שתף קטע נבחר

ריבלין נגד "הבדרנים ובעלי ההון המגויסים"

המועמד לנשיאות, ח"כ ראובן ריבלין, פונה במכתב לחברי הכנסת ובמילים בוטות, אך מבלי לנקוב בשם המפורש - תוקף את מהלכיו של שמעון פרס בשבועות האחרונים. טוען שמדובר ב"מכבש לחצים, פיתויים ואיומים". קרבות אחרונים במערכת על כס הנשיא

קרב הנשיאות מתלהט. פחות מ-48 שעות לפני הבחירות לנשיאות משגר הערב (ב') המועמד לתפקיד ח"כ ראובן ריבלין (ליכוד), מכתב חריף לחברי הכנסת, בו הוא תוקף במרומז, אך בחריפות את המועמד שמעון פרס.

 

ריבלין אמנם לא מציין במכתבו את שמו של פרס, אולם בכל חלק במכתבו ניכרים דברי הביקורת כלפי המשנה לראש הממשלה ומקורביו. "הנה, מחרתיים, מגיע רגע האמת, ואני מרשה לעצמי לשגר אליכם פניה מסכמת זו, מעל לראשם של כל הבדרנים, התועמלנים, בעלי ההון, היחצ"נים, הפרסומאים והאסטרטגים, המגויסים במאמץ של הרגע האחרון, שבו הכל כשר והכל לגיטימי", כותב ריבלין לחברי הכנסת.

 

כזכור, אישי ציבור לא מעטים, בהם אמנים רבים, הביעו לאחרונה תמיכה בלתי מסויגת במועמדותו של פרס. אלי יצפאן תמך בו באופן נחרץ בראיונות שנתן לכלי התקשורת ופרס אף זכה לראיון אוהד ו"נוח" יחסית בתוכניתו של יאיר לפיד בערוץ 2. בנוסף, בימים האחרונים פורסמו כמה מודעות בעיתונים הגדולים, ובהם קריאה לחברי הכנסת להצביע עבורו.

 

ריבלין כותב לעמיתיו כי "עתה, הם מבקשים שאנו, חברי הכנסת, נשכח את הניסיון הבוטה לשלול מאיתנו את החירות להצביע לפי מצפוננו; נשכח את הזלזול בנו ובמוסד הכנסת; נשכח את העובדה שכבר שנה יש מי ש'לא עוסק' בנשיאות, אך רואה אותנו כמובנים מאליהם; ובעיקר - שנשכח את כל ההבטחות הרבות המופרות מן העבר, מכל ההתמודדויות הקודמות, ונתעלם גם מיכולתם של המבטיחים לקיים את הבטחותיהם גם הפעם". ח"כ ריבלין תוקף גם את מה שהוא מגדיר כ"מכבש הלחצים, הפיתויים והאיומים".

 

המועמד ריבלין מתייחס במכתבו גם לרעיון לחוקק את "חוק פרס", שתוכנן לאפשר בחירה גלויה לנשיאות המדינה, אולם בסופו של דבר ירד מהפרק. "כבר ראינו, שכל נורמה, כל חוק - גם חוקי היסוד - אינם אלא על תנאי, כשזה מגיע לאינטרסים פוליטיים אישיים צרים, המוצגים לנו כזכויות מוקנות. עתה, שוב, מתברר, כי בעיניהם, אפילו הדמוקרטיה עצמה היא על תנאי; על תנאי שנבחר את מה ש"נכון' בעיניהם לרגע זה, ואת מה שמתאים להם".

 

ריבלין ממשיך ותוקף את פרס במרומז וכותב: "כמי שאינו מוקף בגייסות של בעלי עניין קולניים; כמי שאינו מרופד בתמיכתם של בעלי הון; כמי שאין ביכולתו להבטיח הרים וגבעות, להעתיר פיתויים, ולשסות מקורבים; וכמי שהתמיכה בו בכנסת, מקיר לקיר, איננה מאולצת ובעיקר איננה פוליטית - אני מאמין כי ברגע האמת, מאחורי הפרגוד, הרחק מן המפַתים ומן המאיימים, ינצחו ההגינות והמצפון".

 

בסיום מכתבו כותב ריבלין: "אני מאמין, שרק נשיא שייבחר בקונצנזוס רחב ונדיר בבית הזה - יראה לנגד עיניו את כל בוחריו ואת הציבור כולו, על מגזריו ועדותיו, במשך שבע שנות כהונתו. אני מאמין שבכוחי להביא את הבשורה הזו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
ריבלין. "מכבש לחצים ואיומים"
צילום: דן בלילטי
צילום: גיל יוחנן
פרס. לא מוזכר במכתב
צילום: גיל יוחנן
מומלצים