שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  "להעביר את השגרירות, לציון איחוד ירושלים"

  לציון 40 שנה לאיחוד בירת ישראל, החליט בית הנבחרים האמריקני פה-אחד להעתיק את שגרירות ארה"ב לירושלים. החברים לא הפסיקו לברך את ישראל לרגל המאורע - וקראו למדינות אחרות בעולם: "הכירו בירושלים כבירת ישראל הבלתי מחולקת". הנשיא בוש ימשיך כנראה, כמדי שנה, להימנע מיישום ההחלטה

  מליאת בית הנבחרים אישרה אמש (יום ג') פה-אחד החלטה הקוראת לנשיא ארצות הברית, ג'ורג' בוש, להעביר את שגרירות המדינה מתל-אביב לירושלים. בעקבות זאת יאשר היום הסנאט החלטה דומה. מועד ההצבעה נקבע כדי לציין מלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים.

   

  החלטת בית הנבחרים הקוראת לנשיא בוש להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים אינה החלטה מחייבת, אבל היא נועדה בחלקה האופרטיבי להזכיר לנשיא ארה"ב שבשנת 1995 עבר בקונגרס חוק המחייב את העברת השגרירות לירושלים - ואף הוקצו הכספים הדרושים לביצוע ההעברה. עד היום נמנעו נשיאי ארה"ב - ביל קלינטון ואחריו בוש - להעביר את השגרירות לירושלים בגלל חשש למהומות בבירות ערב נגד שגרירויות אמריקניות ופגיעה במעמדה של ארה"ב.

   

  החלטת בית הנבחרים נפתחת באזכור ההקשר שלה: "לציון 40 שנה למלחמת ששת הימים ולאיחוד ירושלים". היא מזכירה כי "ישראל מאז הקמתה מבקשת שלום עם שכניה הערבים", ומציינת את הסיבות לפרוץ מלחמת ששת הימים.

   

  "ירושלים היא המוקד הדתי של היהדות, מקום של רצף יהודי במשך יותר משלושת אלפים שנים, עם רוב יהודי לפחות מאז שנת 1896", נקבע בה. עוד נאמר בהחלטה כי ירושלים קדושה לשלוש הדתות המונותאיסטיות, אבל היהודים סולקו ממנה במלחמת העצמאות והיו מחוץ לתחום במשך 19 שנה עד לאיחודה.

   

  החלטה בית הנבחרים "מברכת את אזרחי ישראל במלאת 40 שנה למלחמת ששת הימים, שבה ישראל הביסה את אויביה שרצו להשמיד את המדינה היהודית". ההחלטה גם מזכירה לבית הלבן כי "זוהי מדיניות של ארה"ב - שירושלים תישאר בירתה המאוחדת של ישראל". היא משבחת את מצרים וירדן שחתמו על הסכמי שלום עם ישראל וקוראת למדינות ערב האחרות ולפלסטינים לפתוח במו"מ לשלום עם ישראל.

   

  יו"ר ועדת החוץ של בית הנבחרים, טום לנטוס, אמר במליאת בית הנבחרים כי "השגרירות שלנו שוכנת בבירתה של כל מדינה שיש לנו אתה יחסים. ירושלים היא בירת ישראל. הגיע הזמן שהממשל הזה יכבד את הבטחת הנשיא בוש להעביר את שגרירות ארה"ב לירושלים".

   

  מנהיגת הרפובליקנים בועדת החוץ, אליאנה רוס-ליטנאן, אמרה כי "בשבוע שעבר הייתי בביקור בירושלים, והתפללנו בכותל המערבי". היא הזכירה שלפני מלחמת ששת הימים "המקומות הקדושים היו מחוץ לתחום בשבילנו ובשביל מיליונים.

  עצוב שמרבית העולם מסרב להכיר בירושלים כבירת ישראל. זו מדיניות של ארה"ב שירושלים תישאר מאוחדת ובירת ישראל. אני קוראת למדינות נוספות בעולם להכיר בירושלים כבירת ישראל הבלתי מחולקת ולהעתיק את שגרירויותיהן לירושלים".

   

  סוזן דייויס מקליפורניה בירכה את מדינת ישראל "במלאת 40 שנה לשחרור ירושלים", ורם עמנואל משיקגו, מבכירי הדמוקרטים בבית הנבחרים, הזכיר בנאומו כי אביו ישראלי ואמר: "ביליתי בילדותי כל קיץ במשך חמש שנים בישראל".

  עמנואל אמר כי בניגוד להלך הרוח לפיו הנצחון בששת הימים היה נצחון פירוס, "השלום עם ירדן ומצרים לא היה קורה אלמלא מלחמת ששת הימים. הנצחון בששת הימים הגדיר מחדש את בטחון ישראל. זה היה הישג אדיר לישראל עם ההבטחה של השגת שלום תמורת השטחים שנכבשו".

  פורסם לראשונה 06/06/2007 00:03

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ברכות. ירושלים המאוחדת
  צילום: איי פי
  הנשיא בוש. ימשיך להתעלם?
  צילום: איי אף פי
  מומלצים