שתף קטע נבחר

בד"ץ העדה החרדית: משתתפי המצעד מקוללים

בהודעת הרבנים נגד מצעד הגאווה בירושלים, נכתב: "לכל הנוגעים בדבר, החוטאים בנפשותיהם, והמסייעים בידם, והשומרים עליהם כי יחושו בנפשם מקללה, אשר תבוא אליהם ורעה תרדפם". במקביל, החרדים מתכננים לערוך הפגנת ענק נגד המצעד הצפוי להתקיים בשבוע הבא

חברי בד"ץ העדה החרדית הטילו היום (א') קללה על מארגני מצעד הגאווה אשר אמור להתקיים ביום חמישי בשבוע הבא בירושלים. הקללה מתייחסת גם למשתתפים במצעד ולאנשי כוחות הביטחון שיאבטחו את הצועדים.

 

 

בהודעת הבד"ץ שפורסמה בירושלים ועליה חתמו כמה רבנים נכתב: "לכל הנוגעים בדבר, החוטאים בנפשותיהם, והמסייעים בידם, והשומרים עליהם כי יחושו בנפשם מקללה, אשר תבוא אליהם ורעה תרדפם, לא ינקו מעוונם מדיני שמיים". העדה-החרדית היא פלג קיצוני שחרת על דגלו מלחמה אידיאולוגית חסרת פשרות ב"שלטון הציונים הכופר". אנשיה לא בוחרים לכנסת, לא נושאים תעודות זהות ומסרבים לקבל תקציבים ממשלתיים.  

 

רבניה מזהירים את מי שישתתפו במצעד שיפגעו "בגופם, בנפשם ובממונם". הרבנים אף מזכירים במרומז כי הקללה כבר "נוסתה" והוכיחה את עצמה. "הלא תדעו את אשר תשמעו את אשר קרה לאנשי רשע אשר הטילו עליהם את הקללה ולכן חושו על נפשותיכם כי מרה תהיה אחריתכם", נכתב.

 

"אנחנו נמצאים במצב חמור ביותר", אומר עורך ביטאון העדה החרדית, שמואל פפנהיים. הוא מסביר שכעת עם הטלת הקללה, "הבד"ץ זרקו את הדין לשמיים ושם יטפלו בהם". בקרב הציבור החרדי מאמינים באמונה שלמה בכוחן של קללות אשר הוטלו על ידי רבנים להתקיים. זאת על פי העקרון שבמקומו של בית הדין, מקום בעל כוח רוחני, שם מתקיים "שכינתא שריא" (מקום השראת השכינה - נ.ס).

 

בקרב אנשי העדה החרדית הביעו ייאוש ומורת רוח מהתנהלות משטרת ירושלים מולם. רק בחודש האחרון, הם אומרים, נפגש מפקד מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, ארבע פעמים עם חברי הבד"ץ. לטענתם, פרנקו לא הציע שום הצעה רצינית מבחינתם. המסקנה מהפגישות, ש"אין עם מי לדבר", אומר פפנהיים, "הביאה לנקיטת צעד שהוא בבחינת מוצא אחרון, והוא כאמור, ההחלטה לקלל את משתתפי המצעד".

 

ההפגנות נגד מצעד הגאווה בשנה שעברה עוד זכורות היטב. ביום ראשון בשבוע הבא, הן עומדות להתחדש, לקראת המצעד הקרוב. בעדה החרדית מתכננים הפגנת ענק בכביש בר אילן בירושלים, "אשר תזעזע אמות הסיפים", נכתב במודעות ", כנגד המצעד. המארגנים מצפים לכ-100 אלף משתתפים.

 

מנהלת הבית הפתוח, נועה סתת, מסרה בתגובה: "הקללות וסירוב החרדים להימנע משימוש באלימות מבהירים, כי לא מדובר רק במצעד גאווה, אלא במאבק על הדמוקרטיה הישראלית, על חופש הביטוי ועל עיר בירה, שהיא עיר של כולם. אנו קוראים לראש העיר ולראש הממשלה לגנות מייד את איומי האלימות ולהגן על הדמוקרטיה בישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
הפגנות נגד המצעד בשנה שעברה
צילום: גיל יוחנן
הכרוז של העדה החרדית
מומלצים