שתף קטע נבחר

ועדת וינוגרד תכריע בקרוב לגבי מכתבי אזהרה

בין המוזהרים הפוטנציאלים: ראש הממשלה שביקש באחרונה להופיע בפני הוועדה פעם נוספת. לסוגיית מכתבי האזהרה יהיה משקל רב בהקשר זה, שכּן שליחת המכתבים תאפשר למוזהרים להגן על עצמם בפני הוועדה

חברי ועדת וינוגרד יכריעו בשבועות הקרובים האם לשלוח מכתבי אזהרה לראש הממשלה, שר הביטחון, הרמטכ"ל לשעבר דן חלוץ ובכירים נוספים, במסגרת אחריותם לכשלי מלחמת לבנון השנייה - כך נודע ל-ynet. אם יוחלט לשלוח מכתבי אזהרה, יעיד הדבר על כך שהדו"ח הסופי יכלול המלצות אישיות נגד אותם בכירים.

 

 

בימים אלה בוחנים חברי הוועדה את סוגיית מכתבי האזהרה. ההחלטה תשפיע גם על אופי סבב העדויות השני ועל מועד פרסום הדו"ח הסופי. על פי התכנון הנוכחי, תפרסם הוועדה את הדו"ח הסופי אחרי אוגוסט. אם הוועדה תחליט לפרסם את מכתבי האזהרה, יידחה מועד פרסומו של הדו"ח הסופי.

 

ראש הממשלה, אהוד אולמרט, ביקש באחרונה להופיע בפני הוועדה פעם נוספת, ולסוגיית מכתבי האזהרה יהיה משקל רב בהקשר זה, שכּן שליחת המכתבים תאפשר למוזהרים להגן על עצמם בפני הוועדה. עם זאת, ייתכן שסבב עדויות מצומצם יתקיים עוד לפני ההכרעה על בדבר מכתבי האזהרה.

 

הדו"ח הסופי יעסוק, בין היתר, בהחלטות הדרג המדיני במשך המערכה, כולל ההחלטה על תנאי הפסקת האש והלחימה ביומיים האחרונים, אחרי שהתקבלה ההחלטה במועצת הביטחון. שלושים השעות האחרונות של הלחימה הטרידו את ועדת וינוגרד שהציבה שאלות רבות לעדים בסוגיה זו.

 

נושאים נוספים שבהם יעסוק הדו"ח הסופי: בניין הכוח שלחם בלבנון והפעלתו; הכשרת המפקדים; תפישת ההפעלה; היחסים בין הדרג המדיני לדרג הצבאי בנושאי שימוש בכוח צבאי כחלק מהתפישה האסטרטגית של יעדי מדינת ישראל; האתוס הכללי של החברה הישראלית והקשר בינו לאתגרי המדינה; הטיפול בעורף מבחינת המוכנות; התפישה המבצעית; פעולות העורף והרשויות - תוך תיאום עם ממצאי בדיקת מבקר המדינה - ותוצאות המערכה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ועדת וינוגרד ביום פרסום דו"ח הביניים
צילום: גיל יוחנן
מומלצים