שתף קטע נבחר

הכי מטוקבקות
  דיון ציבורי על חוות מזור: "הגישו הצעת חוק נגדה"
  במהלך כנס שעסק בחוות מזור המייצאת קופים לניסויים, אמר השר גדעון עזרא לנוכחים כי "אני בטוח שיש חברי כנסת שישמחו לקדם הצעת חוק לסגירת החווה". "במקום להפעיל את סמכותו, השר שלח אותנו לחוקק חוק", מתקוממים פעילי זכויות בעלי-חיים

  עשרות אנשים נכחו היום (ב') בדיון ציבורי קולני על פעילותה של חוות מזור לגידול קופי ניסויים, שלפני כשלושה חודשים השר להגנת הסביבה גדעון עזרא התחייב לקיים. במשך כשלוש שעות גוללו הדוברים, פעילים בארגוני זכויות בעלי-חיים ומדע מוסרי, בעלי החווה, חוקרים והשר עצמו, את הטיעונים להתנגדותם או תמיכתם בעצם קיומה. במהלך הדיון, שנערך בבית החייל בתל-אביב, פעילי עמותת "תנו חיות לחיות" הגישו לשר קלסר עב כרס הכולל כ-30,000 חתימות של מתנגדים, ואילו תלמידי בית הספר הפתוח ביפו מסרו לו עצומה עליה חתמו כ-1,000 איש המוחים על ייצוא קופים לניסויים מישראל.

   

  זה למעלה מעשור ניטש המאבק הציבורי בחווה המייבאת קופים ממאוריציוס, מרביעה ומייצאת אותם, וכולל הפגנות, עשרות אלפי חתימות על עצומה לסגירתה ופסיקת בג"ץ שהתירה לה להמשיך לפעול. הדיון הפתוח, שנשא את הכותרת "האם יש צורך לקיים בישראל חווה מסחרית לצורך גידול קופים לניסויים בחו"ל?", עורר

  כצפוי תגובות נזעמות מקהל המאזינים, שפעמים רבות אף כללו האשמות אישיות. "לצערי, מלבד דברי השר הדיון כולו היה מגמתי", מתקומם מנכ"ל החווה ד"ר משה בושמיץ. "אם היו נותנים לאנשי המדע להוביל אותו זה לא היה קורה".

   

  "לפעילים יש עמדה ברורה וגם לבעלי החווה, ורק באמצעות דיון פתוח יכולתי להתוודע לדעות הרבות והמגוונות", אומר השר עזרא ל-ynet. לדבריו, החלטת בג"ץ נותרה בעינה והחווה תמשיך לפעול על-פי האישורים הקיימים, אולם "ביקשתי מד"ר בושמיץ לאפשר לציבור גישה חופשית למידע על התנהלותה, כך שמי שירצה לדעת כמה קופים מוחזקים שם ובאילו תנאים יוכל לעשות כן. לטעמי", הוא מדגיש, "ביקורים של נציגי ציבור במקום יכולים לתרום לנושא".

   

  במהלך הדיון הוסיף השר כי "יש לזכור שבכנסת קיימת שדולה ירוקה הפועלת למען בעלי-חיים. אם הציבור יעביר אליה הצעת חוק האוסרת לגדל קופים בכלל או שתגביל את מספר הקופים בחווה, אני סמוך ובטוח שיהיו חברי כנסת שישמחו לעזור בקידום הנושא". דבריו קוממו את הפעילים, שאמנם שמחו על היוזמה לקיים דיון ציבורי, אך תמהו מדוע עליהם ליזום חקיקה שכזו. "מהשר שמחזיק בסמכות להגביל את היקף הפעילות של חוות מזור אנחנו מצפים להקטין את מספר הקופים שמגדלים במקום - ולא לשלוח אותנו לחוקק חוק", מוחה מנכ"ל "תנו לחיות לחיות" עו"ד ראובן לדיאנסקי. "בינתיים, את המחיר משלמים הקופים בגופם".

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  "דעות רבות". עזרא
  צילום: דנה קופל
  "דיון מגמתי". בושמיץ
  צילום: דנה קופל
  מומלצים