שתף קטע נבחר

יודאיקה שלא הכרתם: שח-מט מכיפות סרוגות

יודאיקה, כך מתברר, לא חייבת להיות עשויה כסף או לֶבֶד. סטודיו ארמדילו בתל-אביב מציג פריטי יודאיקה עכשוויים, בעיצוב מודרני לחלוטין. בתערוכה שנפתחת בחולון ניתן למצוא שח-מט מכיפות, קופות צדקה מעוצבות, וקערת פסח מאוד לא שגרתית

דמיינו לכם תערוכת יודאיקה, מה אתם רואים? ספרי תורה ישנים, פמוטים וגביעים מכסף, מפות מלֶבֶד לכיסוי החלות, תמונות של ירושלים, כובעי שטריימל ומטפחות. אז זהו, שזה לא חייב להיראות כך.    

  

ענת שטיין והדס קרוק, בוגרות בית הספר לעיצוב תעשייתי במכון הטכנולוגי חולון, עובדות בסטודיו ארמדילו ועוסקות בשילוב שבין יודאיקה עכשווית לאמנות. הערב (יום ה') תיפתח תערוכה שלהן בגלריית "החווה לעיצוב" בחולון בה הן יציגו ארבע מעבודותיהן האחרונות.


מי שולט בכיפה? (צילום באדיבות סטודיו ארמדילו)

 

"הסטודיו שלנו מספק עבודות תעשייתיות לחברות גדולות, אבל העיסוק ביודאיקה מודרנית נולד מתוך החיבור שלנו למסורת, שרצינו שיתבטא ביצירה שלנו", אומרת שטיין. "אני מבית דתי, והדס גדלה בבני ברק כחילונית. המסורת שספגנו ניתבה אותנו למקום הזה".

 

בין העבודות שתוצגנה הערב יהיו צילומי סוכות מבני-ברק ששוכפלו כדי ליצור אווירה אסטטית ונשגבת, קערת פסח בעיצוב חדשני, קופות צדקה שעוצבו בהשראת הקופות המרותכות לעמודים בבני ברק, והפריט החדש ביותר - שח-מט מכיפות סרוגות, שנקרא "או חברותא או מיתוטא".


את החרוסת בשני מימין (צילום באדיבות סטודיו אמדילו)

 

שטיין מספרת כי העבודה נוצרה בהשראת הקבלה ויזואלית ורעיונית בין הלימוד בחברותא בבתי מדרש ובין תחרויות שחמט. בשתי הסיטואציות נערכים עימותים מחשבתיים בין זוגות, המאתגרים זה את זה בדיאלוג לוגי עד להכרעה. לרוב הם גם רכונים זה מול זה ליד שולחנות באולמות גדולים.

 

ב-2001 נרשמו שטיין וקרוק לתחרות בנושא גבולות של קדושה, ביוזמת קרן עדי, והכינו את "מיצב כְּלי לבן". בעבודה זו הן הציגו מפה לבנה, שמתוכה הזדקפו תשמישי השבת עשויים בד לבן מעומלן. הקונספט היה להדגיש את תחושת הרגע הקפוא, בניסיון לברר האם הטקס הוא שמעניק את אווירת הקדושה, או שאולי זו הקדושה עצמה שמשפיעה על הסביבה. המיצב עלה לשלב הגמר, ואפילו התגלגל כעבור שלוש שנים מאוחר יותר למוזיאון היהודי בניו-יורק, שבחר בעבודה זו לציון 100 שנים להיווסדו.

 

העבודות של סטודיו ארמדילו יוצגו הערב במסגרת התערוכה "4 קבוצות עיצוב", שאצר אריה ברקוביץ'. מציגים נוספים יהיו קבוצת "עוממי", "פאזה דיזיאן" ו"טחנה לעיצוב".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
חג סוכות תצלם לך
באדיבות סטודיו ארמדילו
שבת לבנה
באדיבות סטודיו ארמדילו
מומלצים