שתף קטע נבחר

אילון: התיק הכלכלי הבכיר ילך לברוורמן

אחרי שדחק מעט את ברוורמן בברית שכרת עם עמיר פרץ, מבטיח הערב מועמד הפריימריז בעבודה: בכל ממשלה שארכיב, התיק הכלכלי הבכיר יהיה שמור לברוורמן. אילון גם חיבק את יריבו, אהוד ברק, חיבוק עם עקיצה כשאמר: "ביום שאחרי, אעשה הכל כדי שאהוד ברק לא יחזור לעסקים"

רגע לפני שהמירוץ לראשות העבודה נכנס לישורת האחרונה נפגש הערב (שבת) המועמד עמי אילון עם חברי המפלגה ומתפקדיה בקיבוץ דגניה ב'. "ביום שאחרי, אעשה הכל כדי שעמיר פרץ לא יחזור לשדרות, ואהוד ברק לא יחזור לעסקים", הבהיר לחברים. "מי שחושב שאנחנו יכולים לעשות את השינוי בלי עמיר פרץ והציבורים שהוא מייצג, חי בסרט. זה לא יקרה". ברק, כזכור, פרש לעסקים לאחר שהפסיד בהתמודדות מול אריאל שרון לראשות הממשלה.

 

אילון הגיע לקיבוץ דגניה ב', לאחר שזכה שם לאחוז המצביעים הגבוה ביותר במגזר הקיבוצי בסיבוב הראשון - 70 אחוזים. הוא התייחס בדבריו לשמועות לפיהן החל בתכנון חלוקת תיקים אם יזכה בראשות המפלגה. "לא עסקתי בחלוקת תיקים ולא אעסוק בכך עד אחרי הפריימריז. כל הנושא הוא ספין שלא יצא מבית מדרשנו", אמר. עם זאת, הדגיש כי בכל ממשלה שירכיב אי פעם יהיה התיק הכלכלי הבכיר שמור לפרופסור אבישי ברוורמן - שנדחק מעט לאחר כריתת הברית בין אילון ופרץ. אילון המשיך וחלק שבחים לברוורמן ואמר כי את מה שברוורמן למד, הוא עצמו כבר שכח.

 

אילון התייחס לתנאים המרכזיים שהם לדבריו קו אדום שימנע את ישיבת 'העבודה' בממשלה אם ייבחר, ואמר כי "ממשלה שאין בה תהליך מדיני אמיתי, על פי החלטת הליגה הערבית, אין בה מקום למפלגת העבודה. ממשלה שאין בה שותפות בהכנת תקציב 2008 - אין בה מקום למפלגת העבודה". לדבריו, במרכז סדר היום בתקציב 2008 צריכים לעמוד החינוך, ההשכלה הגבוהה, המחקר והפיתוח. הוא הוסיף כי דגל נוסף שצריכה המפלגה להרים הוא דגל המלחמה בשחיתות. "חייבים לייצר מדיניות בהירה של מלחמה בשחיתות. צריך להיות אפס סובלנות בעניין זה".

 

מועמד העבודה התייחס בדבריו גם לדיון העדתי שהתפתח באחרונה בהקשר של המירוץ. "בין הסיבוב הראשון לשני קרה דבר חמור לדיון הפוליטי שלנו - הוא הופך לדיון במונחים סוציולוגיים ואנתרופולוגיים. אני לא אתיר את זה. אסור שננהל את הדיון במונחים אלה. לא אתן למפלגת העבודה לחזור למקום שבו נצטרך לבקש סליחה פעם נוספת. היינו שם, לא נחזור לשם".  

 

בהתייחסו לדיווחים על גישושים בין ירושלים לדמשק אמר אילון כי יש לקבל כל קריאה של מנהיג ערבי להידברות, ולהתייחס אליה. "צריך לזכור כי כאשר ניגשים למשא ומתן עם סוריה, לא מתחילים אותו היכן שנעצר המו"מ בשנת 2000. מתחילים בלי שום תנאים. האינטרסים שלנו במישור הסורי הם חלק ממכלול מזרח-תיכוני. מאחר שאנחנו מתמודדים היום מול תהליך התגרענות מואץ, והתעצמות הטרור הרדיקלי, עלינו לראות את כל המכלול. צריך לדבר עם הסורים איך בו זמנית עוצרים את התגרענות איראן ואיך מפסיקים את מימון הטרור, ואת קביעת הגבול. שלושת הנושאים האלה בלתי נפרדים".

 

הפריימריז בעבודה יערכו ב-12 ביוני, יום שלישי הקרוב. אתמול דיבר מתחרהו העיקרי של אילון, אהוד ברק, וסיפק התבטאות מדינית ראשונה. במפגש עם פעילים פירט את תוכניותיו ואמר: "תחשבו למי יהיה אומץ ללכת לשלום. אנחנו נחדש את כושר ההרתעה ואת כושר ההכרעה של צה"ל ונפתח אופקים מדיניים חדשים בכל הגזרות".

  

במפגש, שנערך במזכרת בתיה, אמר ברק כי "למנהיגים בישראל יש אחריות היסטורית, אחריות אישית ואחריות מוסרית כלפי הילדים במדינה הזאת, לעשות הכל כדי להגיע להסדר, להפוך כל אבן ולפתוח כל חלון. אבל צריך לעשות את זה מתוך עמדה של כוח ועמדה של ביטחון עצמי ולא מתוך עמדה של חולשה ושל ריחוף".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
למען האחדות. אילון
צילום: חגי אהרון
תיק בכיר בכיס. ברוורמן
צילום: הרצל יוסף
מומלצים