שתף קטע נבחר

כשיו"ר המפד"ל מגיע למעוז השמאל

"קשה למפד"לניק כמוני להופיע בפני אנשי מרצ", פתח יו"ר המפד"ל את המפגש המסקרן בינו לבין צעירי מפלגת השמאל. המטרה: דיון על מהפיכת השבת שיזם. התוצאות - מפתיעות

חבר הכנסת זבולון אורלב, יושב ראש המפד"ל, נפגש אמש (יום א') עם נציגים של צעירי מרצ כדי להציג להם את מהפיכת "חוק השבת", יוזמה המאריכה את חופשת סוף השבוע ומאפשרת הפעלת תחבורה ציבורית בשבת. הצעתו של אורלב זכתה - אולי במפתיע - לתמיכה בקרב צעירי מרצ, והם אף קראו לסיעתם לפתוח בהידברות עם המפד"ל בנושא.

 

המפגש נערך בבית הקיבוץ הארצי, ונכחו בו כ-20 מפעילי התנועה. אורלב, מנהיג מימין, נאלץ להסביר לצעירי המפלגה משמאל מדוע הצעת החוק שלו צריכה לזכות בתמיכתם. בתחילה עוד הורגש ריחוק בין הצדדים, וחבר הכנסת אף הודה בקושי. "תבינו, קשה למפד"לניק כמוני להופיע בפני אנשי מפלגת מרצ", אמר בחיוך. 

 

 

אורלב פרש בפני הצעירים את הצעת החוק, לפיה סוף השבוע ייתארך ויימשך מיום שישי בצהריים ועד יום שני בבוקר. יום ראשון יהפוך ליום שבתון נוסף, אולם הבשורה המשמעותית בחוק היא הצעתו של אורלב שתתאפשר הפעלתה של תחבורה ציבורית במהלך השבת למוקדי בילוי ותרבות שיוכלו לפעול אף הם. הדבר אמנם אינו מקבל התייחסות מפורשת בחוק, אולם ההתעלמות מהפעלתם של מקומות בילוי ותרבות בשבת תאפשר למעשה את קיומם. עם זאת תאסר לחלוטין פעילות מסחר ותעשייה, דבר שהתקבל בהבנה בקרב צעירי מרצ. "המסחר בשבת זו מכה למדינה", אמרה אחת מפעילות התנועה שנכחה בדיון.

 

עם זאת, בין הצדדים התגלעה מחלוקת באשר להיקף פעילותה של התחבורה הציבורית בשבת. אורלב הציע תחבורה ציבורית במתכונת מצומצמת, ברכבים קטנים ולמקומות תרבות ובילוי בלבד. לעומתו, צעירי מרצ מעוניינים בתחבורה ציבורית מלאה. אבל למרות המחלוקות, המפגש בין שני הקצוות הפוליטיים הסתיים בטונים חיוביים דווקא.

 

"יצאתי מהמפגש מעודד מאוד, בהרגשה שיש תקווה לחברה הישראלית. צעירי מרצ הפגינו פתיחות ונכונות להידברות כדי להגיע להסכמות", אמר אורלב בתום הפגישה. ומסתבר שהרגשת הקרבה שנוצרה הייתה ככל הנראה הדדית. "החל הערב דיון מאוד מאוד מעניין בין שני קצוות חשובים בציונות הישראלית, ביחסי דת ומדינה, על אופי השבת שחייב להשתנות. זו עסקת החליפין שצריכה להיות - אין מסחר בשבת, יש כמובן תרבות ובילוי בשבת, ויש תחבורה ציבורית בשבת שתענה על

כל הצרכים", אמר יו"ר צעירי מרצ, אורי זכּי.

 

בתום הערב קיבלה מועצת הצעירים החלטה להמשיך ולקיים מגעים כדי להגיע לעמק השווה בין שני הצדדים. "מועצת צעירי מרצ רואה בעין יפה את הצעות החוק של ח"כ אורלב העוסקות בהסדרת סטטוס קוו חדש ביום השבת וכינון יום מנוחה נוסף ביום א'. המועצה קוראת לסיעת מרצ לפתוח בהידברות עם המפד"ל ולגבש הצעת חוק שתהיה מקובלת על שתי הסיעות", נכתב בהחלטה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
אורלב מסביר בלהט את חוק השבת
צילום: ניב קלדרון
מומלצים