכנית במרכז הרפואי שבו היא מטופלת. "אני מכירה את רופאי ההשתלות האלה, ולא האמנתי שהם יעשו זאת, אך זה עדיין בבחינת יחסי ציבור טובים ואף אחד לא יצא מופסד".

 

במהלך התוכנית הציגו את עצמם 25 חולים שביקשו להתמודד על כלייתה של התורמת "ליסה". רובם הודחו במהירות עקב היותר זקנים מדי, צעירים מדי, מעשנים, מעשנים לשעבר או מובטלים. כל מתמודד יצא בפניה נרגשת, שבה ניסה לשכנע את הצופים מדוע דווקא לו מגיעה התרומה.

 

"ממש כאב לי לצפות בזה", אמר טים דאוסט, שאשתו ממתינה להשתלה ואינה יכולה לעבוד. "העיפו שם אנשים בהינף יד". הצופים נקראו להביע את דעתם או להצביע למועמד האהוב עליהם באמצעות sms, בעלות של 47 סנט. התוכנית הופקה על-ידי חברת "אנדמול", שיצרה ב-1999 את תוכנית הריאליטי המפורסמת "האח הגדול".

 

האגודה הרפואית המלכותית בהולנד קראה לחבריה שלא להשתתף בתוכנית והביעה את תהייתה באשר לאפשרות שהתוכנית מהווה תעלול יחצ"ני. "בהתחשב באי הוודאות הרפואית, הפסיכולוגית והחוקית סביב המקרה, האגודה מחשיבה את הסיכוי שתרומת האיבר תצא אל הפועל כקטן ביותר", נאמר בהודעתה.

 

דוברת האגודה, ססקיה ון-דר-רי, אמרה כי כל שבעת מרכזי ההשתלה במדינה אמרו כי אינם משתפים פעולה עם התוכנית. מוקדם יותר השבוע דחתה הממשלה ההולנדית הצעות מצד מחוקקים לאסור את תוכנית הטלוויזיה, בטענה כי הדבר יהווה צנזורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
לוגו התוכנית
צילום: רויטרס
מומלצים