שתף קטע נבחר

פרץ: המסע הציבורי נגדי יצר מצב חדש

בתום שבוע בו זכה לחיזורים כפי שלא ידע מימיו, בחר עמיר פרץ בעמי אילון כמועמד להחליפו כיו"ר מפלגת העבודה. לאחר הסערה התפנה להביט לאחור אל אחת השנים המורכבות בקריירה ("לא ליקקתי דבש באף אחד מן המחנות, אבל אני חושב שזו הייתה השנה הכי טובה לעבודה") ופותח דף נקי עם השותף החדש: "עמי אמר שהוא פגוע ממני כשלא מיניתי אותו לשר. התגובות שלו לא היו ראויות, אבל זה מאחורינו"

במהלך השבוע האחרון, מאז שנודעו תוצאות הסיבוב הראשון בפריימריז של מפלגת העבודה, הפך עמיר פרץ לדמות מחוזרת. עמי אילון נפגש איתו שלוש פעמים, אהוד ברק ראה בו פתאום גורם רלוונטי מתמיד ובאופן כללי ניתן היה להבחין בנקל כי היו"ר, שספג מהלומה אחר מהלומה בשנה האחרונה, פורח מחדש. אמש (יום א'), מול מאות פעילים בכנס שהזכיר מסיבת ניצחון, הודיע פרץ על תמיכתו באילון לקראת הסיבוב השני והתפנה לדבר על מה שעבר עליו מאז - אין ברירה אלא לומר את האמת, למרות החיוכים - ההפסד בקרב מתפקדי המפלגה.

 

"אני חושב שבמצב שנוצר לא היתה שום סיבה שתינתן העדפה למישהו מן המועמדים בגלל שאלות אישיות", הסביר פרץ את החלטתו והמשיך את הקו שהובילו מקורביו בשבוע האחרון, במהלכו הדגישו כי כל בחירה של היו"ר תהיה על בסיס ערכי-אידיאולוגי. "המשקעים שקיימים יכולים להוות מחסום. בחנתי את הדברים ואחרי הפריימריז אמרתי שמשקעים הם לא תוכנית עבודה. מי שרצה הקשיב, מי שלא - לא".

 

זמן קצר לאחר שהודיע פרץ על תמיכתו באילון כבר נשמעה הביקורת על השניים מצד ברק. "אילון מובל על ידי פרץ כי הוא חסר ניסיון", אמר ברק בכנס בבאר שבע. "זה חיבור לא קדוש שלא ברור מתי נולד. אני מרגיש סחף חזק לכיווננו וביום הבחירות נחזה כולנו בתוצאות. אנחנו ננצח בשבוע הבא - ובגדול".

 

פרץ, מצידו החמיא לברית החדשה שנוצרה בינו לבין אילון: "הקבוצה שהתגבשה פה זו קבוצה יוצאת מן הכלל. היו כאלה שחשבו שצריך להעדיף את ברק והודעתי שאני מוכן לקיים שיחה עם כל אחד. ניסיתי (לפני הסיבוב הראשון) לשכנע שברק לא לגיטימי אבל כשנפתחות הקלפיות - הדמוקרטיה מדברת. חוץ מזה, כל השאר זה מסע הסברה.

 

"הציבור החליט שהוא נותן לו את ההזדמנות, וזה בסדר גמור. אני לא משתגע על הדבר הזה, אבל בשום קטע בחיי הפוליטיים לא ראיתי באף קביעה כמחייבת, אלא זו שיוצאת מתוך הקלפיות".


פרץ עם אשתו אחלמה, משמאל, בכנס הפעילים אמש (צילום: ניב קלדרון)

 

לקראת תחילת הדרך המשותפת שלו עם אילון הבהיר פרץ כי ימשיך לנהל את ענייניו ולקדם את הדרך בה הוא מאמין, מבלי להתערב במסע הבחירות של המועמד בו יתמוך: "אני לא מתכוון לנהל את הקמפיין של אילון. יש מועמד – שהוא ינהל את הקמפיין שלו לבד. אני מתכוון להיות בכל המקומות שבהם יש לי השפעה".

 

"פוליטיקה זה לא מועדון חברים"

מאז התמנה לשר הביטחון - ועוד לפני כן כאשר זכה בתפקיד יו"ר מפלגת העבודה - חווה פרץ את אחת השנים הקשות בקריירה. למרות זאת הוא מביט באחור, רגע לפני שייפרד מהבכורה, בסיפוק: "לא ליקקתי דבש באף אחד מן המחנות. אני חושב שהשנה בה הייתי יושב ראש היתה השנה הכי טובה. אנחנו מחזיקים תיק רווחה, חינוך, שר ערבי, הישגים בתחומים חברתיים, תיק החקלאות. למרות המאבקים הבאתי את כל זה לעבודה בשנה אחת.

 

"המסע הציבורי נגדי כפי שהתרחש, יצר מצב חדש. פוליטיקה זה לא מועדון חברים. פוליטיקה זה מקום שצריך למצוא את הקונסטלציה הטובה ביותר בזמן נתון וברגע נתון. עמי אמר שהוא פגוע ממני שלא מיניתי אותו לשר. אני חושב שהתגובות שלו לא היו ראויות, אבל זה מאחורינו".

 

פרץ סיפר כי במסגרת ההסכמות בינו לבין אילון לא ביקש שום הבטחה לקבל תיק בממשלה אך גם לא היה צריך לעשות זאת. "גם אם הייתי נוסע להונולולו וחוזר ב-13 (ביוני, לאחר הסיבוב השני בפריימריז), הייתי נבחר להיות שר. גם בלי להיות כאן. לו היינו מדברים על נושאים פוליטיים זה היה לוקח שתי דקות וחצי. אין בזה שום בעיה. אני לא מוטרד מאף אחד. אני צריך חוזה פוליטי עם מישהו? היו ימים שברק העמיד סוללה של אנשים כדי שאני אהיה שר אצלו. זה עשה משהו? לא מעניין אותי איזה שר אהיה".

 

השבוע האחרון, כך נדמה, חיזק את פרץ ונתן לו כוח להמשיך על אף המאבקים הקשים שנאלץ לנהל מאז נבחר לראשות המפלגה, בעיקר מול יריביו מבית. "בחיי הפוליטיים עברתי כל כך הרבה. ניסו להדביק לי המון תוויות אבל אפילו אופיר פינס, בשיחה איתי, אמר: אף אחד לא יוכל להחשיד אותך בעניינים של תאוות בצע".


פורסם לראשונה 03/06/2007 23:47

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
פרץ. הבחירה לא הייתה אישית
צילום: ניב קלדרון
אילון. ינהל את הקמפיין לבד
צילום: דורון גולן
ברק. לא משתגע עליו
צילום: עידו ארז
מומלצים