שתף קטע נבחר

מקורבי אביטל: קשה להיפגש עם הרב יוסף

כמו שמעון פרס וראובן ריבלין, גם ח"כ קולט אביטל רוצה להיפגש עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, לקראת הבחירות לנשיאות. אבל זה לא כל כך קל. מקורביה: "גורמים בש"ס לא מכירים ברעיון שאישה יכולה להיות נשיאה". מחר תכריע מועצת חכמי התורה במי תתמוך התנועה. הנטייה - שמעון פרס

מקורביה של ח"כ קולט אביטל, המתמודדת לנשיאות המדינה, אומרים היום (ד') כי למרות רצונה ובקשותיה להיפגש עם מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, יש במפלגתו מי שמטרפד את הפגישה. הרב יוסף כבר נפגש עם שני מתחריה של אביטל, שמעון פרס וראובן ריבלין. מחר בתשע בערב תתכנס מועצת חכמי התורה בביתו של הרב בשכונת הר-נוף בירושלים, ושם יוכרע במי יתמכו הח"כים של התנועה.

 

בסביבתה של אביטל אמרו שבקשתה אמנם לא זכתה לסירוב רשמי, אלא ב"מריחת זמן וחוסר מענה". "לצערנו, יש גורמים בש"ס שלא מכירים ברעיון שאישה יכולה להיות נשיאה במדינת ישראל", נמסר ל-ynet ממקורבי אביטל. לדבריהם, אביטל הייתה מעוניינת בפגישה משום ש"היא מכבדת ומעריכה את הרב עובדיה ואת המסורת היהודית" וכן כדי "להשאיר את האופציות פתוחות למקרה שייערך סיבוב שלישי בבחירות לנשיאות ואביטל תשתתף בו, או במקרה שבש"ס יחליטו לאפשר הצבעה חופשית של הח"כים בבחירות".

 

בסביבת אביטל סבורים שהרב עובדיה אינו מתנגד למועמדות של אישה, אך מפנים אצבע מאשימה כלפי גורמים בש"ס. בש"ס מכחישים מכל וכל את הטענות ואף מכחישים שנעשו פניות מצד אביטל לקיום הפגישה. בש"ס מאשרים שאביטל ויו"ר תנועת ש"ס, השר אלי ישי, נפגשו מספר פעמים אך לדבריהם, מעולם לא הופנתה בקשה להיפגש עם הרב. בש"ס הדגישו כי "לרב עובדיה אין שום דבר נגד נשים". להוכחה הם טוענים ש"ש"ס אפילו תמכה במועמדותה של ח"כ דליה איציק לתפקיד יו"ר הכנסת וזו אף נפגשה עימו לאחרונה בביתו".

 

ח"כ חיים אמסלם, שהתראיין לאחרונה לעיתון החרדי "קו עיתונות דתית", נשאל מה הסיכוי שיתמוך במועמדותה של דליה איציק, אם זו תתמודד לנשיאות. על כך השיב: "במקרה שלה יש גם שיקול הלכתי. הרמב"ם, בהלכות סנהדרין, אוסר למנות אישה לכל תפקיד של שררה. היא לא יכולה להיות ראש הקהל". את דבריו סייג ח"כ אמסלם כשהוסיף כי "אנחנו פועלים לאור ההנחיות של מר"ן. הרב יותר טוב ממני איך לפרש את הרמב"ם". 

 

כאשר שמעו בבית הרב עובדיה את הדברים, החליטו להבהיר פומבית כי זו לא עמדת הרב. "הרב כעס מאוד על הדברים ואף הבהיר לח"כ אמסלם שהדברים לא מקובלים עליו".

 

תחושת אשמה מהבחירה במשה קצב

ההחלטה במי תתמוך ש"ס תתקבל רק מחר בערב, עם התכנסות מועצת חכמי התורה של ש"ס, הוועדה הרוחנית העליונה של התנועה, לדון בנושא. במועצת החכמים חברים מלבד הרב עובדיה כמובן, גם הרבנים שמעון בעדני ושלום כהן. דעתו של הרב יוסף היא המשפיעה ביותר. בסביבתו מדברים על כך שהנטייה לתמוך בפרס כנראה תהפוך גם להבטחה רשמית של המפלגה.

 

"צריך לקרות משהו יוצא דופן לחלוטין כדי שההחלטה תתהפך", אומרים בש"ס. גם בבחירות הקודמות הבטיחה ש"ס לפרס את תמיכתה, אך הפכה את החלטתה יממה לפני ההצבעה ונתנה את תמיכתה למועמד משה קצב. הבחירה בקצב נעשתה מתוך השיקולים שמדובר במועמד ממוצא ספרדי המקורב למסורת ישראל, ולפיכך קרוב יותר לערכי המפלגה החרדית-ספרדית.

 

כיום, בש"ס מסבירים ש"יש עניין לתקן את העיוות מהפעם שעברה, תיקון תחושת אשמה". יו"ר תנועת ש"ס, אלי ישי, וכן אחרים בסביבתו של הרב נטו לציין בתקופה האחרונה מספר פעמים רב, את החברות בת עשרות השנים בין הרב עובדיה לפרס. "אפילו המקום שבו חגגו לפרס יום הולדת 80 היה בביתו של הרב. במעמד זה העניק הרב לפרס שני פעמונים של ספר תורה", סיפרו ל-ynet.

 

בגזרת המפלגה החרדית האשכנזית יהדות-התורה אין שום חדש. ההחלטה במי יתמכו הסיעות דגל התורה ואגודת ישראל פתוחה וככל הנראה תתקבל סמוך למועד ההצבעה, בהתייעצות עם גדולי ישראל. "אצלנו מעדיפים לשמור את הקלפים קרוב לשטריימל", הסבירו גורמים ביהדות התורה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
נפגש עם פרס
צילום: חיים צח
צילום: דודי ועקנין
נפגש עם ריבלין
צילום: דודי ועקנין
ורק לאביטל לא נשאר
צילום: חיים צח
מומלצים