שתף קטע נבחר

אי יציבות בלשכת ראש הממשלה

מזכירו הצבאי של אולמרט - הממלא את אחד התפקידים הרגישים בלשכה - סיים את תפקידו אתמול ונכון לעכשיו עדיין לא הוחלט מי יחליפו. מזכיר הממשלה אמור היה להיפרד מהלשכה בשבוע שעבר אך התבקש להישאר. מדוע תפקידי המפתח, בהם מנהלת הלשכה, נמצאים במצב "המתנה"?

מחפשים מחליפים: אתמול (יום א') סיים את תפקידו המזכיר הצבאי לראש הממשלה, גד שמני, אולם טרם מונה לו מחליף. מזכיר הממשלה ישראל מימון אמור היה לסיים את תפקידו בשבוע שעבר, אך טרם נמסר מי יחליפו. כרגע לא נראית גם אפשרות שמנהלת הלשכה, שולה זקן, הנמצאת תחת חקירת משטרה, תשוב בזמן הקרוב לקפלן 4 בירושלים ולא ידוע מי ימלא את מקומה.  

 

13 חודשים בדיוק לאחר שהושבע אהוד אולמרט בכנסת כראש הממשלה, עדיין לא התייצבה מצבת כוח האדם בלשכתו. שלושה תפקידי מפתח תלויים על בלימה: תפקיד מזכיר הממשלה, תפקיד המזכיר הצבאי ותפקיד מנהלת הלשכה. בלשכת אולמרט הבהירו כי מדובר במצב זמני שיבוא על פתרונו במהרה: "הלשכה מתפקדת כראוי. כל הבעיות צפויות להיפתר בזמן הקרוב ביותר".

 

אולמרט נפרד אתמול מהאלוף שמני, אשר שימש כמזכירו הצבאי מאז החליף את אריאל שרון ב-4 בינואר 2006. שמני, כבר נכנס ללשכת אלוף פיקוד המרכז - תפקידו הבא. המהלך נעשה עקב פנייה דחופה של הרמטכ"ל, רא"ל גבי אשכנזי, לאחר שהאלוף יאיר נווה הודיע על פרישתו מצה"ל. את מקומו של האלוף שמני כמזכיר הצבאי של ראש הממשלה ממלא בינתיים סגנו אל"מ א. אולמרט נועד בימים אלה עם שורה של קצינים ובהם האלוף מאיר כליפי, תא"ל מייק הרצוג, אודי דקל ואחרים, אך טרם מינה לשמני מחליף. כמו כן, לא ברור כיצד תתבצע חפיפה נדרשת לקצין שיתמנה לתפקיד מפתח זה.

 

יצוין כי תפקיד המזכיר הצבאי הוא אחד התפקידים הרגישים ביותר ליד ראש הממשלה. המזכיר הצבאי עומד בקשר עם צמרת מערכת הביטחון בישראל, כולל הצבא, המוסד, השב"כ וגורמים ביטחון אחרים. באחריותו להעביר מידע דחוף מגורמים אלה אל ראש הממשלה ולהיפך. כמו כן, מסנן בעבודת היום-יום המזכיר הצבאי עבור ראש הממשלה את המידע הביטחוני אליו הוא נחשף. המזכיר הצבאי הוא למעשה גם הגורם המתווך בין ראש הממשלה למערכת הביטחון כולה באירועים דרמטיים - מפיגועי טרור ועד לימי לחימה וחיסולים ממוקדים של פעילי טרור בעזה וביהודה ובשומרון.


האלוף שמני נפרד מלשכת ראש הממשלה (צילום: עמוס בן גרשום, לע"מ)

 

באשר למזכיר הממשלה, ישראל מימון, - גם הוא "ירושה" שקיבל אולמרט מאריאל שרון. מימון ביקש מראש הממשלה לסיים את תפקידו כבר בחודש מרץ השנה, אך נתקבל בסירוב מצד אולמרט. לאחר דין ודברים סוכם בין השניים שמימון יוסיף לכהן בתפקיד עד ה-1 ביוני, יום שישי האחרון. אולם, במהלך השבוע האחרון הוחלט שמימון, מעמודי התווך של ראש הממשלה בטיפול בפוליטיקה הישראלית, יוותר בתפקידו עד ה-24 ביוני, זאת כדי לסייע בבחירתו של שמעון פרס למשרת נשיא המדינה.

 

מזכיר הממשלה הוא האדם המרכזי בעבודה היום-יומית של לשכת ראש הממשלה. בין תפקידיו, עבודה שוטפת אישית מול השרים, מול ועדות השרים, בהכנת ישיבות הממשלה ובעבודת הקבינט לביטחון לאומי. המועמד של אולמרט לתפקיד זה הוא עובד יחזקאל, מי שמכהן בימים אלה כמשנה לראש הסגל בלשכת ראש הממשלה ד"ר יורם טורבוביץ' וגם ראש צוות היועצים. בשל התפקיד המשמעותי שמילא מימון בלשכה ויכולותיו האישיות הגבוהות, בוחנים ראש הממשלה וטורבוביץ' אפשרות למנות אדם נוסף לצד המזכיר. זאת, כדי שיטפל בתחום הפוליטי הרגיש מאוד לאולמרט בימים אלה לאחר וינוגרד.

 

בנוגע למנהלת לשכתו של אולמרט, שולה זקן, יודעים גם בסביבתו של ראש הממשלה כי הפרסומים האחרונים דוחים עוד יותר את האפשרות לחזרתה לתפקיד אותו מילאה במשך עשרות שנים. זקן, ימינו של אולמרט מאז ימיו כפרקליט פרטי, דרך עבודתו בעירית ירושלים ובלשכות השרים בהן כיהן, מושעית בינתיים בהוראת נציבות שירות המדינה. על פי הפרסומים האחרונים מכינים בפרקליטות המדינה טיוטאת כתב אישום כנגד זקן, אשר צפוי להיות מוגש בימים הקרובים.

 

זקן חשודה בפלילים כמעורבת בפרשת רשות המיסים יחד עם אחיה אהרון קרשי ועם מנהל הרשות לשעבר, ג'קי מצא. השעייתה הבלתי מוגבלת פגעה מאוד בראש הממשלה אולמרט, עבורו הייתה המוציאה והמביאה בכל הקשור לענייני הלשכות בראשן עמד. בינתיים ממלאת את מקומה כמנהלת הלשכה פנינה איפרגן.

פורסם לראשונה 03/06/2007 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אולמרט. מחפש מחליפים
צילום: גיל יוחנן
צילום: אמיר כהן
מימון. התבקש להישאר
צילום: אמיר כהן
צילום: ניב קלדרון
זקן. לא תחזור בקרוב
צילום: ניב קלדרון
מומלצים