שתף קטע נבחר

אורלב: "אולמרט ימכור את הגולן עבור כיסאו"

מימין ומשמאל מאשימים הבוקר את ראש הממשלה ב"ניסיון הישרדות אישי", לאור הפירסום ב"ידיעות אחרונות" על מסר חשאי שהעביר לנשיא סוריה, בשאר אסד. ח"כ סער קורא לסיעות הקואליציה לפרוש מהממשלה. ח"כ גלאון חשדנית ורומזת כי מדובר בניסיון להסיט את הדיון ממסקנות וינוגרד

רבים במערכת הפוליטית הופתעו מהפירסום "בידיעות אחרונות" הבוקר (ו'), לפיו ראש הממשלה אהוד אולמרט העביר מסר חשאי לנשיא סוריה, אסד, אודות נכונותו לוויתורים ברמת הגולן במסגרת מו"מ עתידי לשלום. מימין ומשמאל יש מי שתוקפים אותו, בשל מה שמוגדר כ"ניסיון הישרדות אישי".

 

על פי הפירסום בעיתון - אולמרט הודיע לאסד באמצעות מתווכים כי הוא "יודע שהסכם שלום עם סוריה מחייב להחזיר את רמת הגולן לריבונות סורית". אולמרט הביע נכונות למלא את חלקו בעיסקה, למען השלום בין המדינות וביקש "לשמוע האם בתמורה לירידה ישראלית מרמת הגולן תהיה סוריה מוכנה למלא את חלקה: לפרק בשלבים את הבריתות שלה עם איראן, חיזבאללה וארגוני הטרור הפלסטינים ולהפסיק את מימון הטרור ועידודו".

 

יו"ר המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב אומר כי "אולמרט מוכן למכור את הגולן בשביל הכיסא שלו". אורלב טוען כי ראש הממשלה מנסה להציל את עורו, והצהרתו בדבר נכונות לוותר על הגולן היא "ניסיון הישרדות נואש". הוא קרא לאולמרט להתפטר לאור כשלי המלחמה והחשדות הפליליים נגדו. "אולמרט לא יצליח לחקות את שרון והגולן לא ימחק כמו גוש קטיף", אמר אורלב.

 

יו"ר סיעת הליכוד, ח"כ גדעון סער, קרא לסיעות ישראל ביתנו ולש"ס לפרוש לאלתר מהממשלה. לדבריו, "לאולמרט אין לגיטמציה מהציבור לנסיגה מהגולן, והמשך כהונת ממשלתו מסכן את ביטחון ישראל. הרחק מעין הציבור מתרחשים מהלכים שעלול להיות מסובך מאוד לעצור אותם בהמשך. ואחריות לכך מוטלת על כל חברי הממשלה והקואלציה".

  

ח"כ אפי איתם (האיחוד הלאומי-מפד"ל), המתגורר ברמת הגולן, אומר כי הממשלה מנסה לטשטש את אחריותה למחדל מלחמת לבנון השנייה, באמצעות הרפתקה מדינית מסוכנת. "תושבי הגולן בטוחים כי העם יגן על הגולן וימנע מהממשלה הכושלת למשול על ביטחונם ועתידם של אזרחי ישראל".

 

ח"כ ישראל כץ מהליכוד אומר כי "עדיף להחליף את אולמרט מאשר לוותר על רמת הגולן". לדבריו, מנהיגותו של אולמרט הפכה לנטל אסטרטגי, וכדי להשיב לישראל את כושר ההרתעה - יש להחליף את ראש הממשלה. "על הנשיא אסד לדעת כי יש בכנסת ובציבור הישראל רוב ברור השולל ויתור ישראלי על רמת הגולן", אמר כץ.

 

"שלא יסתפק בהצהרות"

מנגד, מי שתומכת בוויתורים מול סוריה, יו"ר סיעת מרצ ח"כ זהבה גלאון, אמרה כי "כדי שאולמרט יוכיח את רצינות כוונותיו הוא אינו יכול להתספק בהצהרות, שכאילו יוצרות סדר יום מדיני, אלא ליזום מפגש בין שרת החוץ לבני לשר החוץ הסורי". לדבריה גלאון, רק מגעים ישירים יעידו על רצינות כוונותיו של ראש הממשלה, "אחרת עולה החשש שראש הממשלה משתמש בסוריה על מנת להסית את הדיון מדו"ח וינוגרד, ולהמשיך בהישרדות האישית שלו".

 

ח"כ אחמד טיבי מסיעת רע"ם-תע"ל קורא לחדש לאלתר את המו"מ עם סוריה ואומר כי "שלום אמת עם סוריה מחירו נסיגה מלאה מרמת הגולן".

 

יו"ר מרצ, ח"כ יוסי ביילין, מברך על "השינוי שחל בגישתו של ראש הממשלה בנוגע למו"מ עם סוריה". לדברי ביילין, "ההסכם עם סוריה קיים למעשה והוא מחכה לחתימה מאז ינואר 2000 כאשר אהוד ברק נבהל מעצמו והפסיק את מפגש שפרדסטאון". לדברי ביילין - חידוש מיידי של המו"מ עם סוריה גם ישפיע לטובה על המצב באזור ויביא להחלשת חיזבאללה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב. "אולמרט ימכור את הגולן"
צילום: ודים דניאל
סער. קורא לפרק הקואליציה
צילום: גיל יוחנן
אולמרט. מסר חשאי לאסד
צילום: גיל יוחנן
גלאון. "חשש מקרב הישרדות אישי"
צילום: דודי ועקנין
מומלצים